Κινηματογραφικές προτάσεις...κι άλλα!

More
23 Ιουλ 2012 23:26 #38546 by Constantine_R

outcry wrote: Και κάτι καθόλου φετινό, για τον Castledoque που έλεγε ότι βλέπει και βωβές ταινίες. Αν δε την έχεις δει, το Metropolis του μεγάλου F.Lang είναι μάλλον η καλύτερη ταινία του είδους που έχω δει, και μια από τις αγαπημένες μου γενικώς.


Κάτι καθόλου φετινό λέει.... :D
Είναι η μοναδική βωβή ταινία που έχω δει και δεν ήταν Τσάρλι Τσάπλιν ή Μπάστερ Κίτον. Ολόκληρη είναι μια ποιητική αλληγορία. Πολύ μπροστά από τη εποχή της.

“You know, the very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views.”

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
24 Ιουλ 2012 00:18 #38547 by Castledoque

outcry wrote: ...το Metropolis του μεγάλου F.Lang είναι μάλλον η καλύτερη ταινία του είδους που έχω δει, και μια από τις αγαπημένες μου γενικώς.

Εννοείται πως το έχω δει και σε όλες τις υπάρχουσες εκδοχές. Ταινιάρα! (Κάτι ταινίες σαν κι αυτή σκεφτόμουν όσο έβλεπα το The Artist και ξενέρωνα.) Ελπίζω να έχετε δει την ανακαινισμένη κανονική ταινία των 2 και κάτι ωρών και όχι το κουτσουρεμένο κατασκεύασμα (αυτό που έδειχνε πριν κάτι χρόνια στο SevenX (ηρωικές εποχές)) που δημιούργησαν οι αμερικάνοι επειδή δεν τους άρεσε η ταινία όπως την είχε κάνει ο Fritz Lang. Δεν είναι μόνο πετσοκομμένη αλλά έχει και αλλαγμένη πλοκή. Αν στην ταινία που είδατε ο τρελός εφευρέτης είναι φίλος και συνεργάτης του πατέρα του πρωταγωνιστή, αναζητήστε επειγόντως την πλήρη ταινία, γιατί στο κανονικό έργο είναι εχθροί και πρώην ερωτικοί αντίζηλοι για τα μάτια της νεκρής μητέρας του κεντρικού ήρωα (ναι, για τόσο μεγάλη αλλαγή μιλάμε). Επίσης αν η ταινία που είδατε ήταν πίτα στις μαύρες οθόνες που περιγράφουν με υπέρτιτλους χαμένες σκηνές, αναζητήστε και πάλι την ταινία, γιατί υπάρχει και πιο πρόσφατη εκδοχή με όλες σχεδόν τις σκηνές που θεωρούνταν χαμένες (νομίζω πλέον μόνο δύο μικρές σκηνές λείπουν). Αν πάλι είδατε την κόπια που βγήκε πριν κανά δυο χρόνια στο σινεμά είστε ΟΚ.

Constantine_R wrote: Ολόκληρη είναι μια ποιητική αλληγορία. Πολύ μπροστά από τη εποχή της.

Για το πολύ μπροστά από την εποχή της μην το λες. Είναι βέβαια αναμφίβολα από τις καλύτερες ταινίες του βωβού κινηματογράφου και μια από τις κορυφές αυτής της μορφής τέχνης, αλλά υπήρχαν και πολλές άλλες εξαιρετικά αξιόλογες ταινίες, που δεν απείχαν πολύ ποιοτικά από το "Metropolis".
Ενδεικτικά αναφέρω (και όποιος έχει όρεξη ας τις αναζητήσει):
"Pandora's Box" και "Diary of a Lost Girl": οι δύο ταινιάρες του Pabst με τη θρυλική Louise Brooks.
"The Lodger" και "The Ring" του Hitchcock (ναι είχε κάνει και βουβές ταινίες)
"Faust" και "Sunrise" του Murnau
"Der müde Tod (Ο κουρασμένος Θάνατος)", "Siegfried" και "Kriemhild's Revenge" (διασκευή σε δύο ταινίες του τραγουδιού των Νίμπελουνγκ) του Lang
"Seventh Heaven" του Borzage
"The Crowd" του Vidor
"Monte Cristo" του Fescourt (αυτή την ανακάλυψα σχεδόν τυχαία-σχεδόν τετράωρη διασκευή του Κόμη Μοντεχρήστου και κατά τη γνώμη μου με διαφορά η καλύτερη μεταφορά του έργου του Δουμά στη μεγάλη οθόνη.)
"The Wind" του Siostrom
"Battleship Potemkin" του Eisenstein
"Intolerance" του Griffith (αυτή βλέπεται λίγο πιο δύσκολα σήμερα και σε αντίθεση με τις άλλες ταινίες που αναφέρω έχει γεράσει σε κάποιους τομείς, ταινία του 1916 γαρ, αλλά σε κάποιες πλευρές είναι πολύ πιο καινοτόμα και φρέσκια από πολλές ταινίες που βλέπουμε σήμερα)
Chaplin και Keaton δεν αναφέρω, γιατί λίγο πολύ τους ξέρουν όλοι.
Και υπάρχουν κι άλλες που δεν θυμάμαι τώρα, χώρια πόσες που δεν έχω δει...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
24 Ιουλ 2012 11:59 #38565 by Castledoque
Σαν δείγμα αν θέλετε δείτε τα πρώτα 3 λεπτά στο ακόλουθο video από το "Diary of a Lost Girl" στο Youtube (μια μαγευτική σκηνή αποπλάνησης).


(Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βάλω εδώ το ίδιο το video, λόγω "embedding disabled by request")

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
24 Ιουλ 2012 23:38 #38579 by outcry
Castledoque σ ευχαριστώ για τις προτάσεις σου (δε πήγαιναν αποκλειστικά σε μένα αλλά δεν έχει να κάνει). Η εμπειρία μου δεν είναι και πολύ μεγάλη σε αυτό το είδος. Και αναρωτιόμουν που στο καλό θα βρω αυτές τις ταινίες αλλά με το βίντεο που παρέθεσες μου λύθηκε η απορία.
Μια σχετική (όχι του βωβού) με το βωβό κινηματογράφο και τη μεταπήδησή του στη σύγχρονη μορφή είναι το sunset blvrd. Εκπληκτική ταινία.

[i:2dyt6cll]I'd like to be the Catcher in the Rye and all.[/i:2dyt6cll]

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
24 Ιουλ 2012 23:43 #38580 by Castledoque
Πολλές από αυτές μπορείς να τις κατεβάσεις με τον γνωστό... εμμμ, όχι και τόσο νόμιμο τρόπο...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
10 Αυγ 2012 13:56 #38722 by Castledoque
Σήμερα ξύπνησα με απίστευτη βαριεστημάρα, οπότε σκέφτηκα να επανέλθω στο θέμα με τις "λησμονημένες" βουβές ταινίες και να ποστάρω μερικά screenshots από τις μαγευτικές ταινίες που ανέφερα σε προηγούμενο post.

Intolerance 1916

http://atowninblackandwhite.files.wordpress.com/2010/12/00-10-12-eureka.jpg?w=490&h=367

Der mude tod (Destiny) 1921



Siegfried 1924



Battleship Potemkin 1925




Faust 1926




Metropolis 1927

Και μερικές από τις πρόσφατα αποκατεστημένες σκηνές:



The Lodger 1927


The ring 1927


Sunrise 1927


Seventh heaven 1927

Και ένα screenshot που ίσως σας θυμίσει μια σκηνή από το δημοφιλές "The Artist" (από τις λίγες σκηνές που μου άρεσαν στο "The Artist")


The crowd 1928



The wind 1928
http://cinetext.files.wordpress.com/2012/01/em_021.jpg?w=922&h=700



Monte Cristo 1929




Diary of a lost girl 1929



Pandora's box 1929

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
16 Σεπ 2012 16:58 #39482 by Castledoque
Μετά από τον πακτωλό από stills βουβών ταινιών στον οποίο σας υπέβαλα στο προηγούμενο post, ας επανέλθω με κάτι πιο σύγχρονο. 8)

Είδα χτες την καινούργια ταινία του Nolan με τον Batman (The Dark Knight Rises), καθότι έχω μια αδυναμία στις ταινίες με σούπερ-ήρωες, από τότε που είχα δει μικρός τα Superman 1 και 2 (ήταν μάλιστα από τις πρώτες ταινίες που είχα δει στο σινεμά). Μια και πολλοί εδώ είστε γνώστες στα κόμικ (πολύ περισσότερο από μένα τουλάχιστον, που έχω ασχοληθεί με το σπορ ολότελα περιστασιακά σε πολύ μικρότερη ηλικία και το έχω εγκαταλείψει από χρόνια), θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας. Προσωπικά παρακολούθησα την ταινία με ενδιαφέρον, αλλά τελικά η επίγευση που μου άφησε ήταν μάλλον ουδέτερη. Αν και μου αρέσουν οι ταινίες που παίρνουν σοβαρά τους σούπερ-ήρωες και τα δράματά τους, η συγκεκριμένη μου φάνηκε τελικά υπέρ του δέοντος βαρύγδουπη, χωρίς να καταφέρνει κιόλας να βγάζει εκείνη την αίσθηση μεγαλείου, που είχαν ας πούμε τα παλιά Σούπερμαν στις πιο σοβαρές στιγμές τους. Τελικά πολύ πιο όμορφη αίσθηση μου έχει αφήσει η εξαιρετικά άνιση ταινία Batman returns του Barton. Η τελευταία παρά κάποιες επιμέρους αδυναμίες και το συχνά αμφισβητίσιμης ποιότητας χιούμορ του Barton, βγάζει σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό την αίσθηση του ηρωικού και μεγαλεπίβολου παραμυθιού, που πρέπει να έχει μια ταινία με υπερήρωες.

Πιστεύω πως μια καλή ταινία με υπερήρωες πρέπει να συνδιάζει το τραγικό με στοιχεία αυτοσαρκασμού και την αίσθηση του δυσβάσταχτου βάρους της ευθύνης με μια αίσθηση "bigger than life" μεγαλείου. Κατά τη γνώμη μου η ταινία του Nolan ρίχνει υπερβολικά μεγάλο βάρος στην αίσθηση του δράματος (χωρίς όμως και να καταφέρνει να φτάνει σε επίπεδα γνήσιου τραγικού) και στο βάρος της ηρωικής ευθύνης, ενώ αφήνει στην άκρη τις απαραίτητες πινελιές αυτοσαρκασμού και κυρίως εκείνη την απροσδιορίστη αίσθηση μεγαλείου, αυτό ακριβώς που οι αγγλόφωνοι αποκαλούν awe και που θα έκανε τα ενήλικα μάτια μας να ξαναδούν τον μύθο του Batman με παιδικό βλέμμα.

Εσείς τι λέτε;

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
16 Σεπ 2012 22:56 #39485 by maladroid
Είναι πάνω από μήνας τώρα που το είδα κι έτσι η αρχική απογοήτευση και χολή πρόλαβε να στεγνώσει (;) στο μεσοδιάστημα, παρόλα αυτά δε μπορώ να μη σχολιάσω. Το Batman Begins είναι μία από τις αγαπημένες μου ταινίες ever, κερδίζοντας στα σημεία το Returns του Burton. Το Dark Knight ήταν πολύ καλό αλλά με απογοήτευσαν οι υπερβολές στη δράση και η απότομη αλλαγή κλίμακας που -για μένα- αποδυνάμωσε αυτή την αύρα μυστηρίου που θα πρέπει να περιβάλει τον Batman, έπαιρνε όμως πόντους από την ανατριχιαστική παρουσία του Joker και την αρκετά επιτυχημένη προσπάθεια να "σοβαρέψει" η saga χωρίς να απαρνηθεί πλήρως αυτή την αίσθηση larger than life που περιγράφει ο Castledoque. Αποτελεί και τη μοναδική ταινία στην καριέρα μου την οποία είδα δύο φορές στον κινηματογράφο (ήταν και θέμα σύμπτωσης, βέβαια, αλλά μετράει).

Και ερχόμαστε στο Rises το οποίο προσωπικά με απογοήτευσε σε όλα τα επίπεδα. Δεν θα φτάσω στο σημείο να πω ότι είναι κακή ταινία, αλλά για μένα αποτυγχάνει σχεδόν πλήρως σαν κατακλείδα της τριλογίας, σαν περιπέτεια Batman και σαν ταινία του Nolan. Όσο την παρακολουθούσα έπιασα τον εαυτό μου να "προσπαθεί" να πωρωθεί με το δράμα και την αγωνία του Batman αλλά να μη τα καταφέρνει. Μου αποσπούσαν συνεχώς την (συναισθηματική) προσοχή οι σεναριακές ευκολίες και αναληθοφάνειες, οι κούφιοι χαρακτήρες, οι ανούσιες ανατροπές και αποκαλύψεις προς το τέλος, τα μελό στοιχεία, η παντελής έλλειψη της σκοτεινής κόμικ αισθητικής (με την έννοια του στυλιζαρίσματος), όλα. Με λίγα λόγια βρήκα κάποια πράγματα να εκτιμήσω ως κινηματογραφόφιλος αλλά δε βρήκα τίποτα να αγαπήσω. Ειδικά, δε, σαν φίλος του Batman.

Να κάνω και μια ειδική μνεία στην άγαρμπη προσπάθεια να κλιμακωθεί/γιγαντωθεί το διακύβευμα στη νέα ταινία (ο Batman και το Gotham τα παίζουν όλα για όλα, you win or you die κτλ) για να εκβιαστεί μια αίσθηση του επικού και να κλείσει η τριλογία εντυπωσιακά. Θλίβομαι μάλιστα διπλά γιατί σε όλο αυτό το πανηγύρι εμπλεκόταν και αρκετές αναφορές στην πρώτη ταινία, επιχειρώντας να μας πείσει ότι πρόκειται για το τέλος μια κυκλικής πορείας την οποία ήταν μοιραίο να ακολουθήσει ο Batman. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι όποιος σκηνοθέτης και να πάρει τη μπαγκέτα από τα χέρια του Nolan δεν θα μου ξαναδώσει μια ταινία τόσο ταιριαστή στα γούστα μου όσο το Begins και αυτό σαφώς με μελαγχολεί αλλά θεωρώ ότι η προσφορά του στον ήρωα έκλεισε με το Dark Knight και ό,τι (θετικές) επιρροές κληροδότησε (αρκετές φάνηκαν ήδη στα παιχνίδια Batman της Rocksteady) στο σύμπαν του Σκοτεινού Ιππότη καλύτερα να αξιοποιηθούν από άλλους.



Τελικά φαίνεται ότι δεν το έχω ξεπεράσει το στραπάτσο όσο νόμιζα. Oh well. :rolleyes:

No good deed goes unpunished

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
17 Σεπ 2012 07:57 #39487 by WickedMan
Έχω δει τις 2 πρώτες ταινίες, αλλά δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα, οπότε ίσως πρέπει να τις ξαναδώ πριν δω το 3ο. Το 3ο είναι συνέχεια ή prequel; Την δεύτερη θυμάμαι να μου χει κάνει περισσότερη εντύπωση, αλλά κι αυτή όχι κάτι τρομερό. Σίγουρα ο Joker ξεχώριζε.

Εγώ πρόσφατα είδα το "The Girl With a Dragon Tattoo" του αγαπημένου David Fincher την οποία και σας προτείνω ανεπιφύλακτα ως μια πολύ καλή ταινία μυστηρίου.

Όσον αφορά τις (πολύ) παλιές ταινίες που αναφέρετε πιο κάτω, δε μπορώ παρά να μην αναφέρω την αγαπημένη μου, το "Nosferatu: Eine Symphonie des Grauens" του 1922, ένα πραγματικό αριστούργημα. Είχα την τύχη να δω την ταινία έφηβος σε κινηματογράφο της Χίου, με τη μουσική βέβαια να παίζει μαγνητοφωνημένη ανεξάρτητα (καθώς η ταινία δεν έχει ήχο). Ήταν μια εποχή που είχα φάει τα θρίλερ με το κουτάλι, για κάποιο λόγο έβλεπα ό,τι σκουπίδι υπήρχε στο βιντεοκλάμπ που είχε έστω και την παραμικρή υπόσχεση τρόμου. Έπεισα 2 φίλους μου να πάμε να τη δούμε (την έφερε η τοπική Κινηματογραφική Λέσχη) και πήγαμε με εντελώς χαλαρή διάθεση του στυλ "του '22 ταινία δε θα βλέπεται, αλλά ας πάμε μια που δεν έχουμε τίποτα καλύτερο να κάνουμε Παρασκευή βράδυ". Την είδαμε σε σχεδόν άδεια αίθουσα και περιττό να πω ότι πρέπει να είχαμε εφιάλτες τουλάχιστον για τις επόμενες 2 βδομάδες ο καθένας... :lol: Δεν μπορώ καν να φανταστώ πως θα ήταν να την βλέπεις στο σκοτάδι των τότε κινηματογραφικών αιθουσών με την ορχήστρα να παίζει live τη μουσική από κάτω. Ανατριχίλα...

Πάρε χαφάκι, χαφάκι Ισπανό / Γάλλο πάρε για κόφτη / φουνταριστό Αργεντινό / γκολκίπερ πάντα Γερμανόοοοο / και καπετάν τον Τότι...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
17 Σεπ 2012 10:28 #39492 by maladroid
Κανονικό sequel είναι και μάλιστα εκτυλίσσεται αρκετά χρόνια μετά το Dark Knight (με ηλίθια πρόφαση κατ' εμε αλλά τέλος πάντων).

No good deed goes unpunished

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
17 Σεπ 2012 10:33 #39493 by Castledoque

WickedMan wrote: Το 3ο είναι συνέχεια ή prequel;

Συνέχεια. Πόσο πίσω να πάει πια; Στους παπούδες του Batman; Αφού το Batman begins, ξεκινάει την ιστορία από την αρχή... Πάντως πρέπει να το δω αυτό. Από τα προηγούμενα έχω δει μόνο το δεύτερο μισό του Dark Knight στην τηλεόραση, που επίσης δε με ικανοποίησε. Βέβαια πολλοί λένε ότι στο δεύτερο μισό η ιστορία χάνει τον προσανατολισμό της, οπότε μάλλον είδα το λάθος μισό. Το φινάλε πάντως του critically-acclaimed Dark Knight είναι άθλιο και προοιωνίζει όλα τα στραβά που ακολούθησαν στο sequel, η δε θυσία του Batman στο φινάλε μου φάνηκε σεναριακά ξεκρέμαστη, δίχως κανένα νόημα, για να μην πω και επικίνδυνη για το μέλλον της πόλης.

WickedMan wrote: Δεν μπορώ καν να φανταστώ πως θα ήταν να την βλέπεις στο σκοτάδι των τότε κινηματογραφικών αιθουσών με την ορχήστρα να παίζει live τη μουσική από κάτω. Ανατριχίλα...

Τη συγκεκριμένη ταινία την είδα πολύ παλιά στην τηλεόραση και δυστυχώς σε πολύ κακή κόπια (μια από αυτές τις θολές γεμάτες γραμμώσεις κόπιες, που έχουν δημιουργήσει αδίκως κακό όνομα στις βουβές ταινίες - κοιτάξτε πόσο καθαρή ήταν στην πραγματικότητα η εικόνα στα παραπάνω stills). Κατά συνέπεια τη θυμάμαι ελάχιστα και τότε δε με είχε εντυπωσιάσει ιδιαίτερα. Επειδή όμως ό,τι άλλο έχω δει από Murnau είναι τουλάχιστον εξαιρετικό, είμαι σίγουρος ότι έχεις δίκιο και την έχω αδικήσει. Πάντως ένα πολύ όμορφο remake-ελέυθερη διασκευή έχει κάνει και ο Herzog με τους Κλάους Κίνσκι, Ιζαμπέλ Ατζανί και Μπρούνο Γκανζ.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • tsampikos
  • tsampikos's Avatar
  • Offline
  • Master of Dimensions
  • Master of Dimensions
More
17 Σεπ 2012 10:51 #39495 by tsampikos
Tα Μπάτμαν του Νόλαν είναι πολύ καλογυρισμένες ταινίες. Σαφώς ανώτερα από τις ταινίες-τσίρκο του Τζόελ Σουμάχερ (Batman and Robin, Batman forever). Τα καλύτερα όλων, πάντως, κατά τη γνώμη μου παραμένουν τα δύο πρώτα Μπάτμαν με τον Μάικλ Κίτον, του Τιμ Μπάρτον. Και φυσικά θεωρώ τον Τζακ Νίκολσον καλύτερο Τζόκερ από τον Χιθ Λετζερ. Στις ταινίες του Νολαν δεν μου αρέσει το έντονο δραματικό στοιχείο που έχει προστεθεί αλλά και το γεγονός ότι έχουν μετατρέψει τον Μπάτμαν από ήρωα καθολικής αποδοχής σε κυνηγημένο προδότη αντι-ήρωα.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
17 Σεπ 2012 11:00 #39496 by Castledoque

tsampikos wrote: Σαφώς ανώτερα από τις ταινίες-τσίρκο του Τζόελ Σουμάχερ...

Εννοείται ρε φίλε. Τα μεγέθη δεν είναι καν συγκρίσιμα. Μιλάμε για ταινίες, όχι για μπούρδες. Για τα δημιουργήματα του Σουμάχερ ούτε έξω από το σινεμά δεν πέρασα και ασφαλώς δε θα έκανα καν τον κόπο να αναφερθώ σε αυτά, εκτός και αν κάποιος είχε την τόλμη (θράσος) να τα πλασάρει ως αριστουργήματα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • tsampikos
  • tsampikos's Avatar
  • Offline
  • Master of Dimensions
  • Master of Dimensions
More
17 Σεπ 2012 11:08 #39497 by tsampikos
Πραγματικά είχα απορήσει με αυτά τα Μπάτμαν γιατί ο Σουμάχερ γενικά είναι καλός σκηνοθέτης. Ήταν ταινίες χωρίς αρχή και τέλος. Δες τα έστω απο περιέργεια για να καταλάβεις για τι πράγμα μιλάμε.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
17 Σεπ 2012 15:28 #39511 by Constantine_R
Δεν έχω δει ακόμα το τρίτο αλλά τα δυο πρώτα, σαν ύφος, μου θυμίζουν τα comics του Batman όπου συγγραφέας ήταν ο Loeb Jeph (The Long Halloween, Hush κτλ...). Καταπληκτικά comics να τα διαβάσετε :)
Σε αυτά υπάρχει μια πιο "ρεαλιστική" προσέγγιση του μύθου όπως στις ταινίες.

Τα Batman του Burton είναι πιο """comic""" και συνδυάζουν και το goth ύφος του σκηνοθέτη. Η Gotham City του Burton είναι αξεπέραστη.

Γενικά πάντως ο Batman είναι ένας ήρωας που έχει υποστεί άπειρες αλλαγές και προσεγγίσεις τόσο στα comics (πρωτίστως), όσο και στον κινηματογράφο-τηλεόραση. Υπάρχει κάποιος για όλα τα γούστα... :D

“You know, the very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views.”

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum