Call of the Sea

More
14 Δεκ 2020 13:03 - 14 Δεκ 2020 13:06 #49337 by skoros
Call of the Sea was created by skoros


Είναι ένα από τα ελάχιστα παιχνίδια που ξεκίνησα να παίζω την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του.

Ιστορία
Η ιστορία του παιχνιδιού είναι αρκετά ενδιαφέρουσα και τη βρήκα και σχετικά πρωτότυπη. Η δομή της βασίζεται σε κεφάλαια κάτι που κατά τη γνώμη μου βοηθάει στη σωστή ροή του σεναρίου και των γρίφων. Καλύτερα να μην πω περισσότερα.

Γρίφοι
Το παιχνίδι έχει αρκετούς ωραίους γρίφους. Δεν υπάρχει inventory, μόνο αλληλεπίδραση με μηχανισμούς ή συσκευές στο περιβάλλον. Ο βαθμός δυσκολίας τους ποικίλει από χαμηλός έως λιγάκι άνω του μετρίου. Δε νομίζω ότι οι έμπειροι θα έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα. Δεν πρόκειται πάντως για walking simulator. Αυτό αποτέλεσε μια ευχάριστη έκπληξη για μένα διότι το παιχνίδι είχε αρκετή προβολή από τα "mainstream" video game sites, κάτι που με έκανε να πιστεύω ότι θα βασιζόταν κυρίως στην ιστορία του και στην παρουσίαση.

Γραφικά
Νομίζω έχει από τα καλύτερα 3D γραφικά σε adventure. Πολύ ωραίες τοποθεσίες, σχετική ποικιλία περιοχών, εξαιρετική ατμόσφαιρα (ειδικά στο τελευταίο κεφάλαιο).

Χειρισμός
Το παιχνίδι είναι πρώτου προσώπου με ωραία ομαλή κίνηση. Έχει όλες τις μοντέρνες "ευκολίες": αυτόματο ημερολόγιο, αυτόματη σημείωση των σημαντικών στοιχείων για την επίλυση γρίφων, autosave (αλλά και 3 manual save slots).

Ερμηνείες
Όλη η εξέλιξη της ιστορίας βασίζεται στην ερμηνεία της πρωταγωνίστριας. Ευτυχώς το φέρνει εις πέρας με μεγάλη επιτυχία.

Ήχος
Ωραίο soundtrack. Ταιριαστό για την εποχή στην οποία διαδραματίζεται η πλοκή (1930)

Bugs
Σε 3-4 βίντεο δεν υπήρχε εικόνα παρά μόνο ήχος. Ακούγεται πολύ κακό αλλά πραγματικά είχε μηδενικές επιπτώσεις. Οι δημιουργοί το ξέρουν ήδη, οπότε σύντομα λογικά θα διορθωθεί.

Νομίζω είναι το πρώτο mini review που γράφω οπότε ας σας ενημερώσω για τη βαθμολογική μου κλίμακα :)

***** Εξαιρετικό
**** Πολύ καλό
*** Καλό
** Μέτριο
* Κακό
- Χάλια

Με βάση τα παραπάνω ο βαθμός μου είναι

3.5 ααστεράκια
Last edit: 14 Δεκ 2020 13:06 by skoros.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
30 Δεκ 2020 22:09 - 30 Δεκ 2020 22:30 #49342 by crocark
Replied by crocark on topic Call of the Sea
Χρόνια πολλά Σκώρε. Υγεία κι ευτυχία :)
EDIT
Ενθουσιάστηκα με το που σε είδα κι απάντησα χωρίς καν να δω τι έγραφες (ούτε καν ότι ήταν mini review). Μπήκα στο σάιτ για να δείξω σε έναν σπόρο πως γράφονται τα game reviews (για να γράψει μετά αυτός το πρώτο δικό του) και σε είδα και λέω του σπόρου, κάτσε να πω πρώτα ένα γεια του Σκώρου και μετά θα σου δείξω. Κι αφού διάβασε ο σπόρος ένα review δικό μου (εγωκεντρικός αφού ...), μετά λέω κάτσε να δω τι έγραφε ο Σκώρος. Χαζομάρα. Έπρεπε να του δείξω κατευθείαν το δικό σου :) Έτσι μου 'ρχεται να πάω να παίξω ...

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ
Last edit: 30 Δεκ 2020 22:30 by crocark.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
03 Ιαν 2021 17:27 #49343 by skoros
Replied by skoros on topic Call of the Sea
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά φίλε Crocark.
Χαίρομαι πραγματικά και εγώ που τα ξαναλέμε σε αυτό το site, αν και είναι λίγο έρημο τα τελευταία χρόνια.
Πού πήγαμε όλοι; Σταματήσαμε να παίζουμε ή απλά σταματήσαμε να γράφουμε στο φόρουμ; Μήπως έχουν μεταναστεύσει όλοι προς facebook μεριά;

ΥΓ1 Δώσε χαιρετισμούς στον σπόρο από ένα Σκώρο :)
ΥΓ2 Έπαιξες;;

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
10 Ιαν 2021 12:24 #49344 by emmanuel
Replied by emmanuel on topic Call of the Sea
Χρόνια πολλά και Καλή Χρονιά, παιδιά. Είχα χρόνια να τσεκάρω το site. Όντως δείχνει παρατημένο με το forum τελείως έρημο, κρίμα.

“I have a secret game that I’d like to play... a game of fun and a game of adventure! A game of rats and lice, the black death, a game of speared eyeballs and dripping guts and the smell of rotting gardenias.”
(AM, “I have no mouth and I must scream.”)

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
14 Ιαν 2021 20:47 #49345 by Castledoque
Replied by Castledoque on topic Call of the Sea

emmanuel wrote: Χρόνια πολλά και Καλή Χρονιά, παιδιά. Είχα χρόνια να τσεκάρω το site. Όντως δείχνει παρατημένο με το forum τελείως έρημο, κρίμα.


@emmanuel βγαίνω αρκετά off-topic, αλλά είναι τόσα λίγα πλέον τα post που δε νομίζω να πειράζει. Εδώ είμαστε, απλώς έχουμε όλοι πέσει στην κατάθλιψη της καραντίνας και στις υποχρεώσεις...
Έγινε μια μικρή προσπάθεια να ανασυνταχθούμε κατά το καλοκαιράκι, αλλά μετά τα σάρωσε όλα το νέο lockdown.
Προσωπικά τουλάχιστον έχω καιρό να παίξω αμιγές adventure, μια και στον λίγο ελεύθερο χρόνο που έχω, πειραματίζομαι με άλλα είδη. Σίγουρα αργά ή γρήγορα θα επιστρέψω στο αγαπημένο genre και το καλό είναι πως παρά τις περιορισμένες κυκλοφορίες, έχω μαζέψει ένα καλό backlog παιχνιδιών για τα οποία είμαι πολύ αισιόδοξος.
Κοντολογής προσεχώς, και με καλύτερη διάθεση ελπίζω, θα ξαναπροσπαθήσουμε...

Για το φόρουμ τώρα, ας όψονται τα κοινωνικά δίκτυα...

Καλή χρονιά σε όλους!

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
12 Απρ 2021 16:41 #49347 by maladroid
Replied by maladroid on topic Call of the Sea
Επειδή πρόσφατα (πριν ενάμιση μήνα...) έτυχε να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο παιχνίδι μέσω Game Pass, ευκαιρία να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου.

Τελευταία παίζω κυρίως άλλα είδη αλλά το συγκεκριμένο όντως ήταν από τις πιο ευχάριστες, γνήσια adventur-ίστικες εμπειρίες που δοκίμασα. Γενικά συμφωνώ με το review του Σκώρου (μάλιστα εγώ ήμουν τυχερός και δεν έπεσα πάνω στο συγκεκριμένο bug, αν και βρήκα ένα άλλο). Ωστόσο θα είμαι πιο ελαστικός στη βαθμολογία, νομίζω του αξίζει ένα 4/5.

No good deed goes unpunished

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum