Με ποιο 'γνωστό' adventure δεν έχετε ασχοληθεί ΠΟΤΕ;

  • Themistoklis
  • Themistoklis's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Gwydion's Pet
  • Gwydion's Pet
More
17 Ιαν 2016 12:00 #46882 by Themistoklis
Για όλους μας υπάρχει σίγουρα κάποιο adventure το οποίο είναι από τα πλέον γνωστά στο χώρο αλλά δεν είχαμε, μέχρι σήμερα, το χρόνο / τη διάθεση να ασχοληθούμε μ' αυτό.

Για μένα υπάρχουν προφανώς αρκετά στη λίστα. Ξεχωρίζοντας ένα, από το οποίο δεν έχω δει ούτε ΚΑΝ την εισαγωγή, δεν ξέρω ΚΑΝ περί τίνος πρόκειται (ΟΚ, στο περίπου ξέρω...) και δεν ξέρω αν πρόκεται να ασχοληθώ ποτέ μαζί του, θα διάλεγα το..... * γκουχ γκουχ * Tex Murphy.

Για κάποιο λόγο τα FMV Adventures δε μου κάνανε ΠΟΤΕ το "κλικ". Για τον ίδιο λόγο επίσης δεν έχω καταπιαστεί ποτέ με το Gabriel Knight 2, το Phantasmagoria.... Οι αντίστοιχες σκηνές, επίσης, στο 7th guest ή το 11th hour με κούραζαν πάρα, πάρα πολυ... Πλέον μάλλον έχει εξελιχθεί σε προκατάληψη αυτό - ίσως αν κάποια στιγμή καταπιαστώ με κάποιο να μου αρέσει.

Σκεφθείτε ότι ακόμα και πριν 2 μερες που βγήκαν σε προσφορά όλα τα Tex Murphy's με .... ΕΝΑ δολλάριο, ΤΣΙΓΚΟΥΝΕΥΤΗΚΑ να τα πάρω. Έστω, για να λέω ότι τα έχω ρε παιδί μου, στη συλλογή μου. Την ίδια στιγμή που κάποιοι άλλοι γνωστοί adventurers του forum θέλανε να τα ξανα-αγοράσουν μόνο και μόνο λόγω της προσφοράς (ξέρετε ποιοι είστε!)

ΟΚ, σειρά σας τώρα, αρκετά εκτέθηκα ανεπανόρθωτα, αν θέλετε μπορείτε να με κάνετε και ban προσωρινά, θα το αντέξω.

Feather of fowl and bone of fish / Molded together in this dish / Give me wisdom to understand / Creatures of air, sea and land

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
17 Ιαν 2016 21:54 #46885 by alkis21
To Gabriel Knight 2 είναι πολύ μεγάλη παράληψη που πρέπει να καλύψεις άμεσα, δεν το συζητώ.

Τα Tex Murphy να τα παίξεις γιατί έχω την εντύπωση πως όταν το κάνεις θα πάψω να είμαι ο μόνος μη-fan της σειράς στην Ελλάδα (αν δεν τα έχεις δοκιμάσει, δεν μετράει).

Τώρα για μένα μιλώντας, γενικά όσα παλιά δεν έχω παίξει είναι γιατί δεν ήθελα να τα παίξω... και τις φορές που ενέδωσα στο peer pressure πχ. της Fallen, το μετάνιωσα (λέγε με Still Life). Εξαίρεση αποτελούν κάποια της Legend Entertainment. Έχω παίξει μόνο τα δύο Spellcasting και τα Companions of Xanth, Timequest, John Saul's Blackstone Chronicles (άλλο FMV που πρέπει οπωσδήποτε να παίξεις, Θέμη). Κάποια μέρα θέλω να παίξω τα Gateway, Death Gate και Callahan's Crosstime Saloon.

Από τα πιο σύγχρονα, δεν έχω παίξει τα Sam & Max της Telltale, τα Runaway 2 & 3, καθώς και το A New Beginning. Θα τα παίξω όλα όμως, αργά ή γρήγορα.

Κάθε φορά που κάποιος λέει ότι τα adventure games έχουν πεθάνει, κάπου στον κόσμο φεύγει από τη ζωή ένα μαϊμουδάκι.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
18 Ιαν 2016 11:21 - 18 Ιαν 2016 11:23 #46888 by Fallen Angel
Αν έπρεπε να απαντήσω σε αυτή την ερώτηση πριν λίγα χρόνια, θα γελούσαν και οι πέτρες με πόσα είχα στη συγκεκριμένη λίστα. Ωστόσο, κάλυψα τεράστιο μέρος της και είμαι πολύ, πολύ χαρούμενη (που πλέον μπορώ να κράζω τις "παλιατζούρες" με επιχειρήματα, ή να βγάζω το σκασμούλι και να υποκλίνομαι στο αλλοτινό μεγαλείο τους :) ). Πλέον, αν δε με απατά η μνήμη μου, απομένουν δύο μόνο που (σχεδόν) ντρέπομαι που δεν έχω παίξει/τελειώσει ακόμη: Black Dahlia και Indiana Jones and the Fate of Atlantis. All in due time.

alkis21 wrote: Τώρα για μένα μιλώντας, γενικά όσα παλιά δεν έχω παίξει είναι γιατί δεν ήθελα να τα παίξω... και τις φορές που ενέδωσα στο peer pressure πχ. της Fallen, το μετάνιωσα (λέγε με Still Life).

What?! WHAT?! W-H-A-T?! Μετάνιωσες που έπαιξες το Still Life; Εντάξει, δεν το αγάπησες. Αυτά τα κουλουράκια σου έκατσαν στο λαιμό, το καταλάβαμε. ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΣ;! Σίριουσλι; Εε, δεν το δέχομαι. Δέχομαι να μη σε ενθουσίασε όσο την αφεντομουτσουνάρα μου, αλλά δε δέχομαι πως ήταν τόσο χάλια που νοιώθεις ότι έχασες το χρόνό σου. Δεν το δέχομαι. Νόου, νόου, νόου. Πού ειναι τα ηρεμιστικά μου, ή μάλλον όχι, πού είναι εκείνο το χασαπομάχαιρο για την πίτα; B) :evil:

Nothing happens unless first a dream...
Last edit: 18 Ιαν 2016 11:23 by Fallen Angel.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
18 Ιαν 2016 19:23 #46890 by giovanna
Αγαπούλες,

Ολα αυτά τα παιγνίδια που αρνηθήκατε να παίξετε είτε λόγω σύμπτωσης είτε για οποιοδήποτε άλλο λόγο είναι ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ

Μην τα χάσετε, εαν λεω, εαν θέλετε να είστε παικταράδες :kiss:

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
21 Ιαν 2016 13:32 #46912 by Sibyl
Εγώ έχω ένα θέμα.
Δεν μπορώ να παίξω adventure πρώτου προσώπου. :pinch:
Δεν ξέρω τι παθαίνω. Μου φαίνονται... κάπως.
Έτσι, παίρνοντας αυτό σα δεδομένο, τα περισσότερα πρώτου προσώπου δεν τα έχω παίξει.
Έχω δώσει ευκαρίες σε κάποια (βλ. Myst), αλλά τα παρατάω.
Τρίτου προσώπου έχω παίξει ότι να'ναι, αλλά πρωτου δεν... :unsure:

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
23 Ιαν 2016 19:08 #46929 by alkis21

Fallen Angel wrote: What?! WHAT?! W-H-A-T?! Μετάνιωσες που έπαιξες το Still Life; Εντάξει, δεν το αγάπησες. Αυτά τα κουλουράκια σου έκατσαν στο λαιμό, το καταλάβαμε. ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΣ;! Σίριουσλι; Εε, δεν το δέχομαι. Δέχομαι να μη σε ενθουσίασε όσο την αφεντομουτσουνάρα μου, αλλά δε δέχομαι πως ήταν τόσο χάλια που νοιώθεις ότι έχασες το χρόνό σου. Δεν το δέχομαι. Νόου, νόου, νόου. Πού ειναι τα ηρεμιστικά μου, ή μάλλον όχι, πού είναι εκείνο το χασαπομάχαιρο για την πίτα; B) :evil:


Ίσως είναι βαριά κουβέντα το μετάνιωσα, σίγουρα έχω παίξει πολύ χειρότερα. Και ο γρίφος με τα κουλουράκια μου άρεσε πολύ τελικά, και προς το τέλος με το ρομποτάκι επίσης που είμαι σίγουρος ότι θα ταλαιπώρησε πολύ κόσμο. Απλά μου θύμισε κάτι που είχα μπλοκάρει από τη μνήμη μου, πόσο με εκνεύριζε ο τρόπος που αντιλαμβάνονταν η Cryo τα adventure games. Διακοσμητικό, άβολο inventory, άψυχο σύστημα διαλόγων, γραφικά spotless σε σκηνικά hotspotless.

Κάθε φορά που κάποιος λέει ότι τα adventure games έχουν πεθάνει, κάπου στον κόσμο φεύγει από τη ζωή ένα μαϊμουδάκι.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
25 Ιαν 2016 08:59 - 25 Ιαν 2016 09:07 #46939 by Fallen Angel

alkis21 wrote: [...]γραφικά spotless σε σκηνικά hotspotless.

Χαχαχαχα... κορυφαία ατάκα! :lol: :)
Δεν ξέρω εάν πράγματι ισχύει για το συγλεκριμένο παιχνίδι, αλλά δεν έχω μείνει με αυτή την αίσθηση μετά από τόσα χρόνια. Βέβαια, αν το συγκρίνουμε με παιχνίδια τύπου Martin Mystere, τότε σίγουρα ήταν... hotspotless.

Sibyl wrote: [...]Έτσι, παίρνοντας αυτό σα δεδομένο, τα περισσότερα πρώτου προσώπου δεν τα έχω παίξει.[...]

Μικρό το κακό με τα MYST. B) Δεν έχεις δει άλλα έπη, όμως, που ίσως σε ενθουσίαζαν, όπως τα Darkfall, ή τα Dracula. Όταν/εάν κάποτε ξαναδώσεις μια ευκαιρία στα πρώτου προσώπου, δες το πρώτο Darkfall και την τριλογία των Dracula. Ήταν πολύ ωραία παιχνίδια όλα τους. Ατμοσφαιρικά, επιβλητικά, και με ωραίους γρίφους.

Nothing happens unless first a dream...
Last edit: 25 Ιαν 2016 09:07 by Fallen Angel.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
25 Ιαν 2016 10:52 #46941 by Lorgrim
Χμμμμ...Από τα (πολύ) παλιά, το απωθημένο μου είναι οτι δεν ασχολήθηκα καθόλου με τα adventures της Level 9, ειδικά με την τριλογία Silicon Dreams (αν δεν τα ξέρετε κόβεστε και να έρθετε αύριο με τον Τσουρινάκη σας). Επίσης, δεν ασχολήθηκα με τα πρώτα της Sierra, πχ Police quest, King's quest, Space quest (έπαιξα μόνο ένα από τα Larry) . Οι λόγοι? Πρώτον δε μου κάνανε "κλικ" και δεύτερον δεν είχα PC εκείνη την εποχή.
Από τα νεώτερα δεν έχω παίξει Deponia, Βlackwell, Cognition (έχω αρκετά από αυτά αγορασμένα από bundles αλλά όσο δεν μπορώ να σταθεροποιήσω το time freeze spell θα παραμείνουν στο backlog)

A true adventurer prefers his wounds well salted.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • GameLinguist
  • GameLinguist's Avatar
  • Offline
  • Adventurous Titan
  • Adventurous Titan
More
25 Ιαν 2016 11:44 #46942 by GameLinguist

Lorgrim wrote: Επίσης, δεν ασχολήθηκα με τα πρώτα της Sierra, πχ Police quest, King's quest, Space quest (έπαιξα μόνο ένα από τα Larry) . Οι λόγοι? Πρώτον δε μου κάνανε "κλικ" και δεύτερον δεν είχα PC εκείνη την εποχή.
[...] όσο δεν μπορώ να σταθεροποιήσω το time freeze spell θα παραμείνουν στο backlog)


Μια από τα ίδια και εγώ... Τα Quests με περιμένουν εδώ και καιρόόό... με το backlog να μεγαλώνει :(

Αααα και το σταθεροποιήσεις αυτό το ρημαδοξόρκι, plzzzz πόσταρε τον τρόπο εδώ!


"Όσο βαθιά και να θάψεις την αλήθεια,
αυτή έχει τον τρόπο να βγει στην επιφάνεια και να ανασάνει"
-- παροιμία των φάλαν // Το Σκήπτρο του Φοίνικα
GameLinguist: Because Language is a Game

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
25 Ιαν 2016 11:47 - 25 Ιαν 2016 12:12 #46943 by mkllds

Themistoklis wrote: Για μένα υπάρχουν προφανώς αρκετά στη λίστα. Ξεχωρίζοντας ένα, από το οποίο δεν έχω δει ούτε ΚΑΝ την εισαγωγή, δεν ξέρω ΚΑΝ περί τίνος πρόκειται (ΟΚ, στο περίπου ξέρω...) και δεν ξέρω αν πρόκεται να ασχοληθώ ποτέ μαζί του, θα διάλεγα το..... * γκουχ γκουχ * Tex Murphy.

Για κάποιο λόγο τα FMV Adventures δε μου κάνανε ΠΟΤΕ το "κλικ". Για τον ίδιο λόγο επίσης δεν έχω καταπιαστεί ποτέ με το Gabriel Knight 2, το Phantasmagoria.... Οι αντίστοιχες σκηνές, επίσης, στο 7th guest ή το 11th hour με κούραζαν πάρα, πάρα πολυ... Πλέον μάλλον έχει εξελιχθεί σε προκατάληψη αυτό - ίσως αν κάποια στιγμή καταπιαστώ με κάποιο να μου αρέσει.

Themistoklis wrote: αν θέλετε μπορείτε να με κάνετε και ban προσωρινά

Όχι ρε συ. Σιγά μην σε κάνουν ban γι' αυτό το λόγο. Κανονικά θα έπρεπε να σου απαγορέψουν να μπαίνεις στο internet. B)

Εγώ δεν έχω παίξει τα Myst από το 3 και μετά (μόνο το πρώτο και το Riven), το Maniac Mansion, το 7th Guest και το 11th Hour.

-"Πάνω στην άμμο την καυτή, γράφαμε τ' όνομα μας".
-Θεοδωράκης.
-Σεφέρης.
-Και τραγουδάει ο Σεφέρης.

Last edit: 25 Ιαν 2016 12:12 by mkllds.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Stefan_holdyourlight
  • Stefan_holdyourlight's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Moderator
More
25 Ιαν 2016 12:50 #46944 by Stefan_holdyourlight

What?! WHAT?! W-H-A-T?! Μετάνιωσες που έπαιξες το Still Life; Εντάξει, δεν το αγάπησες. Αυτά τα κουλουράκια σου έκατσαν στο λαιμό, το καταλάβαμε. ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΣ;! Σίριουσλι


Ούτε εμένα μου άρεσε το Still Life. Like... καθόλου...

Τα Quests με περιμένουν εδώ και καιρόόό... με το backlog να μεγαλώνει


Τα Quests νομίζω θέλουν υπομονή και χρόνο που δεν έχουμε και πολύ στις μέρες μας... (Έχω παίξει τα SQ1 & SQ2).

Εγώ δεν έχω παίξει τα Myst από το 3 και μετά (μόνο το πρώτο και το Riven), το Maniac Mansion, το 7th Guest και το 11th Hour.


Αν σου άρεσαν τα Myst & Riven τότε να δεις και τα 3-4 και σίγουρα και το URU. Μην περιμένεις όμως τα μεγαλεία των δύο πρώτων

Τα 7th Guest και 11th hour τα έπαιξα λίγο πρόφατα και ταπεινή μου άποψη είναι ότι δεν έχουν τίποτα να προσφέρουν σε έναν adventure gamer του 2016. Όταν πρωτοκυκλοφόρησαω... ίσως... δεν ξέρω... σήμερα είναι απλά κακογερασμένα.

* ΥΓ. Πως κάνω πολλαπλό quote ρε παιδιά;

Όλα τα reviews μου εδώ: rubberchickenreviews.tumblr.com/
Το Adventure μου, το παιδί μου: somepeaceofmindgame.blogspot.gr/

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
25 Ιαν 2016 21:47 #46960 by Constantine_R
Σκέφτομαι τόσες μέρες τι σκ@^@ δεν έχω παίξει. Οκ, πολλά δεν έχω παίξει αλλά το θέμα το post δεν είναι νομίζω να αρχίσουμε να αραδιάζουμε adventures από το δεύτερο ράφι (τουλάχιστον σε αναγνωρισιμότητα).
Και τόσες μέρες η απάντηση ήταν τόσο μπροστά μου που εγώ αρνιόμουν να τη δω.
Γελ ντίαρ Θέμης η απάντηση είναι SIERRA. Αν υπάρχει εταιρεία που έχω αφήσει τα περισσότερα τέκνα της είναι αυτή. Ούτε Laura Bow (κανένα από τα δυο), ούτε Codename Iceman, ούτε κανένα Police Quest, ούτε Conquests of the Longbow: The Legend of Robin Hood, ούτε Conquests of Camelot: The Search for the Grail, ούτε τα Larry 2, 3, 5, ούτε τα King's Quest's 4 5 και 6. Το αποθημένο πάντως είναι που δεν έχω παίξει το RAMA.

Και επειδή φίλτατε έβαλες στο στόμα σου τον Tex επί ματαίω, να ετοιμαστείς ψυχολογικά γιατί σε περιμένει μεγάλο σοκ... και όχι δεν μιλάω για την πίτα... ;)

“You know, the very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views.”

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • GameLinguist
  • GameLinguist's Avatar
  • Offline
  • Adventurous Titan
  • Adventurous Titan
More
26 Ιαν 2016 09:41 #46961 by GameLinguist

Constantine_R wrote: Και επειδή φίλτατε έβαλες στο στόμα σου τον Tex επί ματαίω, να ετοιμαστείς ψυχολογικά γιατί σε περιμένει μεγάλο σοκ... και όχι δεν μιλάω για την πίτα... ;)


@Themis ξέρεις τι σημαίνει αυτό;;; Πακετό δώρο όλη τη σειρά του τιτανοτεράστιου Tex σε ειδική έκδοση που θα σου κλείνει μετά από 30 λεπτά τις εφαρμογές του GOG, Steam, Origin, Uplay κτλ αν παίζεις άλλο παιχνίδι! Και αυτό μέχρι να τα παίξεις! :Ρ


"Όσο βαθιά και να θάψεις την αλήθεια,
αυτή έχει τον τρόπο να βγει στην επιφάνεια και να ανασάνει"
-- παροιμία των φάλαν // Το Σκήπτρο του Φοίνικα
GameLinguist: Because Language is a Game

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
26 Ιαν 2016 10:14 #46962 by mkllds

Stefan_holdyourlight wrote: Αν σου άρεσαν τα Myst & Riven τότε να δεις και τα 3-4 και σίγουρα και το URU. Μην περιμένεις όμως τα μεγαλεία των δύο πρώτων

Τα 7th Guest και 11th hour τα έπαιξα λίγο πρόφατα και ταπεινή μου άποψη είναι ότι δεν έχουν τίποτα να προσφέρουν σε έναν adventure gamer του 2016. Όταν πρωτοκυκλοφόρησαω... ίσως... δεν ξέρω... σήμερα είναι απλά κακογερασμένα.

Το πρώτο Myst ακόμα μ' αρέσει, δεν ξέρω γιατί αλλά ασκεί μια γοητεία πάνω μου. Το Riven από την άλλη ποτέ δεν το συμπάθησα. Όλα τα υπόλοιπα δεν καίγομαι / δεν θέλω να τα παίξω. Απλά είναι από τα διάσημα / γνωστά που δεν έχω παίξει και μάλλον δεν θα παίξω ποτέ και γι' αυτό τα ανέφερα. Επίσης είναι και το Rama που ανέφερε ο C_R και θυμήθηκα ότι δεν έχω παίξει και το Last Express.

Constantine_R wrote: Ούτε Laura Bow (κανένα από τα δυο), ούτε Codename Iceman, ούτε κανένα Police Quest, ούτε Conquests of the Longbow: The Legend of Robin Hood, ούτε Conquests of Camelot: The Search for the Grail, ούτε τα Larry 2, 3, 5, ούτε τα King's Quest's 4 5 και 6. Το αποθημένο πάντως είναι που δεν έχω παίξει το RAMA.

Ε τώρα τι να σου πω κι εσένα. ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ; Πάντως θα σου δώσω μια συμβουλή το Codename: Iceman και το Conquests of Camelot μην τα παίξεις. Εκτός κι αν θέλεις να ανακαλύψεις νέες βρισιές και κατάρες.

-"Πάνω στην άμμο την καυτή, γράφαμε τ' όνομα μας".
-Θεοδωράκης.
-Σεφέρης.
-Και τραγουδάει ο Σεφέρης.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Stefan_holdyourlight
  • Stefan_holdyourlight's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Moderator
More
26 Ιαν 2016 10:45 - 26 Ιαν 2016 10:52 #46964 by Stefan_holdyourlight

Constantine_R wrote: Το αποθημένο πάντως είναι που δεν έχω παίξει το RAMA.


Holy sh&t!! Μόλις συνηδειτοποίησα ότι το RAMA που αναφέρεις είναι από το ομόνυμο βιβλίο του αγαπημένου μου συγγραφέα! Πως δεν το έχω πάρει χαμπάρι τόσα χρόνια;; :S :S :blink: :blink:

Είναι καλό; Το έχει παίξει κάποιος; Άντε να δούμε και την ταινία κάποτε που έχει τα δικαιώματα ο Morgan Friedman εδώ και χρόνια και περιμένει χρηματοδότηση...

ΥΓ Offtopic:

Αρκεί να μην το κατακρεουργήσουν όπως το Childhood's End :angry: :( :angry: www.imdb.com/title/tt4146128/?ref_=nv_sr_1

Όλα τα reviews μου εδώ: rubberchickenreviews.tumblr.com/
Το Adventure μου, το παιδί μου: somepeaceofmindgame.blogspot.gr/
Last edit: 26 Ιαν 2016 10:52 by Stefan_holdyourlight.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum