Broken Sword 3

More
22 Ιαν 2005 12:29 #3600 by Elessar
Broken Sword 3 was created by Elessar
Το BS3 τάραξε τα νερά αρκετά πρίν κυκλοφορήσει εξαιτίας των ηλίθιων και προβοκατόρικων δηλώσεων του δημιουργού του, ο οποίος θέλοντας να μας πείσει για την λειτουργική αρτιότητα του παιχνιδιού δήλωσε ευθαρσώς "Point 'n' Click is dead".

Δέν έχει νόημα να αναφέρουμε και πολλά για το σενάριο μιας και αυτό θυμίζει επεισόδιο της Λάμψής ή στην καλύτερη περίπτωση της Τόλμης και Γοητείας. Το παντοδύναμο, πανέξυπνο ζευγάρι κασκαντέρ (αμα δείτε τι ταρζανιές κάνουν θα καταλάβετε!) George και Νico αντιμετωπίζουν και πάλι τους κακούς Knight Templars οι οποίοι θέλουν να κατακτήσουν το κόσμο.

Ο χειρισμός του, μεταφορά κατευθείαν απο κονσόλα, εντυπωσιάζει με την μη λειτουργικότητα του και περιλαβάνει και κάποια πολυ ενδιαφέροντα (φυσικά ειρωνεύομαι!) Dragon's Lair στοιχεία που καλούμαστε να πατήσουμε το κατάλληλο κουμπί την κατάλληλη στιγμή προκειμένου να αποφύγουμε μια ξαφνική κατάσταση.

Τίποτα δεν μας κρατάει το ενδιαφέρον. Ταξιδεύουμε σε αρκετα μέρη του κόσμου, σκαρφαλώνουμε σκαλωσιές, μετακινούμε κιβώτια, κάνουμε stealth, κυλιόμαστε, τρέχουμε, πηδάμε και που και που λύνουμε και κάνα γρίφο. Η τελική μονομαχία πάντως προσφέρει άφθονο γέλιο με την αφέλεια της.

Γενικά, προς αποφυγή

0/5

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
22 Ιαν 2005 15:11 #3604 by adreasnaxos
Replied by adreasnaxos on topic Re: Broken Sword 3

Elessar wrote: δήλωσε ευθαρσώς "Point 'n' Click is dead".

Γιά τό 4 θά τό αναστήσουν πάντως, αφού ξαναγυρνάει στό παλιό στύλ.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
22 Ιαν 2005 18:00 #3611 by f2bnp
Replied by f2bnp on topic Broken Sword 3
Όλοι όσοι το έχετε παίξει έχετε την ίδια άποψη για το BS3? Γιατί αν και δεν έχω ακούσει καλά λόγια γενικά, ήταν στην my "to buy" list.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
22 Ιαν 2005 18:06 #3612 by qrious
Replied by qrious on topic Broken Sword 3
καλά για 0 δεν είναι. εγώ θα του βάζα 2/5. αλλα γενικά έχει κάποια σημεία εντελώς χαζά το παιχνίδι (πχ γρίφοι με κιβώτια) και επίσης έχει και κακό χειρισμό

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
22 Ιαν 2005 23:30 #3619 by Elessar
Replied by Elessar on topic Broken Sword 3
Έχει ακουστεί τίποτα για το 4, πέρα απο τις φήμες οτι ετοιμάζεται;
Έμένα πάντως με έχει κουράσει αυτή η ιστορία με τον George και την Nico....

Πάντως το τελειώσα σε...10 ώρες, βάση του in-game ρολογιού του παιχνιδιού, πραγματικά τσάμπα λεφτά!

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
23 Ιαν 2005 05:41 #3626 by adreasnaxos
Replied by adreasnaxos on topic Broken Sword 3

Elessar wrote: Έχει ακουστεί τίποτα για το 4, πέρα απο τις φήμες οτι ετοιμάζεται;

Δέν είναι ακριβώς φήμες:
2003 early 2004 a small glimmer of hope was cast upon the broken sword fans. On the revolution forum (revolution.co.uk) a small hint from Tony Warriner was dropped in one of the forums topics, stating that a possibility of a fourth broken sword may eventually happen and in the original format of 2d. Members of the site were excited and thrilled of the new prospect, I myself one of them. So what do we have to go on, nothing except a paragraph from Mr. Warriner but that is enough to give us hope, that some day revolution will start work on the greatest game ever made, that revolution go back to their roots, that they don’t worry about all the wiz bang graphics and that revolution bring back the broken sword we loved.

Καί σ' ένα δημοψήφισμα στό site τού Broken Sword, υπήρχε η ερώτηση άν θά ενοχλούσε η αλλαγή φωνής τού άντρα ηθοποιού στό 4.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
23 Ιαν 2005 11:13 #3634 by Elessar
Replied by Elessar on topic Broken Sword 3
Θέλω να δω πως δικαιολογήσει ο Cecil την επιστροφή στο 2d, έαν αυτη γίνει.
Επιπλέον, είναι πολύ "περιέργη" η πολύ ψηλή βαθμολογία που είχε πάρει απο site του ειδικού τύπυ, το JA+ του είχε δώσει Α+!!!

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
23 Ιαν 2005 16:42 #3640 by f2bnp
Replied by f2bnp on topic Broken Sword 3

adreasnaxos wrote: Καί σ' ένα δημοψήφισμα στό site τού Broken Sword, υπήρχε η ερώτηση άν θά ενοχλούσε η αλλαγή φωνής τού άντρα ηθοποιού στό 4.


Εμένα θα με πείραζε πάντως. Το έχω δει να συμβαίνει σε sequels να αλλάζει η φωνή του κεντρικού ήρωα και είναι μεγάλη ξενέρα. Δεν πρέπει με τίποτα να αλλαχτεί κατά τη γνώμη μου. (αλήθεια, τι αποτέλεσμα είχε το δημοψήφισμα; )

Γενικά τα ηχητικά μέρη για εμένα σε ένα adventure είναι το Α και το Ω, γιατί είναι ο κυριότερος κατά τη γνώμη μου τομέας που καθορίζει την ατμόσφαιρα. Μου έχει τύχει να παρατήσω ένα adventure μόνο και μόνο γιατί μου την έδινε απίστευτα η μουική του επένδυση, ενώ κατά τα άλλα φαινόταν αξιοπρεπές.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
24 Ιαν 2005 12:06 #3656 by Elessar
Replied by Elessar on topic Broken Sword 3
Δεν μπορώ να καταλάβω πως προέκυψε αυτό το δημοψήφισμα στο JA+ για την αλλαγή της φωνής του George. Ήταν αρκετά καλή, δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει.

Πάντως, ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα τίποτα επίσημα για το BS4.
Απο την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω πως έχει δημιουργηθεί τόσο τεράστιο hype για την σειρά. Εντάξει, το πρώτο ήταν καλό, τα επόμενα τραγικά πως και θεωρείται τόσο σημαντική σειρά;

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
24 Ιαν 2005 12:58 #3658 by adreasnaxos
Replied by adreasnaxos on topic Broken Sword 3
Δεν μπορώ να καταλάβω πως προέκυψε αυτό το δημοψήφισμα στο JA+ για την αλλαγή της φωνής του George. Ήταν αρκετά καλή, δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει.
Προφανώς τούς τελείωσε ο ηθοποιός.

Εντάξει, το πρώτο ήταν καλό, τα επόμενα τραγικά πως και θεωρείται τόσο σημαντική σειρά;
Oταν είχα πρωτοπαίξει τό Ι, τό είχα βρεί άψογο, φέτος, έκατσα καί τό ξανάπαιξα. Μού φάνηκε μέτριο. Τελικά, έχει μεγάλη σημασία η χρονική στιγμή καί ο αριθμός τών παιχνιδιών πού έχεις παίξει στό πώς θά δείς κάποιο.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
24 Ιαν 2005 13:31 #3662 by VirginPrune
Replied by VirginPrune on topic Broken Sword 3
Egw elpizw na mhn allaksh h fwnh toy george an vgei 4...Kai ontos to 3 den eixe kamia apolitos me ta alla ...alla oxi kai to dyo xalia ...

To ena pantws einai korufi.

Tom skeleton,its time to have some fun!
So grab your tricks or treat,
the day of the dead has begun!

Tommy-boy ,eat your candy skull!

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
24 Ιαν 2005 14:38 #3674 by Elessar
Replied by Elessar on topic Broken Sword 3

adreasnaxos wrote: Προφανώς τούς τελείωσε ο ηθοποιός.


Ναι και εγώ αυτό είχα σκεφτεί.
Τώρα μάλλον προσπαθούν να περάσουν την απόφαση για αλλαγή στο κοινό - εάν φυσικά οι ψήφοι που θέλουν να αλλάξει υπερτερούν

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
24 Ιαν 2005 17:12 #3685 by f2bnp
Replied by f2bnp on topic Broken Sword 3
Έχω παίξει τα 2 πρώτα. Δεν πιστεύω ότι το 2 είναι τραγικό, ειδικά το πρώτο μέρος του, μέχρι και το σκηνικό στο λιμάνι μου άρεσε πάρα πολύ. Γενικά το θεωρώ αρκετά καλό, αν και όχι όσο το 1

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
01 Μαρ 2005 02:26 #4493 by Stknightmare
Replied by Stknightmare on topic Broken Sword 3
Νομιζω πως μιλαμε για την καλυτερη υλοποιηση 3d 3.5/5.

[url:1ivrqgyu]http://dtps.unipi.gr/users/knightmare[/url:1ivrqgyu]
"Don't be afraid of the dark,fear only what moves inside"

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
01 Μαρ 2005 20:43 #4507 by aiRness
Replied by aiRness on topic Broken Sword 3
Όχι κάνεις λάθος. Η καλύτερη υλοιποίηση 3D είναι το Gabriel Knight 3.

Whenever I smell asphault, I think of Maureen.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum