Broken Age (aka Double Fine Adventure)

  • maladroid
  • maladroid's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Templar Hunter
  • Templar Hunter
More
02 Νοε 2013 02:44 #40890 by maladroid
Broken Age (aka Double Fine Adventure) was created by maladroid
Έψαξα μια στα γρήγορα και δεν βρήκα σχετικό thread το οποίο να επέζησε από το πρόσφατο ολοκαύτωμα.

Οπότε είπα να ξεκινήσω εγώ ένα.

Για να σας δείξω τις καινούργιες screenshots που βγήκαν σήμερα.

Σε λίγο θα σας τις δείξω.

Νάτες:

www.doublefine.com/assets/forum_ ... tyNest.png
www.doublefine.com/assets/forum_ ... Maiden.png
www.doublefine.com/assets/forum_ ... ngArea.png
www.doublefine.com/assets/forum_ ... fering.png


Ωραίες δεν είναι;

No good deed goes unpunished

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
02 Νοε 2013 09:34 #40894 by shodan
Replied by shodan on topic Re: Broken Age (aka Double Fine Adventure)
Κάτι με χαλάει....

"Lo-lo-look at you, Hacker.
A pa-pa-pathetic creature of meat and bone, panting and sweating as you ru-run through my corridors-s.
H-h-how can you challenge a perfect, immortal machine?"
FB Profile[/url:2nnqt01r] | Twitter Profile[/url:2nnqt01r] | Blog-o-sphere[/url:2nnqt01r]

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • tsampikos
  • tsampikos's Avatar
  • Offline
  • Master of Dimensions
  • Master of Dimensions
More
02 Νοε 2013 11:28 #40896 by tsampikos
Replied by tsampikos on topic Re: Broken Age (aka Double Fine Adventure)
Κι εγω ψιλοφοβαμαι γι αυτο το παιχνιδι.Μην τυχον και τους εχει αγχωσει το βαρος των χρηματων και η πιεση για επιτυχια.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
02 Νοε 2013 11:57 #40898 by Praetorian
Replied by Praetorian on topic Re: Broken Age (aka Double Fine Adventure)

maladroid wrote: Νάτες

Γενικά μου αρέσει αυτό που βλέπω. (αν και για κάποιο λόγο είχα συνειρμούς προς Amanita/Botanicula :D)
@maladroid, παρακολουθείς καθόλου το τι ισχύει τελικά για την κυκλοφορία του παιχνιδιού; Θα το βγάλουν για early access αρχές 2014 τελικά;

PS. Αφήνω και το αρχικό teaser εδώ (Μάρτιος 2013):

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 SE και CD VGA beta patch !!!, Indiana Jones 3 και LOOM , Grim Fandango

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
02 Νοε 2013 13:12 #40901 by qrious
Replied by qrious on topic Re: Broken Age (aka Double Fine Adventure)
Σε αυτό το video απο το Gamescon φαίνεται λίγο παραπάνω gameplay.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • maladroid
  • maladroid's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Templar Hunter
  • Templar Hunter
More
02 Νοε 2013 13:27 #40902 by maladroid
Replied by maladroid on topic Re: Broken Age (aka Double Fine Adventure)
Αν παρακολουθώ λέει.
Χθες βγήκε το τελευταίο επεισόδιο του ντοκυμαντέρ όπου λένε πως το πρώτο μισό μπήκε σε alpha κάπου στα τέλη Σεπτεμβρίου, αν κατάλαβα και θυμάμαι σωστά (το έβλεπα 3 η ώρα το βράδυ, don't hate). Καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα είναι διαθέσιμο τον Ιανουάριο στο Steam σε τελική μορφή και με την αγορά του θα εξασφαλίζει κανείς πρόσβαση και στο δεύτερο μισό που υπολογίζεται να κυκλοφορήσει αργότερα μέσα στο 2014 (ευελπιστούν όχι πολύ αργότερα αλλά οκ, δεν είναι και οι πλέον φερέγγυοι developers αναφορικά με deadlines).

Η κυκλοφορία των επεισοδίων του documentary έχει αραιώσει κάπως εδώ και λίγο καιρό, υποτίθεται επειδή θέλουν να είναι πιο γεμάτα σε περιεχόμενο κι επειδή έχουν γενικά τρεχάματα να προλάβουν τα ήδη καθυστερημένα deadlines (άσε που θέλουν να συμμετέχουν και σε εκθέσεις τύπου PAX, τρομάρα τους). Το χθεσινό και το προηγούμενο αφιέρωσαν αρκετό χρόνο να μας δείχνουν voice-acting sessions (γουστάρω ατελείωτα), τη σύνθεση της μουσικής και τη δουλειά των animators που περνάνε τελευταίο χέρι τις σκηνές. Για τα δικά μου γούστα το παιχνίδι δείχνει να είναι a classic in the making, παρότι το art style είναι αρκετά ανορθόδοξο. Όντως θυμίζει κάπως Amanita και στην αρχή είχα κι εγώ τις επιφυλάξεις μου αλλά τώρα που βγαίνουν τα τελικά screenshots, οι ελπίδες μου για νέα είσοδο στο προσωπικό top-ten αναπτερώθηκαν :)

No good deed goes unpunished

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
02 Νοε 2013 14:12 #40903 by qrious
Replied by qrious on topic Re: Broken Age (aka Double Fine Adventure)

maladroid wrote: Όντως θυμίζει κάπως Amanita και στην αρχή είχα κι εγώ τις επιφυλάξεις μου αλλά τώρα που βγαίνουν τα τελικά screenshots, οι ελπίδες μου για νέα είσοδο στο προσωπικό top-ten αναπτερώθηκαν :)

Να ρωτήσω... υπάρχει NDA στα updates που στέλνονται στους backers?

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • maladroid
  • maladroid's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Templar Hunter
  • Templar Hunter
More
02 Νοε 2013 14:28 #40904 by maladroid
Replied by maladroid on topic Re: Broken Age (aka Double Fine Adventure)
Ενίοτε ζητάνε ευγενικά να μη διαρρεύσει κάποια πληροφορία για μερικές μέρες, ένεκα κάποιου επικείμενου press event. Το τρέχον update π.χ. είχε μια τέτοια αλλά ήταν ήσσονος σημασίας (voice acting από έναν τύπο που προσωπικά δεν ήξερα καν).

Φαντάζομαι ότι είναι παράτυπο και το να ανεβάσει κανείς ripped version των επεισοδίων σε κάποιο κανάλι (έχουν το δικαίωμα να στο κατεβάσουν, λογικά) αλλά το να μεταφέρεις πληροφορίες που είδες εκεί δεν πιστεύω ότι μπορεί να προληφθεί ή ότι τους ενοχλεί. Άλλωστε, κακά τα ψέματα, όσο διαφανής κι αν είναι η όλη φάση, ένα φιλτράρισμα θεωρώ πως γίνεται στην κατασκευή του ντοκυμαντέρ.

No good deed goes unpunished

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
02 Νοε 2013 14:41 #40905 by qrious
Replied by qrious on topic Re: Broken Age (aka Double Fine Adventure)

maladroid wrote: Ενίοτε ζητάνε ευγενικά να μη διαρρεύσει κάποια πληροφορία για μερικές μέρες, ένεκα κάποιου επικείμενου press event. Το τρέχον update π.χ. είχε μια τέτοια αλλά ήταν ήσσονος σημασίας (voice acting από έναν τύπο που προσωπικά δεν ήξερα καν).

Φαντάζομαι ότι είναι παράτυπο και το να ανεβάσει κανείς ripped version των επεισοδίων σε κάποιο κανάλι (έχουν το δικαίωμα να στο κατεβάσουν, λογικά) αλλά το να μεταφέρεις πληροφορίες που είδες εκεί δεν πιστεύω ότι μπορεί να προληφθεί ή ότι τους ενοχλεί. Άλλωστε, κακά τα ψέματα, όσο διαφανής κι αν είναι η όλη φάση, ένα φιλτράρισμα θεωρώ πως γίνεται στην κατασκευή του ντοκυμαντέρ.

Απλά ρώτησα για να δω αν μπορούσες να ανεβάσεις εδώ κάποια απο τα screenshot που αναφέρεις. :wink:


Btw ενα video σχετικό με το voice acting στο broken age. Φαίνεται πολύ καλό.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • maladroid
  • maladroid's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Templar Hunter
  • Templar Hunter
More
02 Νοε 2013 15:11 #40907 by maladroid
Replied by maladroid on topic Re: Broken Age (aka Double Fine Adventure)
Τι εννοείς, τα links που έδωσα δεν δουλεύουν; Εγώ τα βλέπω κανονικά.

Το βιντεάκι με τον Jack Black είναι ένα μικρό απόσπασμα από το πλήρες επεισόδιο, όπου βλέπουμε και αρκετούς άλλους ηθοποιούς, μεταξύ των οποίων η γνωστή Jennifer Hale που ξανασυνεργάστηκε με τον Schafer στο Brutal Legend (Ophelia) και έχει ακόμα 4.892 game credits στο ενεργητικό της. Προς το παρόν την παράσταση φαίνεται να κλέβει ο τύπος που υποδύεται έναν λύκο που μοιάζει να είναι από τους πιο αμφιλεγόμενους χαρακτήρες του παιχνιδιού.

No good deed goes unpunished

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
02 Νοε 2013 15:38 #40908 by qrious
Replied by qrious on topic Re: Broken Age (aka Double Fine Adventure)

maladroid wrote: Τι εννοείς, τα links που έδωσα δεν δουλεύουν; Εγώ τα βλέπω κανονικά.

... Mην δίνεις σημασία, δεν είδα την αρχή του topic γιατί νόμιζα οτι προκειτε για το πρωτο που ειχε δημιουργηθεί οταν ειχε ανακοινωθεί το παιχνίδι και οτι άπλα σήμερα έκανε post ο praetorian...Ειχα αγανακτήσει μάλιστα που κανείς δεν κάνει leak λίγα απο τα updates..:lol:

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
02 Νοε 2013 16:31 #40910 by Praetorian
Replied by Praetorian on topic Re: Broken Age (aka Double Fine Adventure)

maladroid wrote: Η κυκλοφορία των επεισοδίων του documentary έχει αραιώσει κάπως εδώ και λίγο καιρό, υποτίθεται επειδή θέλουν να είναι πιο γεμάτα σε περιεχόμενο κι επειδή έχουν γενικά τρεχάματα να προλάβουν τα ήδη καθυστερημένα deadlines (άσε που θέλουν να συμμετέχουν και σε εκθέσεις τύπου PAX, τρομάρα τους). Το χθεσινό και το προηγούμενο αφιέρωσαν αρκετό χρόνο να μας δείχνουν voice-acting sessions (γουστάρω ατελείωτα), τη σύνθεση της μουσικής και τη δουλειά των animators που περνάνε τελευταίο χέρι τις σκηνές.

Και μένα μου αρέσουν αυτά. Το τελευταίο update που διάβασα πρέπει να ήταν αυτό για το early access και το σπάσιμο, αλλά έχει καιρό. Έκανα το λάθος να βάλω filter στο gmail για να οργανώνονται όλα τα updates σε ένα φάκελο, και λίγο ότι το ψιλοξέχασα, λίγο οι αλλαγές του gmail, έχασα πολλά updates (από αυτό και από άλλα που είμαι backer και τώρα πρέπει να κάνω catch up).

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 SE και CD VGA beta patch !!!, Indiana Jones 3 και LOOM , Grim Fandango

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • maladroid
  • maladroid's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Templar Hunter
  • Templar Hunter
More
08 Δεκ 2013 13:49 #41339 by maladroid
Replied by maladroid on topic Re: Broken Age (aka Double Fine Adventure)
Χθες ανακοινώθηκε ότι τον βασικό πρωταγωνιστή θα υποδύεται ο Elijah Wood (Frodo).



Το βιντεάκι περιλαμβάνει και αρκετά αποσπάσματα από το παιχνίδι. Γενικά δεν τον πολυσυμπαθώ τον Wood αλλά η φωνή του δείχνει να ταιριάζει μια χαρά με τον χαρακτήρα.

No good deed goes unpunished

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
08 Δεκ 2013 16:00 #41341 by WickedMan
Replied by WickedMan on topic Re: Broken Age (aka Double Fine Adventure)
Ο Wood είναι καλός ηθόποιος, αλλά πάνω απ όλα είναι εξαιρετικός και έμπειρος voice actor. Η επιλογή του δεν έγινε τυχαία, αυτό το έχει κάνει πολλές φορές. Το ίδιο ισχύει και για τον Jack Black που επίσης συμπεριλαμβάνεται στο cast...

Πάρε χαφάκι, χαφάκι Ισπανό / Γάλλο πάρε για κόφτη / φουνταριστό Αργεντινό / γκολκίπερ πάντα Γερμανόοοοο / και καπετάν τον Τότι...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • maladroid
  • maladroid's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Templar Hunter
  • Templar Hunter
More
09 Δεκ 2013 01:58 #41343 by maladroid
Replied by maladroid on topic Re: Broken Age (aka Double Fine Adventure)
Δεν με έχει ξετρελάνει σε κάποια ταινία (εκτός από τα LoTR τον έχω δει και στα Sin City, Αιώνια Λιακάδα και το Faculty νομίζω) αλλά όντως η φωνή του έχει μια ενδιαφέρουσα χροιά (δεν έχω δει Happy Feet αλλά στο 9 ήταν καλός, απ'όσο θυμάμαι).

Εννοείται ότι με αφορμή την ανακοίνωση του Wood αλλά και τα cameos από Jack Black και Wil Wheaton φούντωσε η συνωμοσιολογία για το αλόγιστο ξόδεμα των funds. Απ' ό,τι έχω καταλάβει οι περισσότεροι από τους celebrity VAs του Broken Age δέχτηκαν να συμμετέχουν με τον "κατώτατο μισθό" ή pro bono αλλά προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα και να ξοδεύανε μεγάλο μέρος του budget εκεί γιατί πιστεύω ότι είναι ένας τομέας που πραγματικά μπορεί να ανεβάσει επίπεδο το οποιοδήποτε παιχνίδι. Αρκεί, βέβαια, να τα σκάσεις χοντρά επειδή ο ηθοποιός που θέλεις ταιριάζει με τον χαρακτήρα κι όχι για να μπει το όνομά του πρώτη μούρη στη μαρκίζα και να κάνεις ντόρο.

Πάντως, όταν teasάρανε μεγάλο όνομα στο casting ήμουν απ'αυτούς που ήλπιζαν σε Tony Plana :(

No good deed goes unpunished

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum