GRIM FANDANGO - remastered scenario

  • Constantine_R
  • Constantine_R's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Voodoo Priest
  • Voodoo Priest
More
30 Ιαν 2015 17:24 #45572 by Constantine_R
GRIM FANDANGO - remastered scenario was created by Constantine_R
Από review:
""Ο χαρακτήρας που ελέγχετε ονομάζεται Manuel Calavera (ή για τους φίλους απλά "Manny"). Ξεκινώντας το παιχνίδι μην...τρομάξετε στην όψη του, καθώς είναι ήδη νεκρός, συνεπώς εμφανίζεται ως σκελετωμένη ύπαρξη όταν τον πλησιάζει ο χάρος στο "Department of Death" (κάτι σαν υπουργείο θανάτου) και του προτείνει πως θα εξελιχθεί το ταξίδι του στον κάτω κόσμο. Βρισκόμενοι λοιπόν σε κάτι σαν...καθαρτήριο νεκρών, λαμβάνετε ένα μπαστούνι με πυξίδα απ' τον χάρο ψάχνοντας τρόπο να αναπαύσετε την ψυχή σας στον παράδεισο. Δυστυχώς για εσάς, ο χαρακτήρας που ελέγχετε δεν ήταν καλός άνθρωπος όσο ζούσε, συνεπώς δεν μπορεί να μεταβεί σε τέσσερα λεπτά στον κάτω κόσμο. Θα χρειαστεί να διασχίσετε...τον δύσκολο δρόμο που χρειάζεται τέσσερα χρόνια. Κι αν δεν τα καταφέρετε τότε θα μείνετε για πάντα σε αυτό το καθαρτήριο που περισσότερο θυμίζει μια συνηθισμένη πόλη, με την διαφορά ότι "ζουν" (τρόπους του λέγειν) σε αυτή σκελετοί. "

Άλαλα τα χείλη...
Δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω........ :(

“You know, the very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views.”

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
30 Ιαν 2015 17:37 #45573 by Praetorian
Replied by Praetorian on topic Re: GRIM FANDANGO
Χαχαχαχαχ.

Περίεργη περίπτωση. Από το υπόλοιπο κείμενο φαίνεται ότι προσπάθησε (ή ότι κάποιος τέλος πάντων προσπάθησε) και σκόνταψε σε γρίφους του αρχικού κομματιού του παιχνιδιού.
Πώς την μπέρδεψε τόσο πολύ το intro?

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 SE και CD VGA beta patch !!!, Indiana Jones 3 και LOOM , Grim Fandango

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Constantine_R
  • Constantine_R's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Voodoo Priest
  • Voodoo Priest
More
30 Ιαν 2015 17:53 #45575 by Constantine_R
Replied by Constantine_R on topic Re: GRIM FANDANGO
Δεν μπήκε καν στον κόπο να διαβάσει το παλαιότερο review του συναδέλφου της (δίνει link).

“You know, the very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views.”

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
30 Ιαν 2015 21:00 #45577 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Re: GRIM FANDANGO
Έχω γελάσει πραγματικά πολύ με αυτή την ιστορία σήμερα. Όχι με την κοπέλα (αλίμονο), αλλά με αυτά που διάβασα. Γέλαγα μόνη μου στο αυτοκίνητο επιστρέφοντας από τη δουλειά. Πηγαίο γέλιο. Ωραία πράγματα. :) :)

Θέλω, όμως, να ξεκαθαρίσω κάτι γιατί μάλλον κακώς "τα ακούει" η Χριστιάνα. Ο αρχισυντάκτης του site έκανε το εξής σχόλιο (αφού πρώτα έσβησε άλλα σχόλια που επισήμαιναν τα λάθη του κειμένου):

#4 Manos 30/01/2015 20:01
Παιδιά σχετικά με τα του σεναρίου που έγραψε η Χριστιάνα, καλό είναι να μην προσβάλλεται ο συντάκτης χωρίς λόγο. To λέω για κάποια σχόλια που μόλις σβήστηκαν (το ένα προερχόταν σίγουρα από fake account καθότι ήταν level 1 που μόλις έκανε εγγραφή μόνο και μόνο για να αφήσει σχόλιο - προφανώς προερχόμενο από άλλο site). Ασφαλώς και έπαιξε το παιχνίδι και το ολοκλήρωσε. Αν δεν ολοκληρώνουμε τα games δεν γράφουμε review.

Για να διευκρινίσω λοιπόν κάποια πράγματα, η Χριστιάνα μου έστειλε ένα review το οποίο είχε λάθη και παραλείψεις στο σενάριο. Ηταν τελείωες ελκλειπές. Συνεπώς ότι βλέπετε στο σενάριο έχει μπει από μένα αφού χωρίς να έχω το παιχνίδι στην κατοχή μου πήρα πληροφορίες με βάση τα walkthroughs που βρήκα. Σημείωση: Δεν έχω παίξει το Grin Fandango καθόλου. Το ότι η Χριστιάνα λοιπόν δεν έλεγξε το review αφού ανέβηκε για τα συγκεκριμένα λάθη είναι παράλειψή της. Το review θα διορθωθεί μέσα στα επόμενα λεπτά.


Και αφού αποκαταστάθηκε η αλήθεια, έχω να πω δύο ακόμη πράγματα, όχι τρία (υπάρχει και bonus):

1. Το βασικότερο όλων: από όσα έχω δει so far in the game, το remaster δε λέει και πολλά. Αλλά εφόσον μιλάμε για το συγκεκριμένο παιχνίδι... now we dance this grim fandango, κι εδώ τελειώνουν όλα. (καρδούλες, καρδούλες)

2. Κωνσταντίνε, παιδί μου, δεν το χειρίζομαι καλά τόσο καιρό, αλλά ορισμένοι καλοί άνθρωποι μου άνοιξαν τα μάτια σήμερις. Λοιπόν, στο επόμενο review που θα μου στείλεις, θα αλλάξω στοιχεία του κειμένου (δε μας απασχολεί αν θα έχεις κάνει κάποιο λάθος, details αυτή τη στιγμή), χωρίς φυσικά να έχω ιδέα για τι γράφω (θα δω κάνα let's play μωρέ), και μετά θα είναι δική ΣΟΥ υπαιτιότητα εάν δεν ελέγξεις το κείμενο (αφού ανέβει!) για να εφιστήσεις την προσοχή μου στα λάθη μου. (γελάκια, γελάκια)

3. Δια χειρός (ή μάλλον photoshop) Κουβόπουλου:

https://scontent-b-mxp.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/10550923_699034266883987_2049888017475737271_n.jpg?oh=1c62b6f12227c3e7f4c02b694c6c4f72&oe=5522C69A

O Manny Calavera ορκίζεται στο Υπουργείο Θανάτου. Μεγάλες στιγμές υποσχέθηκε ο Τσίπρας, μεγάλες στιγμές ζούμε. Viva la Revolución!

Διασκεδάζω αφάνταστα σήμερις. :lol: :lol:

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
30 Ιαν 2015 23:03 #45578 by mkllds
Replied by mkllds on topic Re: GRIM FANDANGO

Fallen_Angel wrote: #4 Manos 30/01/2015 20:01
Για να διευκρινίσω λοιπόν κάποια πράγματα, η Χριστιάνα μου έστειλε ένα review το οποίο είχε λάθη και παραλείψεις στο σενάριο. Ηταν τελείωες ελκλειπές. Συνεπώς ότι βλέπετε στο σενάριο έχει μπει από μένα αφού χωρίς να έχω το παιχνίδι στην κατοχή μου πήρα πληροφορίες με βάση τα walkthroughs που βρήκα. Σημείωση: Δεν έχω παίξει το Grin Fandango καθόλου. Το ότι η Χριστιάνα λοιπόν δεν έλεγξε το review αφού ανέβηκε για τα συγκεκριμένα λάθη είναι παράλειψή της. Το review θα διορθωθεί μέσα στα επόμενα λεπτά.

Το παραπάνω μου έκανε εντύπωση.

Πείτε με χαζό αλλά δεν κατάλαβα από που συμπέρανε ότι είχε λάθη και ελλείψεις το σενάριο αφού δεν το έχει παίξει ποτέ ώστε να προβεί σε "διορθώσεις". Το ψυχανεμίστηκε;

-"Πάνω στην άμμο την καυτή, γράφαμε τ' όνομα μας".
-Θεοδωράκης.
-Σεφέρης.
-Και τραγουδάει ο Σεφέρης.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
30 Ιαν 2015 23:18 #45579 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Re: GRIM FANDANGO
Όλοι χαζοί είμαστε απέναντι σε αυτή τη δήλωση, μη νοιώθεις μόνος. :lol: :lol:
(με λίγη φαντασία, βέβαια, μπορείς να σκαρφιστείς "λύση" στο πρόβλημα λογικής που προκύπτει εδώ ;) )

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
30 Ιαν 2015 23:22 #45580 by Praetorian
Replied by Praetorian on topic Re: GRIM FANDANGO
Ίσως ξεχάστηκε και έστειλε κάποιο draft και όχι το τελικό της κείμενο ή έστειλε το τελικό κείμενο αλλά είχε ξεχάσει placeholders μέσα (του στυλ "να θυμηθώ εδώ να γράψω ένα πρόλογο ++++" ).

Ή ίσως ο editor θεώρησε πως το κείμενο ήταν πολύ πεζό και είπε να το ζωντανέψει κάπως με μια χαρούμενη νότα από ό,τι ανοησία του κατέβηκε μετά από το διάβασμα της αρχής ενός walkthrough (!) (ή την παρακολούθηση του πρώτου λεπτού από το παιχνίδι στο youtube - καθώς για ποιο λόγο άραγε ένα walkthrough να αναφέρει λεπτομέρειες από την εισαγωγική cutscene?).

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 SE και CD VGA beta patch !!!, Indiana Jones 3 και LOOM , Grim Fandango

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
30 Ιαν 2015 23:30 #45582 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Re: GRIM FANDANGO - remastered scenario
Προσπαθώ να μη στάξω φαρμάκι και δε με αφήνουν, ρε γαμώτο. Λοιπόν, το σχόλιο του αρχισυντάκτη έγινε edited. Το σχόλιό του τώρα αναφέρει τα ακόλουθα (για τα οποία δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω, υπογράμμισα ένα σημείο για το οποίο το facepalm μάλλον αποδεικνύεται λίγο ως αντίδραση):

#4 Manos 30/01/2015 20:01
Παιδιά σχετικά με τα του σεναρίου που έγραψε η Χριστιάνα, καλό είναι να μην προσβάλλεται ο συντάκτης χωρίς λόγο. To λέω για κάποια σχόλια που μόλις σβήστηκαν (το ένα προερχόταν σίγουρα από fake account καθότι ήταν level 1 που μόλις έκανε εγγραφή μόνο και μόνο για να αφήσει σχόλιο - προφανώς προερχόμενο από άλλο site). Ασφαλώς και έπαιξε το παιχνίδι και το ολοκλήρωσε. Αν δεν ολοκληρώνουμε τα games δεν γράφουμε review.

Για να διευκρινίσω λοιπόν κάποια πράγματα, η Χριστιάνα έστειλε ένα review το οποίο είχε πολύ μικρή ανάλυση στο σενάριο και παρέλειπε τα περισσότερα. Αναγκαστικά ο ίδιος πρόσθεσα κείμενο. Χωρίς να έχω το παιχνίδι στην κατοχή μου πήρα πληροφορίες με βάση τα walkthroughs που βρήκα. Το ότι η Χριστιάνα λοιπόν δεν έλεγξε το review αφού ανέβηκε για τα συγκεκριμένα λάθη είναι παράλειψή της.

Το review διορθώθηκε από τον Παντελή Δασκαλέλο και περιέχει πλέον τις σωστές πληροφορίες.
Το review του πρώτου Grin Fandango για PC που έχει γράψει ο Γιάννης Μοσχονάς είναι πολύ πιο εκτενές από το συγκεκριμένο, το οποίο καθότι Remastered έκδοση δεν έχει και πολλές διαφορές, συνεπώς θα ήταν κρίμα να αναμασάμε τις ίδιες πληροφορίες.

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
31 Ιαν 2015 00:36 #45583 by qwerty
Replied by qwerty on topic Re: GRIM FANDANGO - remastered scenario
*facepalm*

Τί να πει κανείς... Σοβαρά πράγματα, τρομερός επαγγελματισμός... :P

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
31 Ιαν 2015 10:16 #45584 by skywalker333
Replied by skywalker333 on topic Re: GRIM FANDANGO - remastered scenario
Για λόγους δεοντολογίας, δεν μπορώ να σχολιάσω για συντάκτη άλλου μέσου δυστυχώς.

Απλά θα πω πως δυστυχώς, ειναι τρομερά σύνηθες να διαβάζεις review παιχνιδιού από άτομα που ζήτημα να το έπαιξαν μία ώρα.
Ειδικά στα RPGs που είναι μεγάλα, βλέπω άπειρες φορές να έχουν παιχτεί στο 10-15% μονο πριν γραφτούν, απλά για "Να το ανεβάσουμε πάνω πρώτοι πρώτοι".

ειναι μια πρακτική πολλών ιστοσελίδων και προσωπικά διαφωνω κάθετα μαζί της. καλύτερα να το αργήσεις ένα μήνα το κείμενο, παρά να το βγάλεις για να βγει.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
31 Ιαν 2015 13:37 #45587 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Re: GRIM FANDANGO - remastered scenario
Και για να εστιάσουμε εκεί που πραγματικά πρέπει:


Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
01 Φεβ 2015 04:58 #45593 by skoros
Replied by skoros on topic Re: GRIM FANDANGO - remastered scenario
Εγώ λέω να το κάνει άλλη μια φορά edit το σχόλιο του ο φανταστικός αρχισυντάκτης και να προσπαθήσει να γράψει το όνομα του παιχνιδιού όπως πραγματικά είναι.
Grim Fandango

Όχι απλά δε το χει παίξει, ούτε καν πως λέγεται ξέρει, αλλά παρόλα αυτά έκανε και "διορθώσεις".
Το έχει γράψει δυο φορές λάθος, άρα δεν είναι απλό τυπογραφικό.

φανταστικός αρχισυντάκτης wrote: Το review του πρώτου Grin Fandango για PC που έχει γράψει ο Γιάννης Μοσχονάς

φανταστικός αρχισυντάκτης wrote: Σημείωση: Δεν έχω παίξει το Grin Fandango καθόλου.


Κερασάκι στην τούρτα: έσβησε το σχόλιο του Elessar ως προσβλητικό...

Warning: Spoiler!

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
01 Φεβ 2015 22:32 #45596 by Elessar
Replied by Elessar on topic Re: GRIM FANDANGO - remastered scenario
Παιδιά, να ξεκαθαρίσουμε κάτι:
Δεν είμαι ο elessar86 που έκανε το σχόλιο στο gameworld.

Πρώτον, είμαι γεννημένος το 1977 και δεύτερον, αν έκανα τέτοιο σχόλιο θα το έπρατα με το αληθινό μου νικ, όχι με παραλλαγή αυτού.

Τώρα, αν ο τύπος βλέπει παντού φαντάσματα - πρόβλημα του :mrgreen:

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
02 Φεβ 2015 09:32 #45597 by Elessar
Replied by Elessar on topic Re: GRIM FANDANGO - remastered scenario
Συγγνώμη για το double post αλλά ξαναπόσταρε ο elessar86:

Συγγνώμη αλλα το "fake" account που είστε σίγουρος οτι είναι απο αλλο site ήμουν εγώ και δεν έχω καμια σχέση με κανένα site αντίθετα παρακολουθώ χρονια το site σας αλλα δεν ήμουν γραμμένος, απλά λόγο ότι λατρεύω το παιχνίδι και παρατήρησα αυτό το λάθος το ανέφερα και αν θυμάστε καλά το comment μου απλα αναφέρω ότι έγινε ένα λαθάκι στην κατανόηση του σεναρίου ούτε ειπα ότι η Χριστιάννα δεν έπαιξε το παιχνίδι ούτε άφησα κανένα υπονοούμενο, ούτε φυσικα πρόσβαλλα κάποιον, τα αλλα comment που λέτε δεν πρόλαβα να τα δω για να ξέρω τι λένε...απλά πιστεύω αν γίνεται κάποιο λάθος και το επισημαίνουμε δεν πάει να πει ότι ξαφνικά είμαστε από αντίπαλο site ειδικά το comment μου ήταν τελείως κόσμιο απλά επισήμανε το λάθος, πίστευα ότι κάθε παρατήρηση για κάποιο λάθος είναι θεμιτή και όχι κατακριτέα και μάλιστα στο να λέτε ότι είμαστε και από αντίπαλα site.


φιλική συμβουλή στο συνονόματο: Δεν βγάζεις άκρη, φύγε πριν σου κάνουν και καμιά μήνυση :lol:

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
02 Φεβ 2015 11:56 #45598 by Praetorian
Replied by Praetorian on topic Re: GRIM FANDANGO - remastered scenario
Σε σχετική σημείωση, ελπίζω γενικότερα αυτά τα περι "αντίπαλων sites" να μην τα πιστεύουν όσοι τα γράφουν.

Από το πουθενά δημιουργείται πολύ κακό κλίμα.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 SE και CD VGA beta patch !!!, Indiana Jones 3 και LOOM , Grim Fandango

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum