BLACK MIRROR

More
11 Οκτ 2010 00:23 #28746 by WickedMan
Replied by WickedMan on topic Re: BLACK MIRROR
Τώρα που το λέτε, έχω την αίσθηση ότι οι δημιουργοί έχουν κάνει ένα μικρό λαθάκι στους πλανήτες. Σαν να μου φαίνεται ότι σε 2 έχουν βάλει ανάποδα χρώματα. Θυμάμαι να λύνω το γρίφο και να μονολογώ "τι τη θέλετε την αστρονομία άμα δεν τα ξέρετε καλά;". Εγώ από μικρός είχα πάθος μ αυτά, οπότε δε μετράω. Ομολογώ πάντως ότι το μόνο μάθημα που θυμάμαι να έχει αστρονομία (κανονική, για τους πλανήτες) είναι ένα επιλογής στο λύκειο, το οποίο δεν πήρα.
Όσο για μουσική, περιττό να πω ότι για κάποιο λόγο δεν έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου σε δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο. Νομίζω είχε στο γυμνάσιο μάθημα, αλλά εμείς δεν κάναμε διότι δεν είχε μουσικό το σχολείο! Οπότε δεν ξέρω ούτε τις νότες. Μου φαίνεται μέσω κανενός adventure θα τις μάθω...
Κοινώς, καταλήγουμε στο ότι άμαν είναι να περιμένεις απ το σχολείο... σώθηκες... :lol: Κακώς γελώ, είναι λυπηρό... :(

Πάρε χαφάκι, χαφάκι Ισπανό / Γάλλο πάρε για κόφτη / φουνταριστό Αργεντινό / γκολκίπερ πάντα Γερμανόοοοο / και καπετάν τον Τότι...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
11 Οκτ 2010 09:45 #28749 by crocark
Replied by crocark on topic Re: BLACK MIRROR
Πάντως όταν πήγαινα Α' λυκείου, μια φορά κι έναν καιρό, υπήρχε μάθημα αστρονομίας. Πείτε μου, κάποιος, ότι δεν καταργήθηκε κι αυτό. Τι επιλογής βρε WickedMan; Τι λες; Επιλογής στο λύκειο; Σε άλλη χώρα πήγα σχολείο εγώ; Τέλος πάντων. Μάλλον έχεις δίκιο με το θέμα της μνήμης Dream. Εγώ απλά τονίζω ότι ένας τέτοιος γρίφος δεν πρέπει να θεωρείται παράλογος. Στην εποχή μας, θεωρώ, είμαστε τόσο εξοικειωμένοι με τα άστρα, διαστημικά ταξίδια κλπ, όλο κι ακούμε για αποστολές κάθε τρεις και λίγο, που ακόμη και στο σχολείο να μην το μαθαίναμε, κάτι θα ξέραμε πάνω σ' αυτό. Προχθές ένας συνταξιούχος ... απόφοιτος δημοτικού, μου ανέλυε τις επιπτώσεις από την πλανητική ευθυγράμμιση τέλη του 2012.

(γι' αυτό που λέει ο WickedMan, με τα χρώματα, ξαναέγραψα πιο πάνω ότι δε θυμάμαι καθόλου τις λεπτομέρειες κι έτσι δεν έχω γνώμη - μη με βάλετε τώρα να το ξαναπαίξω για ένα γρίφο, σας παρακαλώ)

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
13 Οκτ 2010 12:43 #28779 by WickedMan
Replied by WickedMan on topic Re: BLACK MIRROR
Συγγνώμη ρε παιδιά, τι θυμάμαι εγώ; Στο λύκειο δεν ήταν που είχε κάτι απίθανα Θεατρολογία (την έπαιρναν όλες οι κοπέλες), Αστρονομία κλπ; Α, ναι και Πληροφορική. Επιλογής δεν τα έλεγαν αυτά; Πληροφορική είχα πάρει θυμάμαι. Πολύ μάθημα κάναμε και εκεί. Θυμάμαι ένα διάστημα παίζαμε Medal of Honor και Counter Strike (κλασσικοί καμμένοι τότε)... Σ΄αυτά έπρεπε να μας εξετάσουν κανονικά...

edit: Καλά απ ότι κατάλαβα όλοι γερόντια είστε εδώ μέσα. Πάω να βρω κανένα νεανικό site για adventures :lol: :lol: :lol:
just joking μν βαράτε :oops:

Πάρε χαφάκι, χαφάκι Ισπανό / Γάλλο πάρε για κόφτη / φουνταριστό Αργεντινό / γκολκίπερ πάντα Γερμανόοοοο / και καπετάν τον Τότι...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
13 Οκτ 2010 13:46 #28786 by crocark
Replied by crocark on topic Re: BLACK MIRROR
Καλά ρε σεις. Στη χώρα που γέννησε τον Ίππαρχο η αστρονομία μάθημα επιλογής; Το έχουν ξεφτιλίσει τελείως πια.

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
13 Οκτ 2010 14:10 #28788 by Elessar
Replied by Elessar on topic Re: BLACK MIRROR
Δεν συμφωνώ με την λογική σου, εδώ δεν διδάσκονται ως βασικά άλλα και άλλα μαθήματα στο σχολείο, στην αστρονομία λείπει;

Η διδακτέα ύλη του εκπαιδευτικού συστήματος ενός κράτους δεν αφορά μόνο την εκάστοτε ιστορία και παράδοση του κράτους αυτού αλλά γενικότερα την απόκτηση μίας ευρείας εκπαίδευσης και παιδείας η οποία έχει να κάνει με εκατοντάδες παραμέτρους, οι οποίες είναι αδύνατον να αναλυθούν εδώ.

Το ότι ο Ίππαρχος γεννήθηκε στην Ρόδο δεν έχει να κάνει ούτε στο ελάχιστο με το αν η αστρονομία πρέπει να διδάσκεται σαν μάθημα επιλογής στα σχολεία.
Και στην τελική, το να ασχολείσαι με τα ουράνια έχει μεν το ενδιαφέρον του αλλά θα ήταν πολυτέλεια να διδάσκεται σαν βασικό μάθημα - όταν κατά την γνώμη μου 'προηγούνται' δεκάδες άλλα πράγματα.
Εδώ λείπουν μαθήματα που ασχολούνται με βασικές κοινωνικές δεξιότητες, εδώ η ιστορία διδάσκεται στραβά, εδώ υπάρχει ακόμα μάθημα 'θρησκευτικά', στην αστρονομία θα κολλήσουμε;

Είναι π.χ σαν να θέλεις βάλεις στο pc σου ξεχωριστή κάρτα ήχου χωρίς να έχεις καν motherboard...

Φιλικά πάντα :D

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
14 Οκτ 2010 10:51 #28803 by crocark
Replied by crocark on topic Re: BLACK MIRROR

Elessar wrote: Φιλικά πάντα :D


Κι εγώ επίσης. Κι ό,τι πω παρακάτω δεν πηγαίνει σε σένα προσωπικά.

Κατ' αρχάς, η αλήθεια είναι ότι το σχετικό με τον Ίππαρχο το ανέφερα περισσότερο για να μη γράψω ολόκληρες σελίδες για το θέμα και να συμπυκνώσω σε μια φράση τι ήθελα να πω, έστω και λίγο πρόχειρα. Βασικά σε μια χώρα που έχει διαλυθεί το άπαν σύμπαν κι ολημερίς κι ολονυχτίς κάποιοι εγκέφαλοι ασχολούνται μόνο μα το να κατεδαφίζουν, δε θα περιμένα ειλικρινά να μαθαίνουμε Αστρονομία λόγω του Ιππάρχου. Ούτε λόγω των υπολοίπων μεγαλύτερων μαθηματικών όλων των εποχών.

Λοιπόν, στη γενική αρχή θα συμφωνήσω, ότι

Elessar wrote: δεν διδάσκονται ως βασικά άλλα και άλλα μαθήματα στο σχολείο


Από την άλλη θα μπορούσα να επιχειρηματολογήσω με μυριάδες επιχειρήματα, γιατί το να υπάρχει στην Α Λυκείου η αστρονομία ως βασικό, δε θα ήταν κακό, αλλά αντίθετα μόνο καλό θα μπορούσε να κάνει. Θα προσπαθήσω να αρκεστώ σε λίγα απλά:

1. Στη χώρα που έχουμε κάνει επίσημη γιορτή το Αυγουστιάτικο φεγγάρι κι ανοίγουμε νυχτιάτικα τους αρχαιολογικούς χώρους για να μαζεύεται ο κόσμος, μάλλον ο κόσμος πρέπει να έχει ένα κάποιο ενδιαφέρον για τ' άστρα.
2. Στην εποχή που σχεδόν δεν υπάρχει δελτίο ειδήσεων ή εφημερίδα χωρίς στήλη σχετική με διαστημικές αποστολές, πειράματα, παρατηρήσεις νέων ουρανίων σωμάτων κλπ., μάλλον ο κόσμος ενδιαφέρεται για την αστρονομία.
3. Στη χώρα που έχει γεμίσει ο τόπος αστρολόγους κι εκπομπές και περιοδικά για το τι επιφυλάσοουν τα άστρα για το μέλλον μας, νομίζω χρήσιμο είναι να κατευθύνει κανείς το μυαλό των νέων στο τι πραγματικά είναι τα άστρα και να το αποτραβήξει από τις μπαρούφες που ακούμε στα πρωινάδικα.


Αυτά τα λίγα από το κομμάτι της λογικής και πάμε τώρα και στο συναίσθημα, περισσότερο απευθυνόμενος στα μέλη του φόρουμ, παρά στο γενικό πληθυσμό, αν και ίσως να αφορά σε κάποιο βαθμό και πιο πολλούς. Περίμενω λίγη περισσότερη αγάπη για την αστρονομία, αν όχι από απόγονους του Ιππάρχου, τουλάχιστον από ανθρώπους που έχουν παίξει Dig, Myst, Riven κλπ. mysts, Space Quests, Journey to the Moon, Schizm, ο,τιδήποτε σε cyberpunk στυλ και σίγουρα πολλά που ξεχνάω. Επίσης βάζω στοίχημα πως οι περισσότεροι όπως κι εγώ θα είστε οπαδοί ταινιών ή σειρών σε στυλ StarWars και StarTrek.

Εντάξει, το παραπάνω δεν είναι επιχείρημα γιατί να διδάσκεται στα ελληνικά σχολεία η αστρονομία, απλώς ψάχνω ν' αγκίξω καμιά ευαίσθητη χορδή :wink:

Υ.Γ. Ως άνθρωπος των θετικών επιστημών, ανέκαθεν δεν μπορούσα να καταλάβω την αντιπάθεια κάποιων για ορισμένα μαθήματα στο σχολείο. Στους πολλούς δεν αρέσει η φυσική, αλλά οδηγούν αυτοκίνητο. Κι ας μη ξέρουν πέντε βασικά πράγματα για την αδράνεια, την τριβή κλπ. Επίσης δεν τους αρέσει η Χημεία, αλλά ντύνονται με ρούχα από πολυαμίδη ή σκεπάζονται το βράδυ για να μη κρυώνουν με κουβέρτες ακρυλικές. Δεν τους αρέσει κι η Βιολογία, αλλά κάνουν του κόσμου τις χαζομάρες με το σώμα τους καθημερινά. Η γενίκευση και σε άλλους τομείς μου ήρθε αυθόρμητα, γιατί τη συζήτηση για την αστρονομία την έχω ξανακάνει και συνήθως παίρνει η μπάλα και τα λοιπά μαθήματα που αναφέρω. Τα μαθηματικά δεν τα ανέφερα, γιατί με το καυστικό σχόλιο που θα ακολουθούσε θα γινόμουν κακός - συνήθως έτσι γίνεται :lol:

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
14 Οκτ 2010 14:00 #28810 by WickedMan
Replied by WickedMan on topic Re: BLACK MIRROR
Άνθρωπος των θετικών επιστημών, ε; Σε χα κόψει εσένα για συνάδελφο :mrgreen:
Πολύ ωραία η συζήτηση μας, αλλά να μαζευτούμε λίγο, γιατί το thread είναι για το black mirror και το χουμε... Εισαι και μοδεράτορας Elessar :P

Πάρε χαφάκι, χαφάκι Ισπανό / Γάλλο πάρε για κόφτη / φουνταριστό Αργεντινό / γκολκίπερ πάντα Γερμανόοοοο / και καπετάν τον Τότι...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • tsampikos
  • tsampikos's Avatar
  • Offline
  • Master of Dimensions
  • Master of Dimensions
More
07 Ιουλ 2014 23:33 #44072 by tsampikos
Replied by tsampikos on topic Re: BLACK MIRROR
Μόλις τελείωσα το Black Mirror.

Αυτό που έχω να πω είναι πως πρόκειται για υπέροχο παιχνίδι. Συμφωνώ με όλα τα προαναφερόμενα ως προς την ατμόσφαιρα του παιχνιδιού που είναι εκπληκτική. Απίστευτα μεγάλο σε διάρκεια, πολλά tasks προς εκπλήρωση. Ποικιλόμορφοι γρίφοι. Δεν είχα πρόβλημα με κανέναν. Τους έβγαλα όλους σχετικά άνετα, του ζωδιακού slider συμπεριλαμβανομένου. Για τους πλανήτες, μιας και δεν κατέχω το άθλημα, απευθύνθηκα για τις στοιχειώδεις πληροφορίες στη βικιπαιδεία και μετά τον έλεισα τον συγκεκριμένο γρίφο. Ήταν ένα παιχνίδι που πίστεψα πως σε κάποια στιγμή θα σκαλώσω και θα κοιτάξω στη λύση αλλά τελικά προς μεγάλη μου ευχαρίστηση αυτό δεν συνέβη. Μου άρεσε το ότι είχε πολλά μέρη για εξερεύνηση και επίσκεψη. Δεν μου δημιούργησε καθόλου σεναριακές απορίες. Υπήρχε μια κατάρα και ο τύπος πλήρωσε τη νύφη. Απλά πράγματα. Το voice acting δεν με ενόχλησε καθόλου. Σίγουρα, ο Samuel βγάζει μια "φλώρικη ευγένεια" με τη φωνή του αλλά μέχρι εκεί. Υπάρχουν και χειρότερα πιστεύω. Το μοναδικό μελανό του σημείο για μένα ήταν οι φάσεις όπου διάφοροι μου ζητούσαν χρόνο για να κάνουν κάτι με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι να περιφέρομαι ή να κάνω άλλα πράγματα μέχρι να μου δώσουν αυτό που ήθελα. Γενικά πρόκειται για παιχνίδι "από το πάνω ράφι". Προσωπικός βαθμός 4/5.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
07 Ιουλ 2014 23:37 #44075 by manos426f
Replied by manos426f on topic Re: BLACK MIRROR
Δες και τα επόμενα δύο μέρη φίλε, (ουσιαστικά πρόκειται για ένα -τεράστιο- παιχνίδι) θα σου αρέσουν επίσης. :wink:

www.Ragequit.gr - Aποκλειστικά αφιερωμένο στο PC software και hardware

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • tsampikos
  • tsampikos's Avatar
  • Offline
  • Master of Dimensions
  • Master of Dimensions
More
08 Ιουλ 2014 09:20 #44076 by tsampikos
Replied by tsampikos on topic Re: BLACK MIRROR

manos426f wrote: Δες και τα επόμενα δύο μέρη φίλε, (ουσιαστικά πρόκειται για ένα -τεράστιο- παιχνίδι) θα σου αρέσουν επίσης. :wink:


Eννοείται. Τα έχω αγορασμένα από τότε που υπάρχουν. Περιμένουν και αυτά υπομονετικά τη σειρά τους.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
08 Ιουλ 2014 12:15 #44077 by Elessar
Replied by Elessar on topic Re:

Elessar wrote: Εξαιτίας ενος slider παρολίγο να παρατήσω το Pandora Directive, πίσω στο μακρινό 1999!! (6 χρόνια πριν, Αμάν!!!)

Τα σιχαίνομαι!!! :evil: :evil: :evil: :evil:


ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ, βρήκαμε την ρίζα του κακού, την αιτία που τα sliders μου προκαλούν ασύλληπτο τρόμο. Πραγματικά είχα ξεχάσει ποιο παιχνίδι ήταν η αφορμή που τα ξεκίνησε όλα.

Να είσαι καλά Τσαμπ, τώρα που βρήκα την αιτία ίσως το λύσω το ψυχολογικό μου :D

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
03 Αυγ 2014 11:23 #44240 by luminous
Replied by luminous on topic Re: BLACK MIRROR
Τελείωσα το black mirror μετά απο μια βδομάδα καθημερινού παιχνιδιού.

Απο την αρχή μου έδειξε πολύ καλα στοιχεία , μιας και τέτοιου είδους σενάρια μου αρέσουν και ας ειναι κάπως παλιομοδίτικα. Η εμπειρία που αποκόμισα ηταν παρά πολύ καλή και θα το προτινα να το παίξει οποιοσδήποτε.

Πρόκειται για μια ιστορία μυστηρίου στην οποία ο πρωταγωνιστής μας προσπαθεί να ανακαλύψει την αλήθεια για την οικογένεια - δυναστεία του , που κρατάει εδώ και περίπου 900 χρονια, ενώ παράλληλα συμβαίνουν διάφορα φρικιαστικά γεγονότα που χρίζουν εξερεύνησης. Όλα αυτα γίνονται στην έπαυλη - κάστρο της οικογένειας με τα κλασικά κελαρι ,σοφίτα, διαδρόμους, δωμάτια κλπ, αλλά και στη γύρω περιοχή.

Ειναι φανερό ότι το μεγαλύτερο βάρος εχει δοθεί στην πλοκή της ιστορίας και αυτο ειναι το δυνατό χαρτί του παιχνιδιού. Δε συμβαίνει το ίδιο και στους χαρακτήρες στους οποίους δεν εμβαθύνει καθόλου στο προφίλ τους. Όλοι κάνουν απλά αυτο που προορίζονται να κάνουν και δεν πρόκειται να μείνει κανεις στην μνήμη κάποιου. Αποκορύφωμα όλων ειναι ο δικός μας χαρακτήρας που πέρα απο αδιάφορος, αγγίζει και το όρια του αντιπαθή.

Δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία στο παιχνίδι. Εμείς δεν κολλήσαμε πουθενά και οπότε αυτο γινόταν , ηταν λόγω κάποιου hotspot που μας είχε διαφύγει της προσοχής. Αργά η γρήγορα το βρίσκαμε και όλα έμπαιναν σε μια σειρά. 2 -3 παζλ που είχε ηταν αρκετά απλά. Κάπως σπαστικό ηταν που κάποιες φορές έπρεπε να βολταρεις άσκοπα, ώστε να περάσει η ωρα και να ολοκληρωθεί μια εργασία για την οποία κάποιος χρειάζεται χρόνο. Συχνά το παιχνίδι σε βοηθάει , αφού σε εγκλωβίζει σε κάποιες περιοχές και ετσι είσαι σίγουρος ότι κάτι πρέπει να κανεις εκεί για να συνεχιστεί η ιστορία. Επίσης τα ενεργά σημεία σημεία που ειναι αχρείαστα εξαφανίζονται και παραμένουν κυρίως αυτα που θα χρειαστεί να ´πειραξουμέ.´

Γενικότερα το black mirror ηταν μια πολύ ωραία εμπειρία, χωρις να ειναι καμία μεγάλη πρόκληση. Εμένα που μου αρέσει η σκοτεινή ατμόσφαιρα και οι επαύλεις με θαμμένα μυστικά μου άφησε καλές εντυπώσεις.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
03 Αυγ 2014 19:37 #44243 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Re: BLACK MIRROR

luminous wrote: [...]Αποκορύφωμα όλων ειναι ο δικός μας χαρακτήρας που πέρα απο αδιάφορος, αγγίζει και το όρια του αντιπαθή[...]

Agreed, agreed, agreed!!

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
07 Αυγ 2014 15:14 #44259 by WickedMan
Replied by WickedMan on topic Re: BLACK MIRROR
@luminous
Το BM είναι όντως ένα εξαιρετικό παιχνίδι και μιας που τυχαίνει και γω να το έχω παίξει σχεδόν ολόκληρο με την (τότε) κοπέλα μου, πρέπει να πω ότι βγαίνει ακόμα πιο ευχαριστά με παρέα.

Πες την αλήθεια, όμως. Σου έκανε και η δικιά σου το επικό σχόλιο "μην τον αφήνεις να στέκεται μες στη βροχή, θα κρυώσει" ή η δικιά μου έτυχε να είναι πιο πονόψυχη προς τα βάσανα του (όχι αντιπαθή αλλά σίγουρα άχρωμου) κεντρικού χαρακτήρα; :D

Πάρε χαφάκι, χαφάκι Ισπανό / Γάλλο πάρε για κόφτη / φουνταριστό Αργεντινό / γκολκίπερ πάντα Γερμανόοοοο / και καπετάν τον Τότι...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
07 Αυγ 2014 17:59 #44261 by crocark
Replied by crocark on topic Re: BLACK MIRROR
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Και για πες ρε καρντάσι ... τι έγινε τελικά; Σε χώρισε επειδή δεν ήσουν αρκετά πονόψυχος ή επειδή συνήθιζες να αφιερώνεις πολύ χρόνο σε άχρωμους ήρωες;

Καλά το : "... (τότε) ..." όλα τα λεφτά λέμε. Σαν απειλή ακούστηκε. Σταμάτα να παίζεις μαζί της γιατί θα τη χάσεις :lol:

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum