Broken Age (aka Double Fine Adventure)

  • tsampikos
  • tsampikos's Avatar
  • Offline
  • Master of Dimensions
  • Master of Dimensions
More
15 Μάι 2015 23:04 #46126 by tsampikos
Replied by tsampikos on topic Broken Age (aka Double Fine Adventure)
Παντως ευκολο δεν το λες. Εμενα μου ςχει βγαλει την πιστη. Προχωραω με χιλια ζορια. Εχω φτασει αρκετα μακρια αλλα....Προβλημα ενσωματωσης των γριφων γενικα δεν διαπιστωσα.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
16 Μάι 2015 01:02 #46127 by Castledoque
Replied by Castledoque on topic Broken Age (aka Double Fine Adventure)

tsampikos wrote: Παντως ευκολο δεν το λες. Εμενα μου ςχει βγαλει την πιστη. Προχωραω με χιλια ζορια. Εχω φτασει αρκετα μακρια αλλα....Προβλημα ενσωματωσης των γριφων γενικα δεν διαπιστωσα.

Φίλε και το σενάριο είναι γεμάτο αδικαιολόγητες τρύπες και οι γρίφοι (που επαναλαμβάνω προσωπικά μεμονομένα ως γρίφοι εμένα μου άρεσαν) έχουν σοβαρό πρόβλημα ενσωμάτωσης στο gameplay. Όχι με την έννοια πως είναι ξεκάρφωτοι, αλλά επειδή στηρίζονται σε απροκάλυπτο metagaming. Δεν μπορώ να πω περισσότερα, γιατί θα προχωρήσω σε καρα-spoilers. Όταν με το καλό τελειώσεις το παιχνίδι και δε θα έχω τον φόβο πως θα σου σποϊλάρω τους γρίφους και την σεναριακή κατάληξη, ευχαρίστως να σου εξηγήσω τι εννοώ.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • tsampikos
  • tsampikos's Avatar
  • Offline
  • Master of Dimensions
  • Master of Dimensions
More
17 Μάι 2015 01:14 - 17 Μάι 2015 01:18 #46128 by tsampikos
Replied by tsampikos on topic Broken Age (aka Double Fine Adventure)
Λοιπόν μόλις το τελείωσα.... Το παιχνίδι μου άρεσε πολύ.Πιστεύω πως αν δεν τα έκαναν σαλάτα στον προγραμματισμό τους θα έβγαινε πολύ καλύτερο. Είχαν καλές ιδέες για την υλοποίηση, και είχαν πολλά χρήματα για να τις κάνουν όσο καλύτερες γινόταν, αλλά άγχος, πίεση, άσκοπες σπατάλες (πραγματικά το πολυδιαφημισμένο voice acting δεν είναι καλύτερο ούτε από του 7th Guest που είναι 22 χρονών παιχνίδι) οδήγησαν σε σφάλματα. Το καλύτερο που θα είχαν να κάνουν θα ήταν αυτό που έκαναν οι δημιουργοί του "The Witcher 3", που ήταν η πιο ξεκάθαρη και ανδρίκια στάση: "Μην περιμένετε να βγει το παιχνίδι τότε και τότε, θα βγει αργότερα, Μάιο του 2015, γιατί έχουμε πολλά να κάνουμε". Και δεν μίλησε κανένας. Έτσι έπρεπε να πράξει και η Double Fine, και όχι να κυκλοφορήσει δύο ανισομερή σε δυσκολία και διάρκεια acts, με ένα χρόνο απόσταση. Και δεν το διαχειρίστηκαν καλά, και το παιχνίδι πήραν στο λαιμό τους, το οποίο ενώ είναι αρκετά καλό, με φρεσκάδα, θα μπορούσε να είναι πεντάστερο. Δεν είναι όμως. Θα το παρομοίαζα σαν μια πολυαναμενόμενη ταινία, που όλοι πίστευαν ότι θα σαρώσει στα όσκαρ, θα σπάσει τα ταμεία, θα θα θα, αλλά τελικά έμεινε με τις υποψηφιότητες και τους επαίνους και τη συμπάθεια της "καλής" ταινίας.

Απο πλευράς γρίφων θα το χαρακτήριζα ακόμα και ψιλομανίκι. Ειδικά κάποιοι που έπρεπε να γίνουν γρήγορα με τρέλαναν. Οι συνδυαστικοί γρίφοι μεταξύ των δύο ηρώων ήταν καλοί, αλλά μάλλον δημιουργούσαν περισσότερο προβληματισμό από όσο θα έπρεπε.
Last edit: 17 Μάι 2015 01:18 by tsampikos.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
25 Μάι 2015 11:32 #46161 by Castledoque
Replied by Castledoque on topic Broken Age (aka Double Fine Adventure)
@tsampikos
Λοιπόν για να μην παρεξηγηθώ κατρχήν θεωρώ πως το παιχνίδι ένα 3 στα 5 το αξίζει (2,5 στα 5 όταν είμαι στις κακές μου).

Όμως παρουσιάζει σοβαρά και αδικαιολόγητα προβλήματα τόσο στο σενάριο όσο και στην ενσωμάτωση των γρίφων και για ένα τόσο αναμενόμενο παιχνίδι το 3 δεν είναι ικανοποιητικός βαθμός, ειδικά αν λάβουμε υπόψη πως το σηκώνει το πιο καλά στημένο πρώτο μέρος και η ιδιαιτερότητα και η ομορφιά των γραφικών του.

Ακολουθούν spooilers.

Σενάριο:
Warning: Spoiler!


Γρίφοι:

Σε αυτόν τον τομέα το παιχνίδι τα πάει σημαντικά καλύτερα κατά τη γνώμη μου, αφού διαθέτει και έξυπνους και φρέσκους γρίφους. Όμως η ενσωμάτωση κινείται σε επίπεδα αρχάριου σχεδιαστή adventure games.
Warning: Spoiler!


3 στα 5 λοιπόν μεν, αλλά μεγάλη, τεράστια απογοήτευση από τον κορυφαίο κάποτε παραμυθά Tim Schafer, ειδικά στον τομέα της ιστορίας. Όταν ένας από τους πρωτοπόρους στο gaming, που κατέδειξε πως τα παιχνίδια μπορούν να είναι έργα έκφρασης και τέχνης, παρουσιάζει ως μεγάλη επιστροφή στο adventure genre ένα "παιχνιδάκι" χωρίς σοβαρές καλλιτεχνικές αξιώσεις, η θλίψη και η πίκρα δεν περιγράφονται. Ειλικρινά προτιμώ μια έντιμη ημι-αποτυχία όπως το Moebius της Jensen, που έχει δυνατό στόρι, αλλά πάσχει στους υπόλοιπους τομείς και φαίνεται πως παρά τις αδυναμίες του προσπαθεί να πει κάτι, παρά αυτόν τον αχταρμά που μας πρόσφερε ο Schafer που ξεκινάει να πει κάτι, αλλά στην πορεία κολώνει και τελικά δε λέει τίποτα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • tsampikos
  • tsampikos's Avatar
  • Offline
  • Master of Dimensions
  • Master of Dimensions
More
25 Μάι 2015 12:05 #46162 by tsampikos
Replied by tsampikos on topic Broken Age (aka Double Fine Adventure)
Συμφωνώ κι εγώ σε αρκετά από αυτά. Ενώ οι γρίφοι είναι καλοί μεμονωμένα, δημιούργησαν συνολικά προβλήματα. Το παιχνίδι πάσχει στον συνολικό του σχεδιασμό. Δεν φτάνει το γλυκό, και χαρωπό σκηνικό για να σωθεί η κατάσταση. Μου άρεσε η διάρκειά του, τα γραφικά του, όχι γιατί είναι καλύτερα από αλλά, αλλά απλά διαφορετικά. Το σκηνικό και η ιστορία ήταν όντως κάτι διαφορετικό. Κρίμα που πάνε στράφι οι καλές ιδέες και προθέσεις.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
25 Μάι 2015 15:02 #46163 by Constantine_R
Replied by Constantine_R on topic Broken Age (aka Double Fine Adventure)
Το τελείωσα και εγώ και μπορώ να πω ότι συμφωνώ απόλυτα μα τον Castle… οι σεναριακές αστοχίες είναι πολλές άσχετα με το αν σου αρέσει ή όχι το που το πάει. Εγώ έχω να προσθέσω ακόμα 2-3 πραγματάκια σε αυτά που γράφει:

Warning: Spoiler!


Γενικά πιστεύω ότι η ιδέα της ιστορίας είναι πολύ ωραία (όπως σε όλα του τα παιχνίδια) και θα μπορούσε να πει πολλά πράγματα μέσα από αυτή αλλά δυστυχώς όλα έμειναν στην επιφάνεια και με πολλές τρύπες. Κρίμα.

“You know, the very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views.”

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
25 Μάι 2015 19:32 #46165 by giovanna
Replied by giovanna on topic Broken Age (aka Double Fine Adventure)
@Tsampikos

Αλλαξε το χρώμα στο nickname σου γιατί το κόκκινο δεν διαβάζεται

Φιλιά B)

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • tsampikos
  • tsampikos's Avatar
  • Offline
  • Master of Dimensions
  • Master of Dimensions
More
25 Μάι 2015 19:35 #46166 by tsampikos
Replied by tsampikos on topic Broken Age (aka Double Fine Adventure)
giovanna, δεν το έβαλα εγώ. Άλλοι μου το έβαλαν και δεν ξέρω πως αλλάζει.

Παρακαλώ πολύ αλλάξτε μου το κόκκινο με κάτι άλλο πιο ευανάγνωστο, ευχαριστώ.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
26 Μάι 2015 11:14 - 26 Μάι 2015 12:56 #46171 by Elessar
Replied by Elessar on topic Broken Age (aka Double Fine Adventure)
Έχω παίξει 3 ωρίτσες, τέλειωσα το Act I της Vella και ξεκίνησα με τον έτερο Καππαδόκη στο διαστημόπλοιο.
Το παιχνίδι μου αρέσει αρκετά, πολύ ωραίο άρτ, ενδιαφέρον σενάριο ενώ δεν το λες κ εύκολο - έχω κολλήσει σε κάποια σημεία.
Πρώτη εντύπωση θετική λοιπόν, προχωράω και ενημερώνω.

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς
Last edit: 26 Μάι 2015 12:56 by Elessar.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • maladroid
  • maladroid's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Templar Hunter
  • Templar Hunter
More
02 Ιουν 2015 20:20 #46179 by maladroid
Replied by maladroid on topic Broken Age (aka Double Fine Adventure)
Χθες βράδυ είδα τους τίτλους τέλους και μπορώ με ασφάλεια να πω ότι αν και πάσχει σε κάποιους νευραλγικούς τομείς (π.χ. σενάριο), το παιχνίδι συνολικά είναι ένα τίμιο point & click αρκετά άνω του μετρίου.
Οι γρίφοι τους οποίους ο Castle κατακεραυνώνει εκτενώς στα προηγούμενα posts του μπορώ να πω ότι όχι απλά μου άρεσαν στο σύνολό τους αλλά μου φάνηκαν ορθολογικά παλιομοδίτικοι, δηλαδή ζόρικοι σε κάποια σημεία αλλά με τα απαραίτητα hints να βρίσκονται πάντοτε στη διάθεση του παίκτη. Το metagaming που βασικά συνίσταται στο "ο designer εκμεταλλεύεται πως ξέρω περισσότερα από τον χαρακτήρα που χειρίζομαι" δεν το βρήκα ούτε ενοχλητικό ούτε εγκληματικό, ίσως γιατί προσωπικά έχω συνηθίσει να σκέφτομαι εξ αρχής ως gamer σε πολλά από τα adventures/παιχνίδια που παίζω. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι διαδοχικοί γρίφοι με τα Hexipals ήταν ό,τι καλύτερο από πλευράς design, αλλά ούτε και αποτελούσαν έγκλημα κατά της ανθρωπότητας ή του gaming.
Τώρα, για το σενάριο αλλά και το γράψιμο, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω ότι σε γενικές γραμμές είναι κατώτερο των περιστάσεων (ειδικά το πρώτο). Η ιστορία εγκαταλείπει την προσπάθεια να πει κάτι ουσιαστικό και διαχρονικό και τελικά εκφυλλίζεται σε μια προχειροστημένη περιπέτεια φαντασίας με ξεκάθαρους ρόλους (καλοί-κακοί) και όχι τόσο ξεκάθαρη πλοκή-κατάληξη. Συναισθήματα, εσωτερικές συγκρούσεις, αλληγορικά νοήματα πηγαίνουν όλα περίπατο και πραγματικά είναι κρίμα, δεδομένου του πώς ξεκίνησε το παιχνίδι.
Το γράψιμο είναι απλά καλό, δηλαδή για τα δεδομένα του Schafer μέτριο, χωρίς νεύρο, χωρίς χιούμορ και χωρίς τόλμη. Δεν παρουσιάζει τις παιδικές ασθένειες πολλών γερμανικών παιχνιδιών (π.χ. ακατάσχετη φλυαρία) αλλά ούτε και συναγωνίζεται τη σατιρική και αναρχίζουσα διάθεση ορισμένων εξ αυτών (π.χ. Edna & Harvey). Για τον τεχνικό τομέα έχω ξαναπεί ότι προσωπικά το βρίσκω αξιολάτρευτο κι ας μην ερωτεύτηκα την καλλιτεχνική του διεύθυνση.
Για μένα ολόκληρο μαζί το πόνημα (Act 1 & 2) αξίζει ένα 3.5/5 χωρίς να με απασχολεί ουδόλως το πώς φτιάχτηκε, πόσο κόστισε, πώς συγκέντρωσε τα χρήματα κτλ. Πιστεύω ότι μπορεί κάποιοι να αισθάνονται απογοητευμένοι (κι εγώ είμαι σε κάποιο βαθμό) αλλά όχι εξαπατημένοι γιατί αυτό που βασικά υποσχέθηκαν (ένα καθαρόαιμο point & click από τον Tim Schafer) μας το δώσανε. Σίγουρα δεν είναι όσο καλό θα θέλαμε και σίγουρα άργησε υπερβολικά η κατασκευή του αλλά για τα λεφτά που κόστισε ΑΤΟΜΙΚΑ σε κάθε backer είναι μια χαρά, χωρίς καν να υπολογίσω την αξία του ντοκιμαντέρ (που κακώς το αφήνουμε απέξω αλλά τέλος πάντων).

No good deed goes unpunished

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
05 Ιουν 2015 11:10 - 05 Ιουν 2015 12:57 #46190 by Elessar
Replied by Elessar on topic Broken Age (aka Double Fine Adventure)
Μολις χθες το τελείωσα κ εγώ, όντως υπάρχουν πολλά κενά στην ιστορία αλλά οι γρίφοι του μου άρεσαν και τους βρήκα πολύ rewarding.

Επίσης,
Warning: Spoiler!


Οκ, το παιχνίδι είχε όντως κάποια θέματα αλλά δεν καταλαβαίνω το μένος μερικών. Το βρήκα κ εγώ αρκετά τίμιο ως σύνολο, θα ήθελα όμως περισσότερα.

Τέλος, να προσθέσω και το εξής: Το 'use everything on anyone" δημιουργεί κάθε φορά ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ απαντήσεις που όντως σχετίζονται με το συγκεκριμένο αντικείμενο επάνω στον συγκεκριμένο χαρακτήρα. Σε πόσα άλλα παιχνίδια το έχουμε δει αυτό; Δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιο.

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς
Last edit: 05 Ιουν 2015 12:57 by Elessar.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
05 Ιουν 2015 19:50 #46193 by Castledoque
Replied by Castledoque on topic Broken Age (aka Double Fine Adventure)
Θα επαναλάβω, γιατί από τα παραπάνω σχόλια βλέπω πως οι δηλώσεις μου για το παιχνίδι παρεξηγήθηκαν. Οι γρίφοι μεμονωμένα μου άρεσαν (ακόμα και τα hexipals μια χαρά έξυπνα τα βρήκα). Η ενσωμάτωσή τους είναι το πρόβλημά μου. Δε θα αναλύσω ξανά τι εννοώ, τα λέω πιο πάνω. Πάντως θεωρώ την ενσωμάτωση απλώς τεμπέλικη.

Το σενάριο είναι άλλο θέμα. Αδικαιολόγητα κακό και από τη μεγάλη επιστροφή του Shaffer στο είδος περίμενα κάτι πολύ πιο καλογραμμένο. Το act 1 είναι όμορφα παιδικό, το act 2 είναι απλώς παιδιάστικο. Μέχρι και η ξεχειλωμένη τριλογία των Deponia είχε καλύτερο γράψιμο και σαφώς πιο συμπαγή θεματική.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
05 Ιουν 2015 21:03 #46195 by Constantine_R
Replied by Constantine_R on topic Broken Age (aka Double Fine Adventure)
Λοιπόν, έχω αδιάψευτους μάρτυρες. Το review το έχω παραδώσει... ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΩ ΤΙΣ ΑΤΑΚΕΣ! :blink: :blink:
Ρε έχω ανατριχιάσει, τι είστε εσείς... :lol:

“You know, the very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views.”

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum