HARVESTER

  • adreasnaxos
  • Topic Author
  • Offline
  • Walker Survivor
  • Walker Survivor
More
16 Φεβ 2005 19:32 #4283 by adreasnaxos
HARVESTER was created by adreasnaxos
HARVESTER
Adventure Τρόμου Τρίτου Προσώπου
Κατασκευαστής: DigiFX Interactive / Κυκλοφορία: 1996


Ο Steve Mason, ο ήρωας του παιχνιδιού, ξυπνώντας κάποιο πρωί αισθάνεται σά να είναι η πρώτη μέρα της γέννησής του. Δέν ξέρει ποιος είναι, πού βρίσκεται, γιά ποιό λόγο υπάρχει. Ζώντας σε μια μικρή αμερικανική πόλη, ένα τυπικό δείγμα μικροαστικής κοινωνίας, βρίσκεται υποχρεωμένος ν' αναζητήσει τίς απαντήσεις στό άμεσο περιβάλλον του. Τούς γονείς του, τόν μέλλοντα πεθερό του, τούς γείτονες. Αλλά οι υποδείξεις κι οι απόψεις τους δέν μπορούν νά τόν πείσουν. Τό μόνο πού καταφέρνουν είναι νά τόν κάνουν νά αισθάνεται μόνος καί ξένος, μέ μόνη παρηγοριά τήν παρουσία τής πρώην αρραβωνιαστικιάς του πού φαίνεται νά τόν καταλαβαίνει.

Η διαδικασία προσαρμογής τού Steve στις τρέχουσες κοινωνικές αξίες, θα κορυφωθεί μέ τήν προτροπή όλων να γίνει μέλος σε κάποια μυστήρια οργάνωση πού φαίνεται να καθοδηγεί και να ελέγχει τά πάντα στην μικρή πόλη. Η άρνησή του να υποκύψει θα τον φέρει αντιμέτωπο με όλους…

Το παιχνίδι διακρίνεται από μιάν απίστευτη σκληρότητα πού θά σοκάρει ακόμα κι αυτούς πού πιστεύουν ότι έχουν εξοικειωθεί μέ σχετικά θεάματα καί θα μπορούσε πολύ εύκολα να χαρακτηριστεί σαν ηλίθιο και παρανοικό αν δεν χαρακτηριζόταν από τις πολλές, και με ιδιαίτερη επιμονή, αναφορές του σε υπαρκτές κοινωνικές καταστάσεις και την σκιαγράφηση χαρακτήρων πού δέν απέχουν καθόλου από τήν πραγματικότητα.

Πρέπει να είναι το πρώτο adventure πού χρησιμοποιείται για την ανάδειξη καί κριτική τών φαινομένων πού δημιουργούνται από τήν λειτουργία ενός συγκεκριμένου μοντέλου οικονομικής ανάπτυξης και μόνον μέσα απ' αυτή την οπτική γωνία μπορεί να γίνει κατανοητή καί η αξία του.

Βαθμολογία: 4/5


Κατάλογος MiniReviews

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
19 Φεβ 2005 01:34 #4318 by Elessar
Replied by Elessar on topic HARVESTER
Τρομερή, αρρωστημένη ατμόσφαιρα, αισθητική b-movie δεκαετίας '50, παράξενη ιστορία αλλά κάπου χάνει στον σχεδιασμό και στους γρίφους.

Στα σύν και η έξυπνη αποτύπωση της κοινωνικής στρωμάτωσης καθώς και των συλλογικών συμπεριφορών και στερεοτύπων που υπήρχε στον αμερικάνικο νότο την τρέχουσα χρονική περίοδο.

Δεν το έφτασα μέχρι το τέλος οπότε και δεν μπορώ να βάλω βαθμολογία.

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
19 Φεβ 2005 13:55 #4324 by aiRness
Replied by aiRness on topic HARVESTER
Δεν θέλει και πολύ ψάξιμο το Harvester κατα την άποψή μου. Αν είσαι splatter fan θα σου αρέσει, αλλιώς πρέπει να βρεις στοιχεία που ταιριάζουν στα γούστα σου.

Whenever I smell asphault, I think of Maureen.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
30 Ιουλ 2005 03:33 #5557 by ManOfSorrows
Replied by ManOfSorrows on topic HARVESTER
Πωπω τι μου θυμίσατε τώρα! Ήμουν στο λύκειο όταν το έπαιξα πριν 8 χρόνια κι είχα φρικάρει εντελώς! Η απόλυτη παράνοια! Αξίζει να το δει ο κάθε adventurer έστω και αν δεν του αρέσει τελικά, μονο και μόνο για την εμπειρία! Το πιο αρρωστημένο παιχνίδι που έχω παίξει ποτέ.

4/5

Tex Murphy is back!

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
05 Σεπ 2005 20:34 #5953 by ni-me
Replied by ni-me on topic HARVESTER
Από τα καλύτερα adventures που έχω παίξει!!

Δυστυχώς όμως το έχω παίξει αποσπασματικά και δεν το έχω τελείωσει (αν και θυμάμαι είχα φτάσει πολύ κοντα στο τέλος)-εκεινή την περίοδο είχα πολλά προβλήματα με τον υπολογιστή μου.


Μιλάμε για ένα από τα καλύτερα σεναρια που έχουν γραφτεί ποτέ για παιχνίδι,η δε ατμόσφαιρα του πραγματικά τέλεια.

Κυκλοφορείς σε μια πόλη που όλα μοιάζουν τρελλά και παρανοϊκά,αλλά και πολύ αληθινά (συμβάλλουν και τα ρεαλιστικά γραφικά).

Το στήσιμο είναι αυτό μίας συνηθισμένης επαρχιακής πόλης,οι κάτοικοι γνώριμοι,το περιβάλλον επίσης.
Οι σχέσεις όμως των κατοίκων μεταξύ τους,τα γεγονότα,είναι αλλόκοτα.Κυριαρχεί η σκληρή ωμότητα,ο κυνισμός,το μίσος και η εχθρότητα.Ουσιαστικά είναι μια ανατροπή του συνηθισμένου τρόπου παρουσίασης αυτού του περιβάλλοντος από τα σήριαλ,τον κιν/φο κτλ,όπου επικρατεί η αντίληψη της ήρεμης,χαρούμενης ζωής στην επαρχία,όπου όλοι οι κάτοικοι γνωρίζονται με το μικρό τους όνομα,είναι αγαπημένοι κτλ.

Θεωρώ παιχνίδι μοναδικό,από τα καλύτερα που έχουν βγει.Έχει πολύ βάθος,πιστεύω ότι προσφέρει αρκετά ερεθίσματα για σκέψη.

Αρνητικό του παιχνιδιού είναι ο χύμα σχεδιασμός της δράσης,που σε μπερδεύει κάπως (συμφωνώ με τον Elessar)


Τέλος μια απορία προς τον adreasnaxos

Πρέπει να είναι το πρώτο adventure πού χρησιμοποιείται για την ανάδειξη καί κριτική τών φαινομένων πού δημιουργούνται από τήν λειτουργία ενός συγκεκριμένου μοντέλου οικονομικής ανάπτυξης και μόνον μέσα απ' αυτή την οπτική γωνία μπορεί να γίνει κατανοητή καί η αξία του.



Τι εννοείς;
Πώς σχετίζεται η πόλη του Harvester με συγκεκριμμένο μοντέλο οικονομικής ανάπτυξης;

Δεν μπορώ να βρω κάποια σχέση μεταξύ των δύο.

You must defeat Sheng Long to stand a chance

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
05 Σεπ 2005 21:10 #5954 by Elessar
Replied by Elessar on topic HARVESTER
Ο adreasnaxos έχει αποχωρήσει εδώ και καιρό και δεν πρόκειται να απαντήσει...

Μήπως αναφέρεται στον μοντέλο της φιλελεύθερης αστικής δημοκρατίας και καπιταλίστικης ανάπτυξης που ουσιαστικά ενσωματώθηκε πλήρως δομικά στην Αμερικανική κοινωνία εκείνη την εποχή;

Θα το ψάξω λίγο και θα επανέρθω...

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
06 Σεπ 2005 01:42 #5957 by aiRness
Replied by aiRness on topic HARVESTER
Άκου αποχώρησε... :)

Whenever I smell asphault, I think of Maureen.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
06 Σεπ 2005 02:43 #5959 by Zagorin
Replied by Zagorin on topic HARVESTER
Δεν ξέρω για το παιχνίδι πάντως ο σκληρός φιλευθερισμό σταμάτησε στις αρχές του '90. Στα '96 ήμασταν στον Τρίτο Δρόμο (στην Αμερική με τον Κλίντον, en.wikipedia.org/wiki/Third_way ) ο οποίος είχε φιλευλέθερες (οικονομικές κυρίως) αποχρώσεις αλλά δεν ήτανε κοινωνικά πολύ σκληρός.

Πάντως ο Corporate Capitalism ( en.wikipedia.org/wiki/Corporate_capitalism ) είχε ήδη κάνει την εμφάνισή του στην αμερική το '96 και είναι αρκετά σκληρό οικονομικό μοντέλο. Εδραιώθηκε πλήρως με την νεοσυντηριτική φιλοσοφία του Bush & Co αργότερα. Έδωσα και links όποιος θέλει να εμβαθύνει παραπάνω.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
06 Σεπ 2005 07:09 #5964 by aiRness
Replied by aiRness on topic HARVESTER
Έλεος...ένα splatter adventure είναι, μέτριας έως κακής ποιότητας, μην το κουράζουμε.

Whenever I smell asphault, I think of Maureen.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum