Adventure σταθμοί: Οι οφειλές των adventurers

More
02 Ιουν 2012 00:42 #37557 by giovanna
@skoros

Συμφωνώ μαζί σου και εγώ αισθάνομαι ότι πρέπει να απολογηθώ εαν έπαιξα ή δεν έπαιξα κάτι που όλοι οι άλλοι θεωρούνε μεγαλείο δεν ξέρω εαν αυτό είναι δίκαιο αλλά ενα είναι το ζητούμενο τα καλα παιγνίδια είναι καλά άσχετα απο τις παρορμήσεις μας, τις κακίες μας και τα διάφορα μας οπόταν ότι έχετε στην καρδιά σας ναι αυτό είναι το μοναδικό, το λαμπρό κλ.π. :?

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
03 Ιουν 2012 00:32 #37564 by WickedMan
Και εγώ ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω ακριβώς το νόημα του συγκεκριμένου thread. Fan των adventures είναι όποιος απολαμβάνει να παίζει adventures, όχι όποιος έχει παίξει τα α,β,γ συγκεκριμένα adventures - "σταθμούς". Ομολογουμένως πάντως, τα περισσότερα που αναφέρετε εδώ τα έχω παίξει...

Πάρε χαφάκι, χαφάκι Ισπανό / Γάλλο πάρε για κόφτη / φουνταριστό Αργεντινό / γκολκίπερ πάντα Γερμανόοοοο / και καπετάν τον Τότι...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
03 Ιουν 2012 01:00 #37565 by Castledoque

WickedMan wrote: Fan των adventures είναι όποιος απολαμβάνει να παίζει adventures, όχι όποιος έχει παίξει τα α,β,γ συγκεκριμένα adventures - "σταθμούς".

Μα δεν είναι αυτό το νόημα του thread. Κανείς δε λέει ότι για να είναι κάποιος fan των adventure πρέπει να έχει παίξει οπωσδήποτε αυτά τα συγκεκριμένα adventure-σταθμούς. Απλώς όποιος αγαπάει το είδος (δηλαδή όποιος είναι ήδη fan των adventure) πρέπει να επιδιώξει να τα παίξει αν δεν το έχει κάνει ήδη, αφενός για να ζήσει την εμπειρία τους και αφετέρου για να καταλάβει καλύτερα τη διαχρονική πορεία του είδους. Ή αλλιώς, τα συγκεκριμένα παιχνίδια, όποιος αγαπάει το είδος είναι κρίμα να μην τα έχει παίξει. Αν, για παράδειγμα, κάποιος έχει παιξει καμιά δεκαριά adventure της τελευταίας δεκαετίας και καμιά δεκαριά παλιότερα, και κατόπιν τούτου ανακαλύπτει ότι του αρέσει πολύ το είδος και θέλει να το γνωρίσει σε μεγαλύτερο βάθος ποια είναι τα παιχνίδια που πρέπει να δοκιμάσει; Αλλά και για κάποιον που έχει παίξει εκατά-διακόσια ή και περισσότερα adventure (παλιά και νέα), το ερώτημα έχει ενδιαφέρον, αφού μπορεί και να του έχει ξεφύγει κάτι πολύ κλασικό που αξίζει τον κόπο να το γνωρίσει. Πρόκειται λοιπόν για ένα ερώτημα που ξεφεύγει λίγο από τη λογική ποια είναι τα καλύτερα ή πιο αγαπημένα adventure και που νομίζω πως δεν είναι αδιάφορο για όποιον θέλει να γνωρίσει την ιστορία τους λίγο καλύτερα. Εξάλλου είναι ένα ερώτημα που έχει ενδιαφέρουσες προεκτάσεις αφού ξαναφέρνει στην κουβέντα παλιότερα ξεχασμένα παιχνίδια, μερικά από τα οποία μπορεί και να είναι πλέον εύκολα προσβάσιμα σε όποιον θέλει να τα γνωρίσει, μέσω της ψηφιακής διανομής (πχ GOG). Ήδη έχουν ανφερθεί στο thread κάποια παιχνίδια που εγώ τουλάχιστον δεν τα ξέρω ή τα είχα ξεχάσει, αν και δυστυχώς τα περισσότερα από αυτά τυχαίνει να είναι και δυσεύρετα.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
04 Ιουν 2012 00:34 #37568 by WickedMan
Κατάλαβα, thnx! :)

Castledoque wrote: Ποια θεωρείτε ότι είναι τα adventure που οφείλει να έχει παίξει όποιος θέλει να θεωρείται fan του είδους;


Οπότε εδώ απλώς δεν το έχεις εκφράσει πολύ σωστά :wink:

Πάρε χαφάκι, χαφάκι Ισπανό / Γάλλο πάρε για κόφτη / φουνταριστό Αργεντινό / γκολκίπερ πάντα Γερμανόοοοο / και καπετάν τον Τότι...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Visitor
  • Visitor
05 Ιουν 2012 11:41 #37585 by

moumiaq wrote: Για όσους την παλεύουν με τα προ 90's games ΠΡΕΠΕΙ να παίξουν και τα The Pawn , The Guild Of Thieves , Corruption τα οποία ανήκουν στην κατηγορία 'Interactive Fiction with Graphics' όπως και τα υπόλοιπα βέβαια της Magnetic Scrolls.

Πληροφορίες θα βρείτε στο πολύ ωραίο site msmemorial.if-legends.org/memorial.php .


Ν' αγιάσει το στόμα σου φίλε... Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να πέσουν στα χέρια μας αυτά τα παιχνίδια... :shock:

ΕDIT : Τώρα είδα πως έχει Playable versions σε Java μεσα στο Site.. Να'σαι καλα! :D

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
23 Ιουν 2012 17:09 #37965 by outcry
Χάρη στο site που παρέθεσε ο mourniaq, ασχολήθηκα με το The Pawn.
Ομολογώ ότι είναι ξεχωριστή η ατμόσφαιρα αυτών των παιχνιδιών (πρώτη φορά έπαιζα text adventure χωρίς καθόλου, εκτός από μερικές εικόνες, γραφικά) αλλά είναι πολύ, μα πολύ, δύσκολα. Δεκάδες θάνατοι και αδιέξοδα, εκατοντάδες συνδυασμοί λέξεων Κατέληξα να το παίξω όλο με walkthrough έτσι για να δω πως είναι. Αν ήταν ένα απλό point and click θα ταν πολύ εύκολο να τελειώσει μέσα σε ελάχιστες ώρες, με το text parser όμως είναι αδύνατο να το καταφέρει κάποιος.
Επίσης η ιστορία δεν εξελίσσεται επαρκώς και το τέλος είναι αρκετά βιαστικό. Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να μη καλοκατάλαβα μερικά πράγματα.
Θα συνεχίσω με το The Guild Of Thieves τώρα, έτσι για προπόνηση. Και όταν νιώσω έτοιμος θα πιάσω κανένα χωρίς λύση.

[i:2dyt6cll]I'd like to be the Catcher in the Rye and all.[/i:2dyt6cll]

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
23 Ιουν 2012 17:41 #37966 by moumiaq
Δεν παλεύονται με τωρινά δεδομένα.Αλλα αν είναι να τα κρίνει κάποιος πρέπει να βάλει τον εαυτό του στη θέση κάποιου που τα έπαιζε οταν πρωτοβγήκαν.Αλλιώς ας πάει για κέντημα .

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
23 Ιουν 2012 17:58 #37967 by skoros
Εμένα με ιντριγκάρει λίγο το 1893: A World's Fair Mystery που πρόσφατα ανακάλυψα μεσω ενός bundle.
Το ξεκίνησα λίγο αλλά δεν έχω το χρόνο που απαιτεί για να παιχτεί σωστά.
Θελει πολυ σημειωματάριο, χαρτογράφηση κτλ κτλ.
Καποια στιγμή ομως θα το πιάσω

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
23 Ιουν 2012 18:09 #37968 by outcry

moumiaq wrote: Δεν παλεύονται με τωρινά δεδομένα.Αλλα αν είναι να τα κρίνει κάποιος πρέπει να βάλει τον εαυτό του στη θέση κάποιου που τα έπαιζε οταν πρωτοβγήκαν.Αλλιώς ας πάει για κέντημα .

Συμφωνώ. Και προσθέτω, να βάλει τον εαυτό του στη θέση κάποιου Άγγλου/Αμερικάνου που τα έπαιζε όταν πρωτοβγήκαν.

[i:2dyt6cll]I'd like to be the Catcher in the Rye and all.[/i:2dyt6cll]

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum