Legend of Grimrock II

  • Fallen Angel
  • Fallen Angel's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Homo Adventurous
  • Homo Adventurous
More
18 Οκτ 2014 20:42 #44774 by Fallen Angel
Legend of Grimrock II was created by Fallen Angel
Παρότι είναι RPG τίτλος, έχει άπειρους γρίφους μέσα -άπειρους πραγματικά!!- και σίγουρα θα κερδίσει πολλές καρδιές από εδώ μέσα (αν δεν παίζετε αποκλειστικά και μόνο adventures). Είναι indie, αλλά δεν του φαίνεται ιδιαίτερα μιας και ο κόσμος του είναι δαιδαλώδης, και τα γραφικά, οι φωτισμοί, τα textures, γενικά όλα είναι πολύ αρμονικά και καλοσχεδιασμένα. Οι μάχες του είναι αρκετά απλές (αν και μερικοί αντίπαλοι απαιτούν spells που εάν δεν τα έχεις, απλώς κλαις). Και το καλύτερο απ' όλα σας το είπα; Έχει άπειρους γρίφους διάσπαρτους παντού!! Πραγματικά παντού!! 8)

Νομίζω πως αξίζει να του ρίξετε μια ματιά. Γιατί μπορεί (μερικοί) να γκρινιάζουν πως άλλα είδη μπαίνουν στο genre των adventures και το αλλοιώνουν, αλλά και τα adventures εξαπλώνονται σε άλλα είδη και προκαλούν σπαζοκεφαλιές με τους γρίφους τους!! :D :D

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
18 Οκτ 2014 20:56 #44776 by Elessar
Replied by Elessar on topic Re: Legend of Grimrock II
Δεν είναι κάτι καινούριο αυτό, από την εποχή των Eye of the Beholder αυτού του είδους τα "grid" rpgs είχαν κάποιους, έστω και στοιχειώδεις, γρίφους.

Εξόχως απολαυστικό το LoG1 και φυσικά old school, κάτι σαν τα δικά μας old school adventures (από αυτά με τους γρίφους, ξέρουμε εμείς οι παλιοί).
Οι RPGάδες μάλλον ξέρουν να εκτιμούν το καλό πράγμα, ακόμα και χωρίς νεωτερισμούς (Wasteland 2, Legend of Grimrock, νέο Torment, Pillars of Eternity).
Κάποιοι "δικοί μας" γκρινιάζουν όταν οποιοδήποτε νέο adventure "δεν μοιάζει με Walking Dead" :lol:

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Fallen Angel
  • Fallen Angel's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Homo Adventurous
  • Homo Adventurous
More
18 Οκτ 2014 21:12 #44778 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Re: Legend of Grimrock II

Elessar wrote: Δεν είναι κάτι καινούριο αυτό, από την εποχή των Eye of the Beholder αυτού του είδους τα "grid" rpgs είχαν κάποιους, έστω και στοιχειώδεις, γρίφους. [...]

Μα αυτό, λέμε. Δεν έχει "κάποιους, έστω και στοιχειώδεις, γρίφους"· έχει πάρα πολλούς, πανέξυπνους γρίφους (και puzzles και riddles), απλωμένους σε κάθε γωνιά (κυριολεκτικά) του χάρτη!!

Elessar wrote: Οι RPGάδες μάλλον ξέρουν να εκτιμούν το καλό πράγμα, ακόμα και χωρίς νεωτερισμούς[...]

Επίσης, από πού προέκυψε αυτή η διαπίστωση; Δεν μπορεί κάποιος να απολαμβάνει τόσο ένα old school όσο και ένα πιο νεωτεριστικό game; Άλλωστε, το πλήθος των γρίφων στο συγκεκριμένο παιχνίδι (που αποτελεί και sequel, mind you), μάλλον καταρρίπτει τη δήλωση που μόλις έκανες. :)

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
18 Οκτ 2014 21:56 #44782 by Constantine_R
Replied by Constantine_R on topic Re: Legend of Grimrock II
Με εξιτάρετε... το πρώτο μου άρεσε πάρα πολύ. Αν αυτό έχει και γρίφους... wishlisted τότε! :D

“You know, the very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views.”

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
19 Οκτ 2014 00:22 #44785 by Castledoque
Replied by Castledoque on topic Re: Legend of Grimrock II
Χμμ... ακόμα δεν έχω παίξει το πρώτο. Στα υπόψη και τα δύο.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
22 Οκτ 2014 05:53 #44870 by WickedMan
Replied by WickedMan on topic Re: Legend of Grimrock II

Elessar wrote: Κάποιοι "δικοί μας" γκρινιάζουν όταν οποιοδήποτε νέο adventure "δεν μοιάζει με Walking Dead" :lol:

Μα όχι, ανάποδα. Οι δικοί μας γκρινιάζουν όταν οποιοδήποτε νέο adventure ΜΟΙΑΖΕΙ με WD.

Κατά τα άλλα, το έχω τo 1 (το είχα πετύχει σε προσφορά στο steam), αλλά με δυσαρέστησαν ιδιαίτερα οι μάχες του (λόγω στυλ, όχι λόγω δυσκολίας) και το άφησα γρήγορα. Έφτασα στο συμπέρασμα ότι υπάρχει ένας λόγος που το "grid" εγκαταλείφθηκε όταν το επέτρεψε η τεχνολογία: It sucks. :mrgreen:

Πάρε χαφάκι, χαφάκι Ισπανό / Γάλλο πάρε για κόφτη / φουνταριστό Αργεντινό / γκολκίπερ πάντα Γερμανόοοοο / και καπετάν τον Τότι...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • GameLinguist
  • GameLinguist's Avatar
  • Offline
  • Adventurous Titan
  • Adventurous Titan
More
22 Οκτ 2014 12:21 #44879 by GameLinguist
Replied by GameLinguist on topic Re: Legend of Grimrock II
Παρόλο που θα μπορούσα να με χαρακτηρίσω ως old-school rpg (ο εναλλακτικός μου εαυτός όταν δεν παίζω advs), δεν ασχολήθηκε με κανένα από τα δύο. Δεν ξέρω γιατί..., αλλά δεν μου έκαναν καθόλου κλικ.

Αλλά θα εμπιστευτώ τυφλά (και χωρίς μπαστούνι και σκύλο) το κριτήριο της Fallen και θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία!


"Όσο βαθιά και να θάψεις την αλήθεια,
αυτή έχει τον τρόπο να βγει στην επιφάνεια και να ανασάνει"
-- παροιμία των φάλαν // Το Σκήπτρο του Φοίνικα
GameLinguist: Because Language is a Game

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Fallen Angel
  • Fallen Angel's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Homo Adventurous
  • Homo Adventurous
More
22 Οκτ 2014 12:45 #44880 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Re: Legend of Grimrock II
Don't. :)

Δεν είναι για όλους το παιχνίδι. Όπως λέει και ο Wicked το grid δεν είναι δημοφιλές (ή αγαπημένο) σε όλους. Αντίθετα, μερικοί το απεχθάνονται. Εμένα μου αρέσει γιατί μου δίνει την αίσθηση πως αποτελεί part of the strategy. Αν σταθείς σε λάθος σημείο, τρως ξύλο από παντού. Αν σταθείς στο σωστό και περιμένεις τον αντίπαλο να έρθει απέναντί σου, κερδίζεις και το πρώτο hit (αν δεν είναι miss, την τύχη μου την καταραμένη!!).

Αν, λοιπόν, εσένα δε σου έκανε κλικ εξ αρχής, ίσως να μη σου κάνει ποτέ. Αν και... σοβαρά τώρα, αποκλείω παν ενδεχόμενο να μη σας αρέσουν οι γρίφοι και τα μυστικά του δεύτερου. Είναι τόσο adventure που όχι μόνο πορώνεσαι, αλλά χαζοχαίρεσαι κιόλας όταν τους λύνεις / βρίσκεις. ;)

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
24 Οκτ 2014 00:01 #44901 by photiscta
Replied by photiscta on topic Re: Legend of Grimrock II
Ναι, do it κουμπάρε! +1 και από εμένα.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • GameLinguist
  • GameLinguist's Avatar
  • Offline
  • Adventurous Titan
  • Adventurous Titan
More
24 Οκτ 2014 11:10 #44904 by GameLinguist
Replied by GameLinguist on topic Re: Legend of Grimrock II

photiscta wrote: Ναι, do it κουμπάρε! +1 και από εμένα.


Αφού "δίπλωσε" η προτροπή και με τον κουμπ, θα το δοκιμάσω! :)


"Όσο βαθιά και να θάψεις την αλήθεια,
αυτή έχει τον τρόπο να βγει στην επιφάνεια και να ανασάνει"
-- παροιμία των φάλαν // Το Σκήπτρο του Φοίνικα
GameLinguist: Because Language is a Game

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum