Monkey Island I

  • Fallen Angel
  • Fallen Angel's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Homo Adventurous
  • Homo Adventurous
More
05 Ιουλ 2005 01:03 #5361 by Fallen Angel
Monkey Island I was created by Fallen Angel
Δε φταίει κανένας άλλος, εγώ φταίω που κάθομαι και το παίζω τελικά! :evil: :twisted:
Το προσπερνάω και έχω την εξής ερώτηση, για όποιον φυσικά θυμάται τίποτα από τα τότε...

Έχω κολλήσει έξω από το σπίτι του δημάρχου που είναι τα κοπροσκυλάκια. Διάβασα σε ένα walkthrough πως πρέπει να τους δώσω ένα κομμάτι ψημένο κρέας αφού πρώτα το συνδυάσω (use) με κάτι κίτρινα λουλούδια. Το κρέας όμως τους το είχα ήδη πετάξει και δε το έχω πλέον. Πάνω στον πάγκο (μέσα στην κουζίνα) δεν έχει άλλο. Δοκίμασα και να πάρω από το καζάνι, αλλά δε μου δίνει. Γκρινιάζει ότι καίει. Πώς ακριβώς θα πάρω πάλι λίγο κρέας για να το συνδυάσω με τα λουλούδια πριν το δώσω στα γλυκούλικα ( :evil: :twisted: ) εκείνα σκυλάκια?

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
05 Ιουλ 2005 03:35 #5362 by Mortal
Replied by Mortal on topic Re: Monkey Island I

Fallen_Angel wrote: Δε φταίει κανένας άλλος, εγώ φταίω που κάθομαι και το παίζω τελικά! :evil: :twisted:
Το προσπερνάω και έχω την εξής ερώτηση, για όποιον φυσικά θυμάται τίποτα από τα τότε...

Έχω κολλήσει έξω από το σπίτι του δημάρχου που είναι τα κοπροσκυλάκια. Διάβασα σε ένα walkthrough πως πρέπει να τους δώσω ένα κομμάτι ψημένο κρέας αφού πρώτα το συνδυάσω (use) με κάτι κίτρινα λουλούδια. Το κρέας όμως τους το είχα ήδη πετάξει και δε το έχω πλέον. Πάνω στον πάγκο (μέσα στην κουζίνα) δεν έχει άλλο. Δοκίμασα και να πάρω από το καζάνι, αλλά δε μου δίνει. Γκρινιάζει ότι καίει. Πώς ακριβώς θα πάρω πάλι λίγο κρέας για να το συνδυάσω με τα λουλούδια πριν το δώσω στα γλυκούλικα ( :evil: :twisted: ) εκείνα σκυλάκια?


Απέχει πολύ το προηγούμενο save σου; Δεν θυμάμαι να χρειάστηκε να ψάξω πάλι για κρέας. Οπότε η πρόταση μου, πιο άμμεσα θα ήταν προηγούμενο save. Δοκίμασες όλα τα αντικείμενα που έχεις πάνω σου; Στην κουζίνα στο μπαρ με τον μάγειρα ήταν το κρέας; Δεν θυμάμαι και πολλά.

Κάνε κάνα search για blinds (alleys), dead-end στο monkey στον Google (υπάρχει και άλλος όρος για το αδιέξοδο), η πολύ χοντρά gia bugs.

Αμαν ούτε μερικά κανίς δεν μπορείς να κάνεις καλά?!?! :P

Μερικές ιδέες που ίσως να χρειαστείς για παλιά παιχνίδια (και για καινούργια αν επιμείνεις). Τα είχα γράψει για ένα Sierra FAQ αλλά πάει παντού.

Some basic Hints & Tips. Common for most Sierra's games.
Or
The Seven Rules to success :-)

1) Take what you can find and its not bolted on the floor, on a desk, or rooted anywhere else. You 'll probably (translation : certainly) need it, but you don't know it yet.

2) If you can't take it, note down where and what it was. If you can't take it now you 'll need it later.

3) Talk to Everyone about Everything.

4) Use Everything on Everything or Everyone.

5) According to Sierra's logic your own logic is irrelevant.

6) Everyone has something to hide.

7) When (I was pondering about using "if" but I suppose that this case is out of the question) you die restore! (Common Rule to a majority of action/adventure/rpg games!) That means that you should SAVE often and in as many slots as possible.

Follow thy rules, and you 'll succeed :wink:

Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Fallen Angel
  • Fallen Angel's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Homo Adventurous
  • Homo Adventurous
More
05 Ιουλ 2005 03:50 #5363 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Re: Monkey Island I
Πλάκα μου κάνεις, έτσι?
(Ρητορική ερώτηση. Μόνο το ναι, δέχομαι ως απάντηση!)

Ποιο προηγούμενο save? Από την αρχή έσωζα πάνω στο ΙΔΙΟ save (current). Πού να φανταστώ τι θα γινόταν? :evil: :twisted: Και φυσικά ΑΡΝΟΥΜΑΙ να το ξαναπαίξω όλο!

Κι όλοι αυτοί οι κανόνες / συμβουλές γιατί ανακοινώθηκαν τώρα? Μετά που είπα να την κάνω την καλή και να το τελειώσω το χαμένο? Γιατίιι??? Τι να την κάνουμε την εκ των υστέρων προειδοποίηση? Arrgggg... :evil: :twisted:

Anyway, θα ψάξω για dead-end, bugs, κτλ (δεν 'ν' κακή ιδέα αυτή και απ' τα νεύρα μου ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό) κι αν βρω κάτι σχετικό, καλώς. Αν όχι, εγώ την καλή διάθεση την έδειξα, αν αυτό θέλει να μείνει στα άπαιχτα (κι όχι ως ποιοτικός προσδιορισμός) δε του φταίω εγώ! 8)

PS: Άκου dead-end! Με δουλεύουνε! :evil: :twisted:

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
05 Ιουλ 2005 05:08 #5365 by Mortal
Replied by Mortal on topic Re: Monkey Island I

Fallen_Angel wrote: Πλάκα μου κάνεις, έτσι?
(Ρητορική ερώτηση. Μόνο το ναι, δέχομαι ως απάντηση!)


Είδες τι μαθαίνει κανείς, όταν ασχολείται με το παρελθόν του!?!? :P

Fallen_Angel wrote: Ποιο προηγούμενο save? Από την αρχή έσωζα πάνω στο ΙΔΙΟ save (current). Πού να φανταστώ τι θα γινόταν? :evil: :twisted: Και φυσικά ΑΡΝΟΥΜΑΙ να το ξαναπαίξω όλο!


Ωχ! Μην το χαλάσεις ακόμη, περίμενε μήπως κανας άλλος θυμάμαι κάτι περισσότερο απο τον Alzheimerικό! :wink: Αλλιώς κανόνας 1ος για όσους απο εσάς, τα νιάτα των σύγχρονων adventures, παίζετε: SAVE SAVE SAVE SAVE SAVE SAVE SAVE and one more SAVE for good measure! Ακούς εκεί 1 save! Κούκλα σε παιχνίδι του 2003 έχασα μιάμιση ώρα παιχνιδιού και δεκάδες quests μόνο και μόνο γιατί μου έκανε corrupt το save και είχα ξεχαστεί ο ...ς! Να μην μιλήσω δηλαδή για τα λατρευτά μας crash που κάνουν δώρο τα Windows που τα πας; :wink:

Fallen_Angel wrote: Κι όλοι αυτοί οι κανόνες / συμβουλές γιατί ανακοινώθηκαν τώρα? Μετά που είπα να την κάνω την καλή και να το τελειώσω το χαμένο? Γιατίιι??? Τι να την κάνουμε την εκ των υστέρων προειδοποίηση? Arrgggg... :evil: :twisted:



Adventurού!!! Νόμιζα πως όλοι ξέραν με τι είχαν να κάνουν απο την μέρα που έμπλεξαν με τα adventures!!! :cry:

Fallen_Angel wrote: Anyway, θα ψάξω για dead-end, bugs, κτλ (δεν 'ν' κακή ιδέα αυτή και απ' τα νεύρα μου ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό) κι αν βρω κάτι σχετικό, καλώς. Αν όχι, εγώ την καλή διάθεση την έδειξα, αν αυτό θέλει να μείνει στα άπαιχτα (κι όχι ως ποιοτικός προσδιορισμός) δε του φταίω εγώ! 8)


Είναι βασικός κανόνας ή τουλάχιστον ήταν και χάρην στην πολυπλοκότητα πολλών παιχνιδιών μπορεί να τα συνταντήσεις και σε σύγχρονα παιχνίδια.

Fallen_Angel wrote: PS: Άκου dead-end! Με δουλεύουνε! :evil: :twisted:


Όχι σε επεξεργαζόμαστε! :P Χεχεχεχε! Να ακούτε και μας τους παλαιότερους!! Κάτι ξέρουμε! Μέχρι να έρθει δηλαδή και η γεροντική άνια (ορθογραφίες μην ζητάς τώρα) :wink:

Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
05 Ιουλ 2005 08:48 #5366 by aiRness
Replied by aiRness on topic Monkey Island I
Αναλυτικά saves is the way. Ανέκαθεν κρατούσα πάρα πολλά saves, όχι μόνο για προστασία σε τέτοια σημεία κολλήματος, αλλά γενικότερα για το αρχείο μου και για να μπορώ να είμαι ανα πάσα στιγμή σε όποιο σημείο θέλω όταν χρειαστώ κάτι.

Whenever I smell asphault, I think of Maureen.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
05 Ιουλ 2005 10:12 #5367 by Mortal
Replied by Mortal on topic Monkey Island I

aiRness wrote: Αναλυτικά saves is the way. Ανέκαθεν κρατούσα πάρα πολλά saves, όχι μόνο για προστασία σε τέτοια σημεία κολλήματος, αλλά γενικότερα για το αρχείο μου και για να μπορώ να είμαι ανα πάσα στιγμή σε όποιο σημείο θέλω όταν χρειαστώ κάτι.


Πέστα χρυσόστομε! Τόσο καιρό μυστικό το κρατάτε; Επτασφράγιστο; :P

(Καλά γιατί δεν ακούγεσαι στο forum, καθόλου; Έδωσες κάναν όρκο σιωπής ή αποχής απο δημόσιες συζητήσεις; :wink: )

Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Fallen Angel
  • Fallen Angel's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Homo Adventurous
  • Homo Adventurous
More
05 Ιουλ 2005 15:54 #5368 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Monkey Island I
Το πέρασα τελικά εκείνο το σημείο. Ξαναεμφανίζει το κρέας μετά από λίγη ώρα(?), μετά που πήρα το κοτόπουλο από τη μάντισσα(?). Πάντως το ξαναεμφανίζει. :)

Saves πλέον κρατάω συνέχεια σε καινούριο slot και έχω ήδη κάνει μια συλλογή από 4-5. Φαντάζομαι μέχρι να το τελειώσω θα έχουν γίνει 14-15. Δε την ξαναπατάω! 8)

Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια!

ΥΓ: Τα Monkey (όπως μου είπε ένας φίλος που ξέρει) δεν έχουν dead ends. Υπάρχει πάντα λύση. Οπότε, δεν υπάρχει λόγος άγχους γενικά. Αργά ή γρήγορα θα την έβρισκα τη λύση! :wink: :)

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
05 Ιουλ 2005 17:47 #5369 by Mortal
Replied by Mortal on topic Monkey Island I

Fallen_Angel wrote: Το πέρασα τελικά εκείνο το σημείο. Ξαναεμφανίζει το κρέας μετά από λίγη ώρα(?), μετά που πήρα το κοτόπουλο από τη μάντισσα(?). Πάντως το ξαναεμφανίζει. :)

Saves πλέον κρατάω συνέχεια σε καινούριο slot και έχω ήδη κάνει μια συλλογή από 4-5. Φαντάζομαι μέχρι να το τελειώσω θα έχουν γίνει 14-15. Δε την ξαναπατάω! 8)

Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια!

ΥΓ: Τα Monkey (όπως μου είπε ένας φίλος που ξέρει) δεν έχουν dead ends. Υπάρχει πάντα λύση. Οπότε, δεν υπάρχει λόγος άγχους γενικά. Αργά ή γρήγορα θα την έβρισκα τη λύση! :wink: :)


Χμ...χμ...χμ...Να βοηθήσουμε και σένα και το φιλαράκι σου να νοιώσετε λίγο ανασφαλείς! Απο κουβέντες που ειπώθηκαν παλαιότερα σε κάποια adventurοforum είχε ειπωθεί πως ενδέχεται να υπάρχει αδιέξιοδο και στην συγκεκριμένη σειρά παιχνιδιών. Έτσι δηλαδή να μην επαναπαυόμαστε κιόλας!! :P :wink:

Αν όντως θέλεις πραγματικά αδιέξοδα πάρε το MANIAC MANSION! :lol: Lucas Arts κι αυτό αλλά πολύ φευγάτο και πολύ μα πάρα πολύ παλιό. Έχει γίνει και remake που το αναφέρω και στα Free & Indie. :wink:

Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
06 Ιουλ 2005 03:26 #5372 by aiRness
Replied by aiRness on topic Monkey Island I
14-15?? Όταν φτάσεις τα 100 κάτι γίνεται...Αναλυτικα και ειδικά στο Monkey Island 1 σημαίνει 50 saves για πλάκα. Οκ, δεν σου λέω βήμα και save αλλά σε ενέργειες που αλλάζουν την ροή του σεναρίου ένα save κάνει καλό. Αυτά θεωρώ αναλυτικά saves. Πάντα καλό κάνουν και κακό μηδέν. Όπως βολεύεται ο καθένας.

Mortal, παρακολουθώ το forum καθημερινά, όποτε βλέπω κάτι ενδιαφέρον postaro. Πολύ ενδιαφέρον ήταν το άρθρο της Fallen Angel οφείλω να ομολογήσω...Για 2 λόγους όμως δεν συμμετείχα. 1ον: Έβλεπα τα posts σας και μου ερχόταν ίλλιγος απο το μέγεθος και 2ον: Άστο καλύτερα θα έχουμε flame war για τα oldies :).

Whenever I smell asphault, I think of Maureen.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Fallen Angel
  • Fallen Angel's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Homo Adventurous
  • Homo Adventurous
More
06 Ιουλ 2005 03:55 #5373 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Monkey Island I

aiRness wrote: 14-15?? Όταν φτάσεις τα 100 κάτι γίνεται...Αναλυτικα και ειδικά στο Monkey Island 1 σημαίνει 50 saves για πλάκα. Οκ, δεν σου λέω βήμα και save αλλά σε ενέργειες που αλλάζουν την ροή του σεναρίου ένα save κάνει καλό. Αυτά θεωρώ αναλυτικά saves. Πάντα καλό κάνουν και κακό μηδέν. Όπως βολεύεται ο καθένας.


100? Τόσο μεγάλο είναι? Εγώ ακόμη δεν έχω τελειώσει τις 3 αρχικές δοκιμασίες! Έχω δρόοομο ακόμη, εε?! 8)

Αρκετά saves πάντως σίγουρα θα κάνω. Και το καθένα ξεχωριστά! Το πάθημα έγινε μάθημα! :wink:

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
06 Ιουλ 2005 08:20 #5374 by Mortal
Replied by Mortal on topic Monkey Island I

aiRness wrote: Mortal, παρακολουθώ το forum καθημερινά, όποτε βλέπω κάτι ενδιαφέρον postaro. Πολύ ενδιαφέρον ήταν το άρθρο της Fallen Angel οφείλω να ομολογήσω...Για 2 λόγους όμως δεν συμμετείχα. 1ον: Έβλεπα τα posts σας και μου ερχόταν ίλλιγος απο το μέγεθος και 2ον: Άστο καλύτερα θα έχουμε flame war για τα oldies :).


Χεχε! Δεν έχουμε περάσει ακόμη τις παιδίκές ασθένειες; Άντε για το εμβόλιο σου! (Προσωπικά μου έχει βγεί κάτι σε ανοσία, πλέον!) :wink:

Και πια μεγάλα posts!?! A! τα συνοπτικά μας σχόλια! Καλά βρε παιδί, ας απαντούσες παράγραφο παράγραφο και εσύ! Ώχου! Σιγά το πράμα! Εκθέσεις στο σχολείο δεν έγραφες; :P

Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
06 Ιουλ 2005 10:28 #5375 by aiRness
Replied by aiRness on topic Monkey Island I
Δεν είναι παιδική ασθένεια, ρεαλισμός λέγεται.
Ναι, εκθέσεις έγραφα μόνο στο σχολείο. :)

Whenever I smell asphault, I think of Maureen.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
08 Ιουλ 2005 10:21 #5378 by Nuclear
Replied by Nuclear on topic Monkey Island I
Θυμάμαι στο Fate of Atlantis που είχα 198 ή 199 saves (το 200 ήταν το maximum)

Nuclear - Adventure Advocate Ass-kicker

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
08 Ιουλ 2005 10:26 #5379 by aiRness
Replied by aiRness on topic Monkey Island I
Ναι θυμαμαι και εγώ φίλε. Ευτυχώς κάποιοι δίνανε οδηγίες πως να κρατάς και πάνω από 200. Ίσως αν τα έβαζες όλα σε άλλο φάκελο να βοηθούσε.

Whenever I smell asphault, I think of Maureen.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
10 Ιουλ 2005 16:53 #5380 by exelsior
Replied by exelsior on topic Monkey Island I
Για την ακριβεια ειναι μικροσκοπικο( το monkey island) το τερματισα σε λιγοτερο απο πεντε ωρες. Παρολα αυτα σε πληροφορω οτι αν εισαι εκει που μας λες δεν το εχεις αρχισει ακομα.... Και το εννοω, εχεις αλλα τεσσερα( νομιζω) chapters. Και ναι το συγκεκριμμενο δεν εχει καθολου dead-end. To μονο που μπορει να αλλαξει τη ροη του ειναι στο προτελευταιο κεφαλαιο να στειλεις το βραχο πανω στο πλοιο που σε εχει φερει στο monkey island. Αλλα και παλι ερχεται ενας παλαβος που εχει ξεμεινει ναυαγος στο νησι και σου δινει το δικο του πλοιο(!!!!!) αλλαζοντας μονο σε αυτο την υποθεση του παιχνιδιου.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum