Simon The Sorcerer 4 *stuck*

  • Topic Author
  • Visitor
  • Visitor
06 Μάι 2008 22:03 #19963 by
Είμαι στο σημείο που πρέπει να βρω έναν καθρέφτη για τον double καθώς επίσης να προσπαθήσω να πάρω την κάρτα για να μπω στο club. Δυστυχώς με τα hints που δίνει το ίδιο το παιχνίδι δεν βγάζω άκρη. Κάποιο παραπάνω hint;

:)

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
06 Μάι 2008 22:25 #19964 by Elessar
Replied by Elessar on topic Simon The Sorcerer 4 *stuck*
Και τα δύο σημεία απαιτούν μία διαδικασία για να γίνουν και δεν μπορώ να στην γράψω όλη γιατί θα σου "χαλάσω" την απόλαυση να το βρεις μόνος σου.

Για τον καθρέπτη πρέπει να βρεις κάποιον τρόπο να μπεις στην βίλα (την χτισμένη) που είναι στο δεξί άκρο της market square. Όσον αφορά την membership card θα την βρεις στο σπίτι του double, στο οποίο όμως δεν μπορείς να μπεις εάν δεν έχεις τον καθρέπτη. Οπότε ασχολήσου με το πως θα πάρεις αυτόν και μετά θα μπεις και στο σπίτι του σωσία.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει καθόλου το hint system του παιχνιδιού αλλά γεγονός είναι ότι σε μερικά σημεία δεν είναι απόλυτα ξεκάθαρο τι πρέπει να κάνεις.

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Topic Author
  • Visitor
  • Visitor
07 Μάι 2008 18:05 #19976 by
Replied by on topic Simon The Sorcerer 4 *stuck*
Σταύρο είμαι τρεις ημέρες στο ίδιο σημείο και έχω κολλήσει άγρια. Δώσμου κάποιο hint, κάτι για να προχωρήσω. Πήγα με το sledgehammer να σπάσω τον τοίχο αλλά πήρα τα @@ μου. Τι διάολο πρέπει να κάνω; Με hint αν γίνεται. Ευχαριστώ.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
07 Μάι 2008 19:24 #19978 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Simon The Sorcerer 4 *stuck*
Πρώτα απ' όλα πρέπει να μάθεις ποιος έχει ένα καθρέφτη. Θα πρέπει να μιλήσεις με κάποιον για να στο πει.
Ποιος θα ήξερε ποιος αγόρασε τι στην πόλη?

Μόλις μάθεις, θα πρέπει να βρεις τη διεύθυνση αυτουνού με τον καθρέφτη. Για να τη βρεις θα πρέπει να μιλήσεις με κάποιον άλλο χαρακτήρα και να του κάνεις μια χάρη σε αντάλλαγμα.
Ποιος θα ήξερε πού βρίσκεται ένα αντικείμενο ανεκτίμητης αξίας άραγε?

Μόλις το μάθεις κι αυτό, πας στο σπίτι που εμφανίστηκε στο χάρτη για να πάρεις τον καθρέφτη, ώστε να μπορείς έπειτα να ασχοληθείς με το σωσία. Φυσικά, πρέπει πρώτα να καταφέρεις να μπεις στο σπίτι και να πάρεις τον καθρέφτη. Τι, έτσι απλά? Να μην υπάρχουν δυο-τρεις γρίφοι κι εδώ? ;)

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Topic Author
  • Visitor
  • Visitor
07 Μάι 2008 21:12 #19979 by
Replied by on topic Simon The Sorcerer 4 *stuck*
Λοιπόν.... έχω ρωτήσει τον φούρναρη που έχει δώσει κάποιες απαντήσεις αλλά τώρα που τον ρωτώ δεν γίνεται τίποτα. Επίσης ρωτώ κι όλους τους άλλους αλλά δεν γίνεται τίποτα. Τι δεν κάνω καλά; Μήπως πρέπει να κάνω και κάτι άλλο; Είμαι στο σημείο που πρέπει να πάρω την κάρτα για να μπω στο κλάμπ και να μπω στο σπίτι του σωσία μου. Πάντως όσους ρωτώ δεν λένε κάτι άλλο σημαντικό. Τι γίνεται; :?

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Topic Author
  • Visitor
  • Visitor
07 Μάι 2008 22:27 #19980 by
Replied by on topic Simon The Sorcerer 4 *stuck*
Τα κατάφερα τελικά. Αλλά είμαι τόσο γκαβάδι που δεν είδα την κουφάλα στο δέντρο όπου μένει ο δράκος. Για τόσο γκαβωμάρα μιλάμε. Εντελώς απαράδεκτος είμαι. Το γνωρίζω πολύ καλά ότι με έχετε χεσμ.... αλλά απλά το αναφέρω για την βλακεία που με μαστίζει που και που.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
07 Μάι 2008 22:34 #19981 by Elessar
Replied by Elessar on topic Simon The Sorcerer 4 *stuck*
Μην στεναχωριέσαι, και εγώ την έχω πατήσει πολλές φορές με ανάλογες...γκαβομάρες ;)

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
08 Μάι 2008 00:25 #19982 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Simon The Sorcerer 4 *stuck*
Καλά, σίγουρα δεν πρέπει να λες πως είσαι απαράδεκτος. Κατ' εμέ όποιος πει πως δεν έχει κολλήσει ποτέ ψάχνοντας για κάτι μέσα σε παιχνίδι, πολύ απλά λέει ψέματα. ;)

Πού να δεις πόσα κοσμητικά χαρίζω εγώ στον εαυτό μου όταν ενώ ψάχνω ένα καταραμένο hotspot για ώρες, έρχεται κάποιος (συνήθως άσχετος με adventures που απλώς βαρέθηκε να με ακούει να γκρινιάζω) και το βρίσκει σε χρόνο dt ρωτώντας με ύφος "στραβή είσαι"?! Και δεν μπορώ παρά να πω "ναι" γιατί ήταν πράγματι μπροστά στα μάτια μου αυτό που έψαχνα τόση ώρα. Μιλάμε για πολλά νεύρα κάθε φορά που συμβαίνει -και δε σπανίζει ως κατάσταση εδώ που τα λέμε... ;)

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Topic Author
  • Visitor
  • Visitor
08 Μάι 2008 12:35 #19986 by
Replied by on topic Simon The Sorcerer 4 *stuck*
Νά'σαι καλά ρε Χριστίνα. Τουλάχιστον βλέπω ότι έχω συμμάχους! :D

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
08 Μάι 2008 12:58 #19987 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Simon The Sorcerer 4 *stuck*
Μωρέ εγώ καλά θα είμαι, ο Σταύρος όμως να μην είναι που έδωσε και πρώτος το χέρι συμπαράστασης? Χαχαχα... τον βλέπω ήδη να ωρίεται με τις "διακρίσεις". Κάνε edit όσο προλαβαίνεις! Χαχαχα... :lol:

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Topic Author
  • Visitor
  • Visitor
08 Μάι 2008 13:17 #19989 by
Replied by on topic Simon The Sorcerer 4 *stuck*
Μα είπα πιο πάνω ότι έχω συμμάχους εννοώντας και τον Σταύρο! Το 'νά'σαι καλά' ήταν spontaneous! (χωρίς να σημαίνει ότι δεν το εννοώ!).

:oops:

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
08 Μάι 2008 14:58 #19991 by Elessar
Replied by Elessar on topic Simon The Sorcerer 4 *stuck*
Λοιπόν, κατάφερα να κολλήσω και εγώ, στο ποίημα με τον συνδυασμό του χρηματοκιβωτίου.
Έχουμε και λέμε:

Loviest Flower/ I: Νομίζω εννοεί την Alix - άρα 3
Windows/lounge: Τι ακριβώς εννοεί; Τα παράθυρα στο γραφείο του, στο σαλόνι; Τα έχω δοκιμάσει όλα.
Pillars/market: Πάλι δεν καταλαβαίνω. Εννοεί τις δύο μικρές κολονίτσες στο market; Δεν βλέπω κάτι άλλο σε κολόνα εκεί.
Flame/shop: Στο μαγαζί του Calyspo υπάρχει μία φλόγα αλλά δεν βλέπω προκοπή.

Κάποιο hint παρακαλώ γιατί αρχίζουν και μου σπάνε τα νεύρα :)

Επίσης, πόσο βλάκας πρέπει να είσαι ώστε να αφήσεις hint που ανοίγει το χρηματοκιβώτιο σου μέσα στο ίδιο δωμάτιο στο οποίο αυτό βρίσκεται;

Ά ρε Άλκη, πόσο δίκιο είχες...(όσοι έχετε παίξει το Diamonds in the Rough θα καταλάβετε).

EDIT: Τα κατάφερα τελικά, μόνο τα παράθυρα είχα λάθος γιατί τελικά το μέτραγα σαν 1 ενώ ήταν 4 μικρά...

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Topic Author
  • Visitor
  • Visitor
12 Μάι 2008 18:49 #20008 by
Replied by on topic Simon The Sorcerer 4 *stuck*
Έφτασα κι εγώ σε αυτό το σημείο. Για να δω τι θα καταφέρω. Εννοείται δεν διάβασα τα spoilers!

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum