DISCWORLD 1

  • giovanna
  • giovanna's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventure's Advocate
  • Adventure's Advocate
More
16 Ιουλ 2005 01:00 #5399 by giovanna
DISCWORLD 1 was created by giovanna
Παίζω το Discworld 1 κατευθείαν απο τον υπολογιστή ή μέσω DosBox αλλά και στις δύο περιπτώσεις:

1. Δέν έχω ήχο
2. Δεν μπορώ να σώσω τα παιγνίδια μου. Μέ βγάζει στην λίστα που πρέπει να τα σώσω τους δίνω ονομασία, αλλά οταν θέλεις να τα κάνεις load απλώς δεν υπάρχουν. Κάποια συμβουλή 8)

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
16 Ιουλ 2005 04:21 #5401 by Mortal
Replied by Mortal on topic DISCWORLD 1
Δεν το έχω δει ποτέ, αλλά μερικές γενικές ιδέες δεν βλάπτουν! :-)

1. Για τον ήχο, έχει κάποιο έχτρα setup/install πρόγραμμα για να setάρεις την επιλογή κάρτας ή ότι άλλο επιτρέπει; Άν ναι τρέξτο και επέλεξε το emulation και τις τιμές που έχεις δώσει στο DOSBox (Τα default πρέπει να είναι (αν θυμάμαι σωστά) Address 220, IRQ (5/7) και (1/3) για DMA), για να δημιουργήσει το κατάλληλο config. Δοκιμάσε και πάλι μετά. Και βλέπουμε.

2. Για τα save, δίχως να είμαι βέβαιος, σε τι δίσκο προσπαθείς να τα σώσεις (μολονότι δεν μου συνέβει τίποτα με παλιό DOS παιχνίδι και NTFS (w2K)); 98 (Fat16 ή 32) W2K/XP (NTFS). Εχεις κανά Fat 16 partition στον δίσκο; Σε αύτό περιμένουμε και τις σκέψεις άλλων. Μήπως λέει τίποτα σε κάποιο forum σχετικά με ενδεχόμενα bugs του παιχνιδιού;

Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
16 Ιουλ 2005 06:31 #5402 by Elessar
Replied by Elessar on topic DISCWORLD 1
Σίγουρα το τρέχεις με την σωστή έκδοση του DosBox, δλδ την 0.63; Κάθε παιχνίδι τρέχει με συγκεκριμένη έκδοση.

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
16 Ιουλ 2005 08:48 #5403 by Zagorin
Replied by Zagorin on topic DISCWORLD 1
Το Discworld δεν χρειάζεται καν dosbox για να τρέξει. Μονο και με το vmsound. Αν και τρέχει άνετα στο dosbox. Αν είσαι καινούργιος χρήστης των υπολογιστών είναι λίγο δύσκολο να σου εξηγήσω τι πρέπει να κάνεις απλώς σου λέω επιγραμματικά ότι δεν έχεις πιθανόν ορίσεις σωστά τις παραμέτρους της (emulated πλέoν) sound blaster.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
16 Ιουλ 2005 19:52 #5404 by BostonLow
Replied by BostonLow on topic DISCWORLD 1
Παίζεις αυθεντική έκδοση, ή κατεβασμένη απο το Underdogs?

You start talking to yourself when you realise that you already know what you are going to say - [i:1o506f1o]Leisure Suit Larry[/i:1o506f1o] (οταν κανεις κλικ το talk icon πανω στον εαυτο σου)

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
16 Ιουλ 2005 21:20 #5405 by Elessar
Replied by Elessar on topic DISCWORLD 1
Δες και αυτό . Είναι μια αρκετά μεγάλη λίστα με τα προβλήματα του Discworld 1 (περιλαμβάνει και αυτό με την αδυναμία save που λές) και πιθανές λύσεις που δίνουν οι χρήστες του site.

Ποιο συγκεκριμένα:

-Για τον ήχο: Κάποιος προτείνει να το τρέξεις με το VDMSound 2.0.4

-Για το πρόβλημα του save: Just add a SAVE map into the DW1 folder and you are able to save again

Διάβασε όμως όλη την σελίδα, έχει και πάρα πολλές άλλες λύσεις

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • giovanna
  • giovanna's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventure's Advocate
  • Adventure's Advocate
More
17 Ιουλ 2005 00:53 #5406 by giovanna
Replied by giovanna on topic DISCWORLD 1
Παίζω έκδοση απο Underdogs. Θα προσπαθήσω να κάνω αυτά που μου είπατε για τον ήχο. Εχω save folder μέσα στο DW1 folder, αλλά τίποτα ότι και να σώσω παραμένει άδειος.

Ναί έχω το σωστό DosBox προτού τρέξω ένα παιγνίδι μπαίνω στο site του DosBox και βλέπω ποιά version ανήκει στο παιγνίδι και εάν δεν έχω την συγκεγκριμένη την κατεβάζω και μετά παίζω το παιγνίδι. Τώρα για όλα αυτά τα computer που μου λέτε, μην μου βάζετε δύσκολα. Ενας απλός χρήστης είμαι και εθισμένη με τα adventure παιγνίδια. Μην μου βάζετε δύσκολα.

Σας ευχαριστώ για όλα. Είστε καταπληκτικοί. Πάω να μπώ στο site που μου προτείνατε μήπως βρώ καμμία λύση μετά που θα κάνω ότι μου είπατε. 8) 8)

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
17 Ιουλ 2005 01:19 #5408 by BostonLow
Replied by BostonLow on topic DISCWORLD 1
Αν εχεις προβλημα με τα τεχνικα, μπες στο τσατ (αν ειναι εκει παρων βεβαια!!) για να σου δινουν live real time feedback :)

You start talking to yourself when you realise that you already know what you are going to say - [i:1o506f1o]Leisure Suit Larry[/i:1o506f1o] (οταν κανεις κλικ το talk icon πανω στον εαυτο σου)

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • giovanna
  • giovanna's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventure's Advocate
  • Adventure's Advocate
More
17 Ιουλ 2005 03:14 #5412 by giovanna
Replied by giovanna on topic DISCWORLD 1
Τίποτα δεν έγινε. Τα έκανα όλα. Ηχο δεν απέκτησα. Κατέβασα ακόμα και το αρχείο VDM Sound 2.0.4. Το παιγνίδι αρνείται να συνεργαστεί. Εκανα ότι μου είπατε με το Sound blaster τα ίδια. Προσαπαθησα να το σώσω με τ ι π ο τ α!!!!

Το έγραψα σε CD και το παράτησα έχω θυμώσει πολύ. Δεν βαριέσαι. Το έψαχνα τόσο καιρό να το βρώ , κρίμα την χαρά που έκανα. :lol:

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
17 Ιουλ 2005 05:57 #5414 by BostonLow
Replied by BostonLow on topic DISCWORLD 1
Για τον ηχο, παιζει να φταιει το ελαττωματικο προγραμμα που αποσυμπιεζει ενα αρχειο .xyz σε αρχεια ηχων. Δεν καταφερνει να το αποσυμπιεσει, και στο τελος σβηνεται τελειως μαζι με τα προτωτυπα αρχεια, αφου τελειωσει την αποσυμπιεση των υπολοιπων αρχειων.

γιαυτο τα Κατωσκυλα, στη σελιδα του παιχνιδιου, θα δεις οτι δινουν και ενα διορθωμενο αρχειο αποσυμπιεσης. Το εχεις κανει αυτο; αν οχι, τοτε πιθανοτατα σου σβηστηκε το αρχειο .xyz χωρις να αποσυμπιεστει και δεν εχεις τα αρχεια ηχου

You start talking to yourself when you realise that you already know what you are going to say - [i:1o506f1o]Leisure Suit Larry[/i:1o506f1o] (οταν κανεις κλικ το talk icon πανω στον εαυτο σου)

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • giovanna
  • giovanna's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventure's Advocate
  • Adventure's Advocate
More
20 Ιουλ 2005 00:42 #5446 by giovanna
Replied by giovanna on topic DISCWORLD 1
Μαλλον κάτι τέτοιο θα έγινε. Να σου πώ την αλήθεια δεν με νοιάζει τόσο πολύ ο ήχος όσο οτι δεν μπορώ να το σώσω. Εκανα μια βλακεία και αποκλείστηκα πάνω σε κάτι καμινάδες και όπως καταλαβάινεις αφού δεν μπορούσα να σώσω κανένα προηγούμενο παιγνίδι, αναγκάστηκα να τα παρατήσω.

Είναι ένα πολύ μεγάλο παιγνίδι και φυσικά δεν μπορείς να το τελιώσεις σε μια ημέρα ώστε να μην έχεις ανάγκη απο τα σωσίσματα. Το έχει παίξει κάποιος απο σάς και μπορούσε να το σώσει? Το έχει κάποιος από εσας πρωτότυπο να μου το στείλει ζιπαρισμένο για να μπορέσω να το παίξω? :lol:

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
29 Δεκ 2005 20:09 #6813 by merlin1
Replied by merlin1 on topic DISCWORLD 1
ego pados to discworld to katebasa apo to <!-- w -->www.underground-gamer.com(theli<!-- w --> register) ke mu trexi telia :P

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
29 Δεκ 2005 22:58 #6815 by Isiliel
Replied by Isiliel on topic DISCWORLD 1
Έπαιξα πρόσφατα το Discworld 1 (μετά το review που διάβασα εδω). Το έχω ακόμα εγκατεστημένο στο pc μου και τρέχει με τη βοήθεια του VDMsound. Είμαι στη δουλειά τώρα αλλά μόλις πάω σπίτι θα κάνω post τα settings μου. Ισως βοηθήσει.
Επίσης έχω την εντύπωση πως τα αρχεία στο underdogs δεν έχουν ηχο. Κάτι τέτοιο πήρε το μάτι μου.
Η μισή μαγεία είναι ο ήχος -trust me- !
Επίσης σιγουρέψου πως τα αρχεία του DW δεν είναι read only. Το παιχνίδι αν στηθεί σωστά φτιάχνει δικό του φάκελο με saves.
....περισσότερα το απόγευμα απο το σπίτι...

My scythe - I like to keep it next to where my heart used to be...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • giovanna
  • giovanna's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventure's Advocate
  • Adventure's Advocate
More
30 Δεκ 2005 02:12 #6822 by giovanna
Replied by giovanna on topic DISCWORLD 1
Το έχω τελειώσει το παιγνίδι με τον ήχο του και τα όλα του, επίσης το έσωζα κανονικά. Το έτρεξα με VDMS. Ολα υπέροχα :rolleyes:

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
30 Δεκ 2005 03:10 #6823 by Isiliel
Replied by Isiliel on topic DISCWORLD 1
I'm back. Κάτι ακόμα για τα SAVES: To παιχνίδι πρέπει να είναι οποσδήποτε στο C:\

Και τώρα τα VDMsound Settings:
πάμε properties και Advanced:

παμε στο tab MIDI: Output: Dev: Microsoft MIDI Mapper (MIDI)

tab Compatibility: Enable όλα εκτός από το τελευταίο (αν και ακόμα κι αυτό να κάνεις enable λογικά θα είσαι εντάξει.

tab Performance: Try to reduce CPU usage (βάλε το κάπου στη μέση) και το DMA serving 2/15 (αυτό έχει να κάνει με την ταχύτητα που θα παίζει το midi απ' ότι κατάλαβα!)

tab SoundBlaster : Output:Dev: Δοκίμασε με Primary Sound Driver (Direct Sound) ή Microsoft Sound Mapper.

Γενικά χρειάστηκε να δοκιμάσω διάφορες παραλλαγές αλλά δούλεψε στο τέλος!

My scythe - I like to keep it next to where my heart used to be...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum