Deponia - Mock epic στη χώρα των σκουπιδιών

More
06 Νοε 2012 09:52 #40078 by mkllds
Εγώ από το παιχνίδι έφαγα μεγάλο τρολάρισμα. Μετά τα ορυχεία που φτάνεις στο σημείο με τους μοχλούς και τον μηχανισμό για το μαλλί της γριάς. (Όσοι δεν έχουν παίξει το παιχνίδι καλύτερα να μην ανοίξουν το spoiler.)
Warning: Spoiler!

-"Πάνω στην άμμο την καυτή, γράφαμε τ' όνομα μας".
-Θεοδωράκης.
-Σεφέρης.
-Και τραγουδάει ο Σεφέρης.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
06 Νοε 2012 10:02 #40081 by Constantine_R
:lol: :lol: :lol:
Ρε τι τράβηξε.... λοιπόν και εγώ στην αρχή πάταγα μπας και βγάλω άκρη, μόλις όμως μου κάνει σχόλιο:
Warning: Spoiler!

“You know, the very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views.”

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
06 Νοε 2012 10:11 #40083 by mkllds
Τώρα αν σου πω ότι
Warning: Spoiler!

Παρόλαυτα όμως το παιχνίδι μ' άρεσε και βγάζω το καπέλο στον Rufus γιατί είναι αλάνι!

-"Πάνω στην άμμο την καυτή, γράφαμε τ' όνομα μας".
-Θεοδωράκης.
-Σεφέρης.
-Και τραγουδάει ο Σεφέρης.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • tsampikos
  • tsampikos's Avatar
  • Offline
  • Master of Dimensions
  • Master of Dimensions
More
13 Νοε 2012 14:52 #40174 by tsampikos
Μόλις το τελείωσα. Πάρα πολύ καλό παιχνίδι. Από τα πιο ολοκληρωμένα Αdventures τρίτου προσώπου. Αυτά είναι Adventures. Τέτοια θέλει το είδος για να πάρει τα πάνω του. Τόσο στον τεχνικό τομέα όσο και στο gameplay το παιχνίδι δίνει ρέστα. Μου πήρε γύρω στις 11-12 ώρες να το τελειώσω, χωρίς να ασχοληθώ με λύση καθόλου.

Οι γρίφοι του πολύ καλοί. Εξαίρεση ο γρίφος του ταχυδρομείου με τα ζώα (περιστέρια και γάτες), ο οποίος ήταν κακός, κατά το ήμισυ μόνο, και συγκεκριμένα το κομμάτι με τα περιστέρια. Εκεί έκανα ένα ωραιότατο SKIP (για το οποίο δεν ντρέπομαι καθόλου), καθώς ενώ είχα καταλάβει την λογική δεν είχα καμία όρεξη να το παίξω Μάντης Φινέας για πολλή ώρα. Γενικώς οι γρίφοι του παιχνιδιού είναι από τους καλύτερους που έχουμε συναντήσει τα τελευταία χρόνια και ο αγαπημένος μου ήταν επίσης εντός ταχυδρομείου και συγκεκριμένα αυτός με το άνοιγμα της εσωτερικής πόρτας.

Το παιχνίδι μου θύμησε έντονα το Gilbert Goodmate, στο στήσιμο και γενικά σε όλους τους τομείς. Το οποίο όποιος δεν το έχει ακόμα επιβάλλεται να το κάνει άμεσα.

Με βεβαιότητα υποψήφιο για Adventure της χρονίας, και με μεγάλες πιθανότητες να το πετύχει το Deponia είναι ένα παιχνίδι που αγγίζει το άριστα. Και τώρα ήρθε η ώρα (όχι του Γιάννη Βαλαώρα) του Resonance... :)

Βαθμός: 95%

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
13 Νοε 2012 15:23 #40175 by Constantine_R

tsampikos wrote: Εξαίρεση ο γρίφος του ταχυδρομείου με τα ζώα (περιστέρια και γάτες), ο οποίος ήταν κακός, κατά το ήμισυ μόνο, και συγκεκριμένα το κομμάτι με τα περιστέρια. Εκεί έκανα ένα ωραιότατο SKIP (για το οποίο δεν ντρέπομαι καθόλου), καθώς ενώ είχα καταλάβει την λογική δεν είχα καμία όρεξη να το παίξω Μάντης Φινέας για πολλή ώρα.

Να τα μας... μας τρολάρει και ο Τσαμπίκος.... :lol:

Βρε μεγάλε για ανέπτυξε τη συλλογιστική σου... πως γίνεται να ΕΧΕΙΣ καταλάβει τη λογική ΚΑΙ να το παίζεις μάντης; Στη τελική οι επιλογές στον περιστερώνα είναι συνολικά 3x2x1=6 (αν όντως έχεις καταλάβει τι γίνεται) πόση ώρα να σου πάρει;;; Μισή με το πήγαινε-έλα; Ρε όταν λέω ότι μας κακομαθαίνουν....

“You know, the very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views.”

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • tsampikos
  • tsampikos's Avatar
  • Offline
  • Master of Dimensions
  • Master of Dimensions
More
13 Νοε 2012 15:42 #40176 by tsampikos
Μα δεν ήταν δύσκολο να καταλάβει κανείς τι ακριβώς ζητούσε ο γρίφος. Εντελώς συγκεκριμένο πράγμα ήταν. Ο μηχανισμός ήταν σαφέστατος. Από εκεί και πέρα δεν είχα όρεξη και για πολλά πολλά trial and error, ήμουν και κουρασμένος και το πέρασα εντελώς στο ντούκου. Σε αντίθεση με τα περιστέρια η ρύθμιση των γατιών ήταν πολύ πιο επιτυχημένη και λογική.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
13 Νοε 2012 15:46 #40177 by Constantine_R
Καλά αν ήσουν κουρασμένος σε συγχωρώ.... :mrgreen: :mrgreen:

Το Resonance έχει επίσης κάτι skip, μην τα πατήσεις, είναι πολύ καλοί γρίφοι θα τους ευχαριστηθείς...

“You know, the very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views.”

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • tsampikos
  • tsampikos's Avatar
  • Offline
  • Master of Dimensions
  • Master of Dimensions
More
13 Νοε 2012 15:48 #40178 by tsampikos
Tα εκνευριστικά είναι τα trial and error. Με τα υπόλοιπα δεν έχω πρόβλημα. Μια χαρά είναι. :)

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
13 Νοε 2012 16:56 #40179 by crocark
Ντ. ντ. ντ. ντ. Ντεντάλικ :D :) :? :neutral: :rolleyes: ούυυυυυυυυυπς :oops:
































Γράψε λάθος ... λάθος ... σόρι :cry: ... ξέφυγε ... φτουυυυ :rolleyes: :? :? :? :? :? :? :rolleyes: :idea: :idea: :idea: :!: :) :D
Ναιιιιιιιιιιιι :!: :!: :!: Θυμήηηηθηκάααααα :D :D :D ΓΙΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΑΑΑΑΑ 8) 8) 8) 8) 8)





Ντ. Ντ. Ντ. Ντ. Ντόρα Ντ. Ντ. Ντ. Ντ. Ντόρα


















Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να κάνω λίγη πλακίτσα και μου 'χε λείψει το τραγουδάκι. Ευκαιρία έψαχνα. Μ' έτρωγε το χέρι μου τόσο καιρό. Πότε θα πει βαθμολογία; πότε θα πει; Γιατί αργεί και δε λέει; Έλαααααα ... Πεεεεεεεςςς ... :wink:

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
13 Νοε 2012 17:37 #40180 by Castledoque

tsampikos wrote: Γενικώς οι γρίφοι του παιχνιδιού είναι από τους καλύτερους που έχουμε συναντήσει τα τελευταία χρόνια και ο αγαπημένος μου ήταν επίσης εντός ταχυδρομείου και συγκεκριμένα αυτός με το άνοιγμα της εσωτερικής πόρτας.

Έτσι μπράβο να παίζουμε σιγά σιγά ένας ένας τα δύο καλύτερα adventure της φετινής χρονιάς. Για τον γρίφο της εσωτερικής πόρτας είμαι απόλυτα σύμφωνος. Σατανικά έξυπνος και σατανικά διασκεδαστικός ταυτόχρονα.

Τα περιστέρια προσωπικά μου άρεσαν και δε με δυσκόλεψαν καθόλου. Ο γρίφος που αν και τον έλυσα πολύ γρήγορα, δεν τον κατάλαβα καλά ήταν παρακάτω, εκείνος με τα βαγονέτα και τους μοχλούς. Καθώς δοκίμαζα το κάθε κουμπί και τον κάθε μοχλό προσπαθώντας να καταλάβω τι κάνει το καθένα, βρήκα την λύση πριν ακόμα καταλάβω το μηχανισμό και μετά προχώρησα παρακάτω και δεν ασχολήθηκα περαιτέρω.

Constantine_R wrote: Το Resonance έχει επίσης κάτι skip, μην τα πατήσεις, είναι πολύ καλοί γρίφοι θα τους ευχαριστηθείς...

Εμμ, αυτό δεν το θυμάμαι... Που έχει skip το Resonance;

Όσο για τον πολύχρωμο με τη Ντόρα του: Όσο και να χτυπιέσαι με κακιούλες και άστοχες συγκρίσεις, το Deponia είναι παιχνιδάρα και μέχρι τώρα έχει αρέσει στους περισσότερους εδώ μέσα που το έχουν παίξει. (Που θα πάει, δε θα πετύχω παιχνίδι που σου αρέσει και που θα με ξενερώσει; Θα τα πούμε τότε... :twisted: )

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
13 Νοε 2012 18:16 #40181 by crocark
@ Doque

Χμμμμμμμμ :?

Θέμα: Deponia - Mock epic στη χώρα των σκουπιδιών

Castledoque wrote: Όλα καλά λοιπόν; Δυστυχώς όχι. Με το Deponia η Daedalic αποφεύγει επιδέξια όλους σχεδόν τους σκοπέλους του παρελθόντος, εκτός από έναν: τα bugs. Στενοχωριέμαι που το λέω, γιατί πρόκειται για ένα πολύ προσεγμένο παιχνίδι σε όλους τους τομείς, αλλά δυστυχώς το Deponia έχει αρκετά bugs. Ευτυχώς κανένα δεν είναι game-breaking, αλλά όπως και νά'χει αμαυρώνουν τη συνολική εικόνα ενός εξαίρετου παιχνιδιού. Δεν ξέρω πόσο συχνά είναι τα bugs αυτά, αν δηλαδή απαντούν σε όλους τους υπολογιστές, αλλά εγώ στο δικό μου playthrough συνάντησα bugs στο inventory, με 2 ή 3 αντικείμενα που δε φαίνονταν, αλλά ευτυχώς παρ'όλα αυτά μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω χωρίς πρόβλημα, bugs με το animation ενός χαρακτήρα σε ένα σημείο του παιχνιδιού, όπου για κάποιο λόγο έγινε αόρατος και ακουγόταν μόνο η φωνή του (ευτυχώς για πολύ λίγο και χωρίς να χρειάζεται να αλληλεπιδράσω μαζί του σε εκείνο το σημείο) και το χειρότερο απ'όλα bug σε ένα mini-game σαν παζλ, όπου κάποια κομμάτια του παζλ ήταν αόρατα (στο συγκεκριμένο μάλιστα σημείο αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω το skip button, διότι παρ'όλο που μπορούσα να επιλέξω τα αόρατα κομμάτια, ήταν αδύνατο να τα βάλω στη σωστή θέση, γιατί πριν τα τοποθετήσω έπρεπε να τα περιστρέψω και φυσικά αφού δεν τα έβλεπα κάτι τέτοιο ήταν αδύνατο να το κάνω σωστά). Σας θυμίζουν όλα αυτά κάτι; (Hint: κάποιο από τα Black Mirror ίσως;) Είναι κρίμα πάντως, γιατί κάτι τέτοια bugs χαλάνε τη διάθεση του παίκτη και αμαυρώνουν την εντύπωση που αφήνει το παιχνίδι στο τέλος. Ελπίζω να ήμουν εγώ άτυχος σε αυτό το θέμα και να πρόκειται για σπάνια bugs ή να βγει σύντομα κάποιο patch από τη Daedalic που να τα διορθώνει.

8) 8) 8)

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • tsampikos
  • tsampikos's Avatar
  • Offline
  • Master of Dimensions
  • Master of Dimensions
More
14 Νοε 2012 09:46 #40199 by tsampikos

crocark wrote: Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να κάνω λίγη πλακίτσα και μου 'χε λείψει το τραγουδάκι. Ευκαιρία έψαχνα. Μ' έτρωγε το χέρι μου τόσο καιρό. Πότε θα πει βαθμολογία; πότε θα πει; Γιατί αργεί και δε λέει; Έλαααααα ... Πεεεεεεεςςς ... :wink:


Mα του έβαλα! 95%! :D Για δες πιο πάνω....Που το αξίζει απόλυτα.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum