Gabriel Knight 2 - The Beast Within - Deinterlacing Patch

  • Mortal
  • Mortal's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventure's Advocate
  • Adventure's Advocate
More
11 Μάι 2004 15:10 #1342 by Mortal
Σχετικά με το news που αφορούσε το Gabriel Knight 2 - The Beast Within, το patch για τα deinterlaced videos δείχνει να λειτουργεί. Όποιος θέλει να το κατεβάσει θα το βρεί στο utenti.lycos.it/gkita/tools/ και το thread είναι www.mega-tokyo.com/forum/index.p ... eadid=5905 κοντά στο τέλος αναφέρεται και το link μαζί με περισσότερες πληροφορίες απο τον δημιουργό του patch.

Διατηρώ φυσικά, όπως πάντοτε, τις επιφυλάξεις μου μέχρι να τελειώσω τον τίτλο. Το εγκατέστησα (κοινώς έκανα copy στον κατάλογο του παιχνιδιού τα αρχεία της Αγγλικής έκδοσης) ύστερα απο το patch του PCMaster, και αυτή την φορά χρησιμοποιώ την έκδοση που μας είχε δώσει το περιοδικό πριν απο μερικούς μήνες. Αν κάποιος θέλει πληροφορίες σχετικά ας μου στείλει ένα μύνημα.

Αρης

Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
11 Μάι 2004 15:27 #1344 by Stknightmare
Ti kanei auto to patch?

Yg:Sorry alla den katalaba!!!

[url:1ivrqgyu]http://dtps.unipi.gr/users/knightmare[/url:1ivrqgyu]
"Don't be afraid of the dark,fear only what moves inside"

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Mortal
  • Mortal's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventure's Advocate
  • Adventure's Advocate
More
11 Μάι 2004 15:31 #1346 by Mortal

Stknightmare wrote: Ti kanei auto to patch?

Yg:Sorry alla den katalaba!!!


Όχι εγώ συγνώμη θεωρώ λανθασμένα πολλά πράγματα αυτονόητα! :oops:

Λοιπόν αν έχεις δει τα video, σε μικρά είναι τέλεια, ενώ όταν είναι σε μεγάλο μέγεθος τα εμφανίζει με γραμμές, (κάπως όπως και στην τηλεραση αν τα δεις απο πολύ κοντά). Το patch αλλάζει κάποια flags που διαβάζει το engine της Sierra και εμφανίζει τα video σε μεγάλο μέγεθος κανονικά χωρίς τις γραμμές.

Ελπίζω να το εξήγησα σωστά.

Αρης

Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
11 Μάι 2004 16:15 #1358 by Atrus
Από ποιότητα πώς είναι Mortal?

Viva la Revolucion!

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
11 Μάι 2004 16:39 #1362 by zafos
Καλά δε θα το πιστέψετε αλλά πρίν ενάμισι χρόνο λέγαμε με τον Nuclear να γράψουμε αυτό ακριβώς το patch, και το project δέν προχώρησε γιατί ήταν αδύνατον να βρούμε πληροφορίες για το video file format που χρησιμοποιούσε η Sierra. Φυσικά θα μπορούσε να γίνει με Reverse Engineering, αλλά μήν τα θέλουμε όλα δικά μας, να βοηθήσουμε είπαμε, όχι να χάσουμε τον ύπνο μας :)

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Mortal
  • Mortal's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventure's Advocate
  • Adventure's Advocate
More
11 Μάι 2004 17:01 #1364 by Mortal

Atrus wrote: Από ποιότητα πώς είναι Mortal?


Βασικά να πω την πικρή αλήθεια, 256 χρώματα είναι πολύ λίγα για το κα(λ/κ)ομαθημένο μάτι!!! :D Ωστόσο μπορώ να πω ότι μόλις το συνηθίσεις είναι πολύ καλό. Βέβαια να ξεκαθαρίσω και κάτι, τα παλιά γενικά, επειδή βαριέμαι τις αλλαγές, τα παίζω σε στύλ παράθυρο (είτε DOSbox, είτε δικό τους exe) σε ανάλυση Desktop 1600X1200...Οπότε μου είναι τέλεια.

Αρης

Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Mortal
  • Mortal's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventure's Advocate
  • Adventure's Advocate
More
11 Μάι 2004 17:09 #1366 by Mortal

zafos wrote: Καλά δε θα το πιστέψετε αλλά πρίν ενάμισι χρόνο λέγαμε με τον Nuclear να γράψουμε αυτό ακριβώς το patch, και το project δέν προχώρησε γιατί ήταν αδύνατον να βρούμε πληροφορίες για το video file format που χρησιμοποιούσε η Sierra. Φυσικά θα μπορούσε να γίνει με Reverse Engineering, αλλά μήν τα θέλουμε όλα δικά μας, να βοηθήσουμε είπαμε, όχι να χάσουμε τον ύπνο μας :)


Είδες τι έγραφε ο τύπος ή τουλάχιστον κάποιος στο thread; θέλει να κάνει λέει patch για το λάθη της Sierra. Θα πρέπει να έχει τραβήξει πολλά ξενύχτια ο άνθρωπος. Και μετά σου λένε πως οι εταιρείες φροντίζουν τους πελάτες τους! :D

Αρης

Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
11 Μάι 2004 22:35 #1373 by Real NC

Atrus wrote: Από ποιότητα πώς είναι Mortal?

Λόγω του line doubling, χαμηλώνει η ανάλυση κατά 50%. (Τα video δεν είναι ακριβώς interlaced, αλλά scanlined, δηλ κάθε δεύτερη γραμμή είναι κενή. Το patch απλώς δείχνει κάθε γραμμή δύο φορές.)

Sig? We don't need no stinking sig!
members.lycos.co.uk/realnc qtads.sf.net

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
11 Μάι 2004 23:04 #1378 by Nuclear

Λόγω του line doubling, χαμηλώνει η ανάλυση κατά 50%. (Τα video δεν είναι ακριβώς interlaced, αλλά scanlined, δηλ κάθε δεύτερη γραμμή είναι κενή. Το patch απλώς δείχνει κάθε γραμμή δύο φορές.)


Αν όντος κάνει απλός line doubling τότε θα μπορούσε να γίνει και καλύτερο με κάποιο interpolation ακομα και απλό γραμικό interpolation είναι καλύτερο απο line doubling.

Nuclear - Adventure Advocate Ass-kicker

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Mortal
  • Mortal's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventure's Advocate
  • Adventure's Advocate
More
11 Μάι 2004 23:19 #1379 by Mortal

Nuclear wrote:

Λόγω του line doubling, χαμηλώνει η ανάλυση κατά 50%. (Τα video δεν είναι ακριβώς interlaced, αλλά scanlined, δηλ κάθε δεύτερη γραμμή είναι κενή. Το patch απλώς δείχνει κάθε γραμμή δύο φορές.)


Αν όντος κάνει απλός line doubling τότε θα μπορούσε να γίνει και καλύτερο με κάποιο interpolation ακομα και απλό γραμικό interpolation είναι καλύτερο απο line doubling.


Βασικά όπως το είχα σχηματίσει στο μυαλό μου ήταν σαν να έκανε resize την εικόνα σε κάποιο α' μέγεθος με κάποιο nearest neighbor resize στον άξονα Χ, και κατόπιν να την έπλεκε με ένα μάυρο πλαίσιο αντίστοιχου μεγέθους ώστε να διπλασιάζει το Υ. Και με αυτό το patch απλά να το γύρισε σε απλό resize χωρίς άλλο πλαίσιο. Γιαυτό και το σκεφτόμουν σαν interlaced. Αυτά γνώριζα, δεν το διάβασα και ίδιαίτερα, απλώς το εγκατέστησα και είδα την εικόνα. Όπως και να έχει μεγαλύτερη και χωρίς τον διπλασιασμό της σάρωσης με την εισαγωγή κενής γραμμής μου φαίνεται καλύτερη. Βέβαια αυτό ισχύει διαφορετικά για τον καθένα μας.

Αν υπάρχει εδώ κάποιος Sierra Fanatic που να έχει εμβαδύνει στο SCI32 είναι ευπρόσδεκτος να μας λύσει την απορία και να μας βάλει σε τάξη! :D

Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
11 Μάι 2004 23:21 #1380 by Real NC

Nuclear wrote: Αν όντος κάνει απλός line doubling τότε θα μπορούσε να γίνει και καλύτερο με κάποιο interpolation ακομα και απλό γραμικό interpolation είναι καλύτερο απο line doubling.

Δεν το δοκίμασα ακόμα. Ίσως και να κάνει interpolation στο video, δεν ξέρω. Όπως και να χει πάντως, καλύτερα και σκέτο line/pixel doubling (δεν θυμάμαι αν τα video είχαν και vertical scanlines) παρά scanlines, γιατί αλλιώς τα video δεν "δένουν" με το υπόλοιπο παιχνίδι.

Sig? We don't need no stinking sig!
members.lycos.co.uk/realnc qtads.sf.net

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
11 Μάι 2004 23:43 #1385 by Stknightmare
To paiksa twra teleutaia to game nai to xa parathrhsei alla entaksei auto to patch mou fenete kai ligo axrhsto,poses fores tha pekseis to gk2 kai xreiazesai kai to patch auto?

[url:1ivrqgyu]http://dtps.unipi.gr/users/knightmare[/url:1ivrqgyu]
"Don't be afraid of the dark,fear only what moves inside"

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Mortal
  • Mortal's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventure's Advocate
  • Adventure's Advocate
More
11 Μάι 2004 23:50 #1387 by Mortal

Stknightmare wrote: To paiksa twra teleutaia to game nai to xa parathrhsei alla entaksei auto to patch mou fenete kai ligo axrhsto,poses fores tha pekseis to gk2 kai xreiazesai kai to patch auto?


Στην τρίτη είμαι πειράζει;;; :rolleyes: :D :D :D :wink:

Καλό είναι βασικά να τα έχεις όλα σε αντίστοιχα CD ή DVD ώστε όποτε σε πιάσουν οι Νοσταλγίες να τα έχεις. Το Internet όπως έχει αποδειχθεί καλό είναι αλλά όχι και το πλέον σταθερό αποθηκευτικό μέσο! :D

Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
12 Μάι 2004 22:16 #1414 by Real NC

Stknightmare wrote: [...] auto to patch mou fenete kai ligo axrhsto,poses fores tha pekseis to gk2 kai xreiazesai kai to patch auto?

Εγώ δεν άρχησα ακόμα το GK2, οπότε το patch μου είναι χρήσιμο. :D

Sig? We don't need no stinking sig!
members.lycos.co.uk/realnc qtads.sf.net

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
13 Μάι 2004 03:54 #1426 by aiRness
Στην πυρά Real NC ...

Whenever I smell asphault, I think of Maureen.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum