Συνολική βαθμολογία στα mini reviews

  • Fallen Angel
  • Fallen Angel's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Homo Adventurous
  • Homo Adventurous
More
03 Φεβ 2005 21:51 #3947 by Fallen Angel
Μια χαρά στήθηκαν τα mini reviews, μια χαρά γέμισαν κιόλας από διάφορoυς τίτλους (να 'ναι καλά ο Αντρέας), αλλά... νομίζω πως θα έπρεπε να βαθμολογούμε όλοι στην ίδια κλίμακα. Προσωπικά το βρίσκω αποπροσανατολιστικό να βλέπω παραδείγματος χάριν 1/5 και 3/10 (ενώ ουσιαστικά πρόκειται για τον ίδιο βαθμό).

Δε θα ήταν καλύτερα να έμπαινε κάτι σαν κανόνας που να λέει πως βαθμολογούμε με άριστα το τάδε? Πιθανά και με ορισμό του κάθε βαθμού, (χι= εξαιρετικό, ψι= μαύρα χάλια).

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
03 Φεβ 2005 22:12 #3948 by Elessar
Προτείνω να κάνουμε poll και όποιος τρόπος βαθμολογίας επικρατήσει να καθιερωθεί

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
03 Φεβ 2005 23:00 #3949 by Nuclear
Ή απλά μπορείς να κάνεις μια διαίρεση και να πας κάθε βαθμολογία σε ότι κλίμακα σου αρέσει... Δεν έχει νόημα να επιβάλεις στον καθένα να βαθμολογέι με τιν δικιά σου προτίμηση.

Nuclear - Adventure Advocate Ass-kicker

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Visitor
  • Visitor
04 Φεβ 2005 02:12 #3952 by
Ναι, είχε γίνει μια ψιλοσυζήτηση στην αρχή. Ο qrious πρότεινε να είναι με κλίμακα το 10 για να υπάρχει μεγαλύτερη ευκολία σύκρισης, ο Αντρέας διαφώνησε όμως πιστεύοντας ότι είναι πιο βολικό γι αυτόν να εκφράζει την άποψή του με κλίμακα του 5 (και ποιος τον κατηγορεί; =p). Προσωπικά πιστεύω πως απ τη στιγμή που δεν τίθεται θέμα επί μέρους βαθμολόγησης απ τον καθένα που να οδηγεί σε μια κοινή τελική βαθμολογία δεν υπάρχει λόγος να έπικρατεί ένα κοινό μέτρο

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
04 Φεβ 2005 08:29 #3956 by adreasnaxos

Elessar wrote: Προτείνω να κάνουμε poll και όποιος τρόπος βαθμολογίας επικρατήσει να καθιερωθεί


Τό καλό πού μπορεί νά προκύψει από μιά ενιαία βαθμολόγηση είναι ότι μπορούν νά περαστούν οι βαθμοί δίπλα στούς Τίτλους στό Ευρετήριο τών Reviews [όπως ζητάει ο Victim κι ίσως κι άλλοι].
Η μορφή 3 / 4 / 3,5 στέκεται, ενώ τό 3,75/10 - 4/5 - 6.87/10 μόνο ζαλάδα φέρνει.

Τό κακό είναι ότι εγώ αρνούμαι πεισματικά νά χρησιμοποιήσω κλίμακα τού 10. Ακόμα καί μέ τό 5, πολλές φορές δυσκολεύομαι.

Πέρ' απ' αυτό, είναι δύσκολο νά ενημερωθεί τό κάθε καινούργιο μέλος γιά τό σύστημα πού ακολουθείται καί θά πρέπει κάθε φορά νά τόν παίρνουμε από πίσω γιά νά τού τό εξηγούμε. Πολλοί δέ, διατυπώνουν απλά τή γνώμη τους χωρίς νά βαθμολογούν.

Καλύτερη λύση: Νά μείνει όπως έχει.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
05 Φεβ 2005 12:06 #4003 by aiRness
Εγώ πάλι θεωρώ την κλίμακα του 10 καλό μέγεθος για τυχόν ενδιασμούς που μπορεί να έχει κάποιος reviewer. Από εκεί και πέρα ήμουν και είμαι πάντα της άποψης ενός ελεύθερου review με την εκάστοτε προσωπικότητα του reviewer, ο βαθμός έρχεται δευτερεύον.

Whenever I smell asphault, I think of Maureen.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum