Απ'όλα έχει ο μπαξές/Ό,τι να'ναι θρεντ

More
13 Φεβ 2015 11:14 #45789 by Constantine_R

crocark wrote: Κάτω από τη γραμμή δεν έχεις δικαιοδοσία που να χτυπιέσαι. Κάτω από τη γραμμή βασιλεύει η αναρχία. Το ίδιο το θέμα λέγεται "ο,τι να 'ναι". Ό,τι να 'ναι μπορεί να είναι είτε off topic είτε on και επιπλέον μπορούμε άνετα να γράφουμε on και να τα βαφτίζουμε off και το αντίστροφο. Κατά συνέπεια η συζήτηση για το αν είναι ον ή οφφ κάτι, στέκει πάνω από τη γραμμή όπου θες, αλλά από κάτω είναι κενή περιεχομένου.

Παρένθεση. Σύμφωνα με τη θεωρία μου (που σίγουρα πρέπει να έχω αναλύσει στο παρελθόν) θυμίζω ότι τα πάντα μπορούν να είναι κάλλιστα ον, ακόμη κι αν συζητιούνται σε άλλα φόρα από αγνώστους. Για την ακρίβεια είναι όλα ον θέλω(-εις) δε θέλω(-εις). Αλλά σεβόμενος το χώρο που με φιλοξενεί πηγαίνω με τα νερά του - απλά, θυμίζω, πάνω από τη γραμμή. Από κάτω σου εξήγησα.


... και πιο κάτω...

crocark wrote: Επαφή με τους γρίφους; Αμέ. Μέσα από αρκετές άλλες δραστηριότητες που είναι όμως offtopic.

crocark wrote: Πάντως, αχρείος είμαι μερικές φορές, αλλά το τι είμαι εγώ τώρα, είναι offtopic ...


Πόσα θες να μας τρελάνεις; Εκτός και αν με το αναρχία εννοείς κάτι 15-χρόνα που βαφτίζουν αναρχία την επιβολή των δικών τους κανόνων. Μπαααα, δεν το εννοείς.... γράψε εκεί ότι δεν θέλεις να πεις (που βεβαίως είναι σεβαστό) και άσε τα offtopic, αφού καλά τα έγραφες πιο πάνω.

crocark wrote: Εσύ όμως, πως κατάλαβες ότι μιλάω για τις νέες κυκλοφορίες;;;;;;;;; Μήπως τα χαρακτηριστικά που επεσήμανα ταιριάζουν σε πολλές από αυτές; Δεν ξέρω. Πες εσύ. Ότι με πονηρεύεις πάντως, δε θα το αρνηθώ.


Αφού λοιπόν θες θα σου πω. Ο crocark που γνώρισα το 2009 ήταν ένα ενδιαφέρον άτομο (μην μου αγχώνεσαι και τώρα είσαι). Μπορεί να ήταν ως επί το πλείστον γκρινιάρης αλλά είχε απτά επιχειρήματα... και ένα gaming πάθος που μου θύμιζες... κάποιον γνωστό σε όλους μας. Μαθαίναμε και δυο-τρία πράγματα για τις gaming εμπειρίες του. Θυμάμαι που έλυσε έναν γρίφο κατά λάθος και μετά παιδευόταν μια νύχτα να βρει πάλι τη λύση του γιατί ήθελε να τον σημειώσει, που έμαθε να ανεβάζει φωτογραφίες για να δείξει το bug του A New Begining, που έγραφε κάποια review και που γενικά μας έλεγε τι δεν του αρέσει αλλά και τι του αρέσει. Και σιγά-σιγά μας έμεινε μόνο το τι δεν του αρέσει και το πως το gaming στρέφεται σε λάθος μονοπάτια και πως πλέον έχουν αλλάξει και οι εξωαγωνιστικοί παράγοντες του gaming (πες Ks π.χ.) [ταπεινό συμπέρασμα Νο1]. Όποιος θυμάται, θυμάται και τους λόγους (τουλάχιστον αυτούς πους μας έλεγες), δίκιο ή άδικο (μερικές δίκιο, μερικές άδικο για έμενα) δεν έχει σημασία. Τώρα είσαι σε μια μόνιμη κριτική όχι μόνο των πραγμάτων αλλά και των ατόμων αλλά για σένα... γιοκ... τι μάθαμε για σένα τον τελευταίο καιρό; (μιλάμε πάντα για τις ασχολίες σου, που έχουν να κάνουν με το site ή που ταιριάζουν με το site). Πριν μου είπες ότι ασχολήσε με γρίφους μέσα από άλλες, αρκετές, δραστηριότητες. Και γιατί να μην μάθουμε και εμείς; Πολύ θα ήθελα να ακούσω καινούργια πράγματα. Εκτός αν η απάντηση είναι του στυλ "εγώ ασχολούμαι με γρίφους που εσείς εδώ μέσα έχετε απολέσει", δεν ξέρω... λέω (και το αφήνω ασχολίαστο). [ταπεινό συμπέρασμα Νο2 (αν ισχύει το από πάνω)]. Και για να μην μακρηγορώ. Εσύ κατά καιρούς έχεις δηλώσει ότι η εποχή 2000-2008 (περίπου) ήταν η καλύτερη εποχή των adventures, ότι τη Lucas, δεν την ακουμπάμε... και ότι είσαι πρωτοδισκάκιας!
Όλα αυτά, μαζί με το χρονικό διάστημα που έγιναν, με φέρνουν στο συμπέρασμα ότι... εννοείς τις νέες κυκλοφορίες ή τουλάχιστον ό,τι κυκλοφορεί τα τελευταία... 3-4 χρόνια, που όπως λες δεν έχεις δει κιόλας. Αυτά.

Επίσης, γιατί δεν βαστιέμαι, κάπου ανέφερες στη Fallen την υπογραφή σου. Έχε υπόψη σου ότι με τον ήρωά σου έχεις μια τεράστια διαφορά που έγκειται στη βάση της φιλοσοφίας του. Τεράστια. Oh boy, τιτανομεγιστοτεράστια! Εγώ δεν θα στην πω, ποτέ. Ίσως και να την γνωρίζεις, αφού έτσι και αλλιώς είσαι καλός στους γρίφους. Δεν το λέω γιατί προσπαθώ να σε ξεριζώσω από κάποια σύνδεση... αλήθεια. Αλλά εγώ δεν θα την πω ποτέ...
Το ότι θεωρείς την Fallen Μεγαλέξανδρο με κάνει να μην μπορώ να σταματήσω να γελάω! Με τη Fallen φυσικά :lol:

crocark wrote: Μπορεί και να 'χεις δίκιο, αν και ακόμα και έξω από το χώρο να το βλέπεις, ακόμη και να μην ξέρεις που πάνε τα παιχνίδια, αν έχεις μια ψιλή αίσθηση για το πως σκέφτεται ο κόσμος και το πως εξελίσσεται η σκέψη του, σίγουρα μπορείς να φανταστείς προς τα που πρέπει λογικά να πηγαίνουν.

Και για να μη ρωτάς κι εσύ, φιλικά τα έγραψα. Κι αυτό που μόλις έγραψα είναι μπηχτή :wink:

Ουυυυπς! ξέχασα... όχι πλέον δεν θεωρώ τίποτα "λογικό να πηγαίνει" ζούμε σε ένα σύστημα που συνεχώς μεταβάλλεται, το έμαθα πολύ καλά τα τελευταία χρόνια. Μπορεί τα δεδομένα να δείχνουν Α αλλά ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σου παρουσιαστεί στη γωνία το Β. Ο κόσμος σκέφτεται από πάντα έτσι και ίσως καμιά φορά πρέπει να αφήνουμε τις Δαρβινικές προσεγγίσεις και να αφουγκραζόμαστε τις Μενδελικές. Και για να το συνδέσω με τα ταπεινά. Το είδος που πεθαίνει φέτος έβγαλε το Memento Mori 2, το BS5, το Tesla Effect κτλ κτλ...

“You know, the very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views.”

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
13 Φεβ 2015 12:37 #45790 by crocark
Θα προσπαθήσω να αφήσω τους προλόγους και τους επιλόγους γιατί θα βραδιάσω - έτσι όπως θέλεις να με βάλεις να περιαυτολογώ - χωρίς πλάκα ...

Constantine_R wrote: Μπαααα, δεν το εννοείς.... γράψε εκεί ότι δεν θέλεις να πεις (που βεβαίως είναι σεβαστό) και άσε τα offtopic, αφού καλά τα έγραφες πιο πάνω.

Το ζουμί. Όπου σε φόρουμ βλέπεις κάποιον να χαρακτηρίζει άλλον ως offtopic ή να αυτοχαρακτηρίζεται ως offtopic είναι γιατί δε θέλεις να συνεχίσει στο ίδιο τροπάρι. Μπορεί να μη θες για διάφορους λόγους, αλλά πάντως δε θες, άρα το λέω ότι δε θέλω.

Constantine_R wrote: ήταν ως επί το πλείστον γκρινιάρης αλλά είχε απτά επιχειρήματα...

Το ξανάπα αυτό πρόσφατα. Δεν έχω μπει να γράψω εδώ για να σε πείσω για κάτι. Ακόμα και όταν παρέθετα επιχειρήματα, δεν προσπαθούσα να πείσω κανέναν. Οι άνθρωποι που προσπαθώ να πείσω γενικώς είναι λιγότεροι από 5, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αδιαφορώ για τους υπολοίπους. Απλά δε νιώθω υπεύθυνος για όλους. Σε κάθε περίπτωση, τα επιχειρήματα για σένα που συζητάμε χρόνια τώρα είναι γνωστά, όπως και για όποιον ενδιαφέρθηκε να τα διαβάσει.

Constantine_R wrote: το πως το gaming στρέφεται σε λάθος μονοπάτια

Constantine_R wrote: εγώ ασχολούμαι με γρίφους που εσείς εδώ μέσα έχετε απολέσει

Constantine_R wrote: Κάποτε τα adventures είχαν -σοβαρούς- γρίφους, τώρα όχι

Constantine_R wrote: Το είδος που πεθαίνει

Τέτοια αφοριστικά ποτέ δεν έχω πει κι αν έχω πει, τα έχω πει μόνο πειραχτικά, ειρωνικά, αυτοσαρκαστικά κλπ. Δε λέω τέτοια.

Constantine_R wrote: σε μια μόνιμη κριτική όχι μόνο των πραγμάτων αλλά και των ατόμων

Άσχημο, ξέρω, συμφωνώ. Μπορεί όμως να βοηθάει κάποιον να βλέπει πως φαίνονται κάποια που λέει. Αν του κάνει μόνο κακό, πραγματικά λυπάμαι. Εσύ πάντως τώρα που μου τη λες, δε με κάνεις να νιώθω άβολα. Και σχετικά με τη μπηχτή, δεν ξέρω αν πρόσεξες τα ροζ, δε με πειράζει να μου τη λες, όμως με ενοχλεί λίγο ο λόγος για τον οποίο το κάνεις. Με ενοχλεί ... δε με ενοχλεί. Ας πούμε ότι (αν το έχω πετύχει, γιατί μπορεί και όχι) είναι κάπως "αξιόμπηχτος" :wink: :)

Constantine_R wrote: Και γιατί να μην μάθουμε και εμείς;

Αν ήθελα να τα μοιραστώ, μάλλον θα είχα λογαριασμό στο fb. Εν πάση περιπτώσει, δεν το ανέφερα για να σας την πω όπως το παίρνεις. Το ανέφερα σαν άμυνα για μένα. Δε σταμάτησα να έχω επαφή με γρίφους. Καλά, εγώ πιστεύω ότι τα 2/3 της ημέρας μου με γρίφους έχουν να κάνουν, άσ' το.

Constantine_R wrote: Εσύ κατά καιρούς έχεις δηλώσει ότι η εποχή 2000-2008 (περίπου) ήταν η καλύτερη εποχή των adventures, ότι τη Lucas, δεν την ακουμπάμε... και ότι είσαι πρωτοδισκάκιας!

Μάλλον συμφωνώ.

Constantine_R wrote: Όλα αυτά, μαζί με το χρονικό διάστημα που έγιναν, με φέρνουν στο συμπέρασμα ότι... εννοείς τις νέες κυκλοφορίες ή τουλάχιστον ό,τι κυκλοφορεί τα τελευταία... 3-4 χρόνια, που όπως λες δεν έχεις δει κιόλας. Αυτά.

Όχι. Βιάζεσαι. Δε γενικεύω. Θίγω κάποια πράγματα χωρίς να αναφέρομαι στα όσα καλά βλέπω ή μαθαίνω.

Constantine_R wrote: Επίσης, γιατί δεν βαστιέμαι, κάπου ανέφερες στη Fallen την υπογραφή σου.

Μάλλον εσύ ταιριάζεις για Μ.Α. :lol: Ήρωες δεν έχω γενικώς. Επίσης δεν "ηρωοποιώ" άλλους. Η υπογραφή είναι μια ένδειξη για να καταλάβει κάποιος, προφανώς κάποιος που ενδιαφέρεται να καταλάβει κι όχι να λειτουργήσει αφοριστικά (δεν είναι προσωπικό), ότι στα παραπάνω κάθε φορά, μπορεί να εμπεριέχεται και δόση από το φάρμακο αυτό. Σαν προειδοποίηση για πιθανές παρενέργειες.
Τη διαφορά δεν την κατάλαβα και μάλλον ο κυριότερος λόγος είναι ότι δε βρίσκω καν ομοιότητες με την προσωπικότητα που λέμε, οπότε, ποια απ' όλες είναι. Βασικά υπάρχει μια ομοιότητα αν θυμάμαι καλά, αλλά αποκλείεται εσύ να την ξέρεις. Τέλος πάντων, αν θες, μου λες, εδώ ή αλλού για να μου φυγει η περιέργεια :)

Constantine_R wrote: Το είδος που πεθαίνει φέτος έβγαλε το Memento Mori 2, το BS5, το Tesla Effect κτλ κτλ...

Χαίρομαι ιδιαιτέρως για ό,τι καλό βγήκε :D Το αν πεθαίνει το είδος, ή αν επιζεί ποτέ δε μ' ενδιέφερε καν σα συζήτηση. Ή για να είμαστε ειλικρινείς έχω ένα ψιλοενδιαφέρον, αλλά όχι την πρεμούρα που έχουν όλοι. Δεν ασχολούμαι ποτέ με το αν πεθαίνει το είδος πρακτικά. Όποτε με βλέπεις επικριτικό, είναι απέναντι σε όσους υπεραμύνονται του είδους, για να γλιτώσει το θάνατο ή το "θάνατο". Και είναι για το αν βγάζουν τις σωστές άμυνες. Προφανώς όταν κατά τη δική μου άποψη (ταπεινή ή όχι δεν έχει σημασία) είναι λάθος άμυνες.

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
13 Φεβ 2015 19:55 #45792 by Fallen Angel

crocark wrote: [...]Τα περισσότερα από τα παραπάνω θα είχαν νόημα αν ήθελα να επιμείνω να πάρεις θέση τελικά στα 1 έως 5[...]

Μια από τις πιο αγαπημένες μου ρήσεις / εκφράσεις / whatevah είναι πως "κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις". Οι συζητήσεις στις οποίες διαφωνείς με το συνομιλητή είναι (συνήθως) οι πιο ενδιαφέρουσες γιατί βλέπεις το πρόβλημα /τον κόσμο / whatevah μέσα από μια άλλη ματιά. Καταλαβαίνεις πού κολλάει αυτό που λέω; :P (εγώ, πάντως, από όσα έγραψες στον Κωνσταντίνο, τα μισά μόνο κατάλαβα, καλέ μου άνθρωπε :) )

crocark wrote: 1. Μπαστάρδεμα του είδους και αλλοίωση της καθαρότητάς του με ό,τι βλακεία φαντάζεται ο καθείς αρκεί να έχει την υπογραφή εταιρείας που κάποτε έφτιαχνε adventures, δημιουργών που κάποτε έφτιαχναν, λεφτά για την ανάπτυξη που τα έδωσαν άνθρωποι που κάποτε αγαπούσαν τα adventures ...

Με έχασες (βασικά, μου σηκώθηκε η τρίχα) στο " μπαστάρδεμα του είδους και αλλοίωση της καθαρότητάς του". Όχι τόσο για τους συνειρμούς που επιφέρουν αυτές οι λεξούλες όσο επειδή μου φαίνεται αστείος ως ισχυρισμός. Ποια είναι η καθαρότητα του είδους; Πού τραβάμε τις ξεκάθαρες, ευθείες γραμμές του για να πούμε μετά ότι ένα χαρακτηριστικό βρίσκεται έξω από αυτές; Μεγάλες εταιρείες που κάποτε έφτιαχναν adventures , αλλά και δημιουργοί που κάποτε έφτιαχναν adventures (και αγαπήθηκαν, θεωρήθηκαν πατέρες του είδους θα προσθέσω εγώ στα λόγια σου), δεν έβαλαν ποτέ γραμμούλες για να φτιάξουνε ομοιόμορφα κυβάκια. Άλλοι ήθελαν τα sudden deaths, άλλοι ήθελαν dead-ends, άλλοι ήθελαν action-sequences, άλλοι ήθελαν ξεκάρφωτα puzzles, άλλοι ήθελαν μακροσκελείς διαλόγους, άλλοι ήθελαν να έχεις γνώσεις εκτός παιχνιδιού, άλλοι ήθελαν δυσκολία... και άλλοι όχι.

Έχεις γράψει κάτι πολύ γενικό, οπότε ενδέχεται να μη διαφωνώ επί της ουσίας μαζί σου. Για κάποιο λόγο, σκέφτηκα το "3 Cards to Midnight" μόλις διάβασα το "1" σου. Ωστόσο, επειδή η μόδα της εποχής προστάζει αυτή η συζήτηση να γίνεται για adventures/παιχνίδια/whatevah τύπου Τelltale και Quantic Dream, επιφυλάσσομαι πως ίσως διαφωνώ καθέτως. Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι οι δημιουργοί θέλουν να κάνουν πάλι κάτι προσωπικό, κάτι που να τους αρέσει και να διαφέρει από όσα έχουμε ήδη χιλιοδεί. Και για κάποιο λόγο, οι ίδιοι άνθρωποι που κάποτε τους αποθέωσαν για την ίδια ακριβώς απόφαση νι έτη πριν, τώρα πέφτουν να τους φάνε.

Σε προσωπικό επίπεδο, είμαι υπέρ του "μπασταρδέματος και της αλλοίωσης της καθαρότητας" (και) στα παιχνίδια. Αν κάνουν καλά τη δουλειά τους οι δημιουργοί, θα προσφέρουν κάτι που θα μας βυθίσει μέσα του αξιοποιώντας τα καλύτερα στοιχεία από όσα έχουμε ήδη δει, σε συνδυασμό με φρέσκες ιδέες και φαντασία. Αν δεν κάνουν καλή δουλειά, θα αρχίσουμε να δακτυλοδείχνουμε τα προβλήματα και θα πνιγούμε σε ενστάσεις και διαμαρτυρίες. Ή θα το κάνουμε έτσι κι αλλιώς, από χόμπυ.

crocark wrote: 2. Πολλοί παντελώς άσχετοι (δεν είναι προσωπικό 100%) που θα ήθελαν να λένε ότι α)φτιάχνουν, β)παίζουν, γ)γράφουν ρίβιους για adventures κλπ.

Ποια είναι τα χαρακτηριστικά που καθιστούν κάποιον ικανό να φτιάχνει / παίζει / παρουσιάζει adventures; Με όλο το θάρρος, μου φαίνεται λίγο αφελής (ειπωμένο δίχως ίχνος επικριτισμού -if that's even a word :lol: ) ως σκέψη. Ειδικά αυτό το "β" με συναρπάζει που το λες. Θα κρίνουμε κι αυτούς που παίζουν; "Εσύ γενικά παίζεις FPS, δεν έχεις δικαίωμα να παίξεις GF τώρα και να σ'αρέσει"; Πώς;! :lol: Πώς είναι κάποιος "άσχετος" για να παίξει; Και πώς κάνει κακό αυτός στο genre, αλλάζοντάς το; (γιατί από εκεί ξεκίνησε η 5άδα σου).

Μήπως δεν κατάλαβα τι εννοούσες; Το ελπίζω, να σου πω την αλήθεια...

crocark wrote: 3. Αγάπη για ποσότητα και μηδαμινό ενδιαφέρον για ποιότητα. Π.χ. πόσοι θα παίξουν κάτι και όχι ποιοι θα είναι. Με δικαιολογία για τη λατρεία των αριθμών, από την πιο κυνική κι από μένα, παραδοχή ότι ρε φίλε, εγώ θέλω να κονομήσω, να χτίσω βίλλα στο μαλιμπού κλπ. (που ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΔΕ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ από μόνο του, αρκεί να μην εμφανίζονται αυτόκλητες παρθενόπες να μου λένε ότι και καλά δεν είναι αυτό που νομίζω ή ότι κατάλαβα λάθος) έως την πιο αθώα σε εμφάνιση: κάνουμε μερικές αρπαχτές τώρα για να γίνουμε αυτάρκεις και να φτιάξουμε μετά αυτό που πάντα "εσείς οι παλιοί συνοδοιπόροι" μαζί με μας ονειρευόμασταν ...

Αυτό θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω πως ίσχυε ΑΝΕΚΑΘΕΝ. Οι αριθμοί για ένα developer μεταφράζονται σε ευρώ, τα ευρώ σε τζίρο, ο τζίρος σε υγιή επιχείρηση, η υγιής επιχείρηση σε νέα adventures, κουλουπού-κουλουπού. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά οι εταιρείες που αποθεώνονται έως και σήμερα δεν ήταν κολοσσοί στις μέρες τους (λέγε με Sierra / Lucas); Πώς έγιναν; Με "στοχευμένες πωλήσεις σε ελάχιστους hardcore adventurers";

Δεν είμαι δημιουργός για να μπορώ να γνωρίζω πραγματικά, αλλά εικάζω πως για ένα δημιουργό είναι εξίσου σημαντικό το ποιοι με το πόσοι. Αντλούν σίγουρα ικανοποίηση αποσπώντας καλά σχόλια από λάτρεις του είδους. Αντλούν, όμως, σίγουρα ικανοποίηση και αν το παιχνίδι τους γίνει "pop-trend" και μπει σε κάθε υπολογιστή. Για εμένα ήταν τεράστια επιτυχία της Telltale που αγκάλιασε τόσο μεγάλες μάζες gamers. Όπως και του GF-remastered ήταν τεράστια επιτυχία να κερδίσει την εύνοια της SONY και τώρα να παίζει το παιχνίδι κόσμος που δεν είχε ξανασχοληθεί με adventure. Επιτυχία που θεωρώ ότι θα μεταφραστεί σε χρήμα (και νέους fans του genre βεβαίως-βεβαίως!!), το οποίο θα μεταφραστεί σε νέα adventures, το οποίο εμένα προσωπικά με χαροποιεί τα μάλα. Οπότε ναι, η ποσότητα έχει σημασία. Πρακτική και ουσιαστική.

ΩΣΤΟΣΟ. Αυτό δε σημαίνει πως δεν πρέπει να υπάρχει ποιότητα στα παιχνίδια. Ασφαλώς και όλοι θέλουμε ποιότητα. Πώς ορίζεται, όμως, αυτή για τον καθένα μας; Και πόσους θα επιλέξουν να ικανοποιήσουν οι developers; Γιατί όλους αποκλείεται. Το ιδανικότερο σενάριο είναι να φτιάξεις κάτι για να ικανοποιήσεις το δικό σου πάθος, κι αυτό το κάτι να μαγέψει τον κόσμο (βλ. Cat Lady). Αυτό δε γίνεται κάθε μέρα, όμως. Και δεν μπορείς να ζήσεις από αυτό. Οι εταιρείες (προσπαθούν να) ζουν από αυτό. Και το marketing είναι part of the game. Αλήθεια... τώρα που το σκέφτομαι... αν σήμερα βλέπαμε σε παιχνίδι διαφήμιση τύπου "Ask me about LOOM", πώς θα αντιδρούσαμε; Πόσοι θα ήταν εκείνοι που δε θα έπεφταν να "φάνε" την TTG αν έβαζε ένα χαρακτήρα στο Game of Thrones να ρωτάει για το Walking Dead;

crocark wrote: 4. Κωλοτούμπες μεγαλειώδεις του τύπου: Αχ ναι, ναι ... αυτοί, αυτοί οι κακοί (κλιψ), οι κακοί οι πάμπλισερς τα φταίνε όλα (κλιψ - ρούφηγμα μύτης) --> έλα ρε φίλε, πληρώνω και με τον παρά μου .... κιόλας ... θα μπαίνω στα φόρουμς και στα κσ και θα λέω πως θα είναι το παιχνίδι, όποτε και όσο θέλω ...

+

crocark wrote: 5. Δακρύβρεχτες συζητήσεις κάθε χρόνο για περιστατικά τύπου αγκι αγουόρντς, που εντάξει λέμε, δεν έχει πιο αστείο άμα είσαι εξωτερικός παρατηρητής. Δηλαδή, άνοιξες τις κερκόπορτες και μετά φωνάζεις πιάσαμε φωτιά, τρεχάτε ... (περιμένω, λογικά ωσονούπω, θα γελάσουμε και φέτος :lol: )

Δε νομίζω ότι κατάλαβα τι λες στα δύο τελευταία. :)

4= Στους αγοραστές / gamers αναφέρεσαι τώρα; Εάν ναι, ούτε κι αυτοί άλλαξαν καθόλου imho, ώστε να θεωρούμε ότι φέρουν μερίδιο ευθύνης για την όποια αλλαγή συντελείται(;) τώρα στα adventures ("καταφέρομαι εναντίον της αλλαγής η οποία αναλύεται σε: 1-5" όπως το έθεσες). Ανέκαθεν ήταν/ήμασταν αμείλικτοι κριτές του καναπέ, κωλοτούμπες, και όσα φέρει ο άνεμος ανάλογα με τις ορέξεις, τις βολεψιές και τις προτιμήσεις τους/μας.

5= Μα αυτοί που διαμαρτύρονται προφανώς δεν ανήκουν σε εκείνους που ήθελαν τις όποιες αλλαγές έπειτα κράζουν. Κι ομοίως εκείνοι που καλωσόρισαν τις όποιες αλλαγές, προφανώς μετά δε διαμαρτύρονται για τα άγκι, ή όποια άγκι τέλος πάντων. Είναι σα να βγει GotY το καινούριο Sherlock και να διαμαρτυρηθώ εγώ (που σε περίπτωση που σου διέφυγε, είμαι υπέρμαχος της ύπαρξης και τέτοιων adventures). Αντίθετα, αν διαμαρτυρηθεί πχ ο γιατρός, δε θα σοκαριστεί κανείς. Μάλλιασε η γλώσσα του να λέει για όλα αυτά που χαλάνε τα adventures που ξέρατε κι εμπιστευόσασταν (which brings us back to 1).

Μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω; Θέλεις να με πάρεις από το χεράκι και να μου δείξεις ποιο δρόμο να ακολουθήσω γιατί είμαι Telltale-ική adventurer και ζορίζομαι όταν μου βάζουν γρίφους οι hardcor-άδες; :lol: :lol: :lol:

Και τέλος, μια διευκρίνιση αν θέλεις, για να καταλάβω κι εγώ πού στέκεσαι και πού πατείς. Ποια παιχνίδια έχεις παίξει τα τελευταία τρία χρόνια; Δεν είναι ερώτηση-αξιολόγησης (είπαμε, εγώ ανήκω στο άλλο στρατόπεδο, των casuals και των υβριδικών). Μην την παρεξηγήσεις. Από περιέργεια περισσότερο ρωτάω, για να καταλάβω όσα λες περί αλλαγών κουλουπού, βάσει ποιων (gaming) εμπειριών τα λες. Αν θέλεις απαντάς ασφαλώς.

The end of a long, long, LONG reply!! Geez. :shock:

ΥΓ:

crocark wrote: [...] Βασικά υπάρχει μια ομοιότητα αν θυμάμαι καλά, αλλά αποκλείεται εσύ να την ξέρεις. [...]

Please elaborate. :)

ΥΓ2: Επειδή αν και παίζουμε κάτω από τη γραμμή, λίγες ενοχές τις έχω που όχι μόνο ξαναπιάνω τέτοια συζήτηση, αλλά την πιάνω και στο off-topic, ας βάλουμε λίγη μουσική υπόκρουση που ουδεμία σχέση με adventures έχει:


Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
13 Φεβ 2015 20:19 #45793 by Castledoque
Ενδιαφέρουσα η κουβέντα, αλλά σήμερα είμαι ψιλοκουρασμένος και δεν έχω διάθεση να συμμετάσχω. Από αύριο πιο ξεκούραστος... ίσως...

Θέλω μόνο να πω πολλά πολλά like για το υπέροχο κομμάτι που ανέβασε η Fallen!

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
16 Φεβ 2015 10:44 #45801 by crocark
@ Fallen
Διαβάζοντάς το μου έρχονται επανειλημμένα σκέψεις σχετικές με απαντήσεις που θα δώσω και επανειλημμένα σκέφτομαι ότι τα ερωτήματα σου τα έχω ήδη απαντήσει σε κάποια από τα 2700 ποστς μου. Για την ακρίβεια οι απαντήσεις στις ερωτήσεις σου έχουν ήδη επαναληφθεί δεκάδες φορές, μπορεί για κάποιες από αυτές και αρκετές δεκάδες. Και τελικά δεν είναι ότι βαριέμαι αλλά κυρίως κάτι άλλο που θα με κάνει να μην επαναληφθώ γι' ακόμη μια φορά :)

Η άποψη σου είναι:
α) όχι και τόσο ενδιαφέρουσα γιατί όσα δεν ήξερα, τα υπέθετα με σχετική ασφάλεια. Τα ενδιαφέροντα προκύπτουν από κάποιες αντιφάσεις κατά τη γνώμη μου, με κυριότερες αυτές: [Δεν είμαι δημιουργός για να μπορώ ... να ρωτάει για το Walking Dead; ], όπου κάνεις μια περιγραφή ουσιασιτκά του πράγματος που εγώ βλέπω σαν πρόβλημα, βλέποντας το μέσα από ροζ γυαλιά.
β) μη αποδεκτή μιας και βρίσκομαι αντιδιαμετρικά με σένα, ωστόσο
γ) σεβαστή

Fallen_Angel wrote: πάντως, από όσα έγραψες στον Κωνσταντίνο, τα μισά μόνο κατάλαβα, καλέ μου άνθρωπε

Ήταν προς τον Κωνσταντίνο.

Fallen_Angel wrote: βασικά, μου σηκώθηκε η τρίχα

Κι ο Κωνσταντίνος κάτι τέτοιο δεν είπε; Τι στο καλό; Συντονισμένες τις έχετε; Και στην τελική βάλτε λίγο ζελέ ξέρω γω :wink:

Fallen_Angel wrote: Μήπως δεν κατάλαβα τι εννοούσες; Το ελπίζω, να σου πω την αλήθεια...

Θεωρώ ότι κατάλαβες σχετικά καλά. Κάποιες λεπτομέρειες δεν απασχολούν.

Fallen_Angel wrote: Θέλεις να με πάρεις από το χεράκι και να μου δείξεις ποιο δρόμο να ακολουθήσω γιατί είμαι Telltale-ική adventurer και ζορίζομαι όταν μου βάζουν γρίφους οι hardcor-άδες; :lol: :lol: :lol:

Όχι.

Fallen_Angel wrote: Και τέλος, μια διευκρίνιση αν θέλεις, για να καταλάβω κι εγώ πού στέκεσαι και πού πατείς. Ποια παιχνίδια έχεις παίξει τα τελευταία τρία χρόνια;

Καλά, μην κάθεσαι και ανακυκλώνεις τα άλλα που λέει ο άλλος από πάνω ... Εντάξει, δεν ξέρω τι προβοκατόρικο σκαρφίστηκε να πει, αλλά ξέχασε φαίνεται ότι τα τελευταία 3 χρόνια παίξαμε και παιχνίδια μαζί ή σχεδόν παράλληλα ή κοντά χρονικά. Πολύ μεγάλο είναι το διάστημα των 3 ετών που λέει. Αν θέλετε να χτίσετε κάτι με βάση πόσο απέχω πιάστε τον τελευταίο χρόνο. Δεν έχω δει, νομίζω, τίποτα από την τελευταία χρονιά. Πάντως για να σου πω κάτι σαν απάντηση, από όσο θυμάμαι, έχω δει τα παιχνίδια της Wadget μέχρι πριν ένα χρόνο και της Daedalic, εκτός του 3ου ντεπόνια. Μέχρι πριν ένα χρόνο λέμε, ναι; Σίγουρα όμως και άλλα, γιατί στα 3 χρόνια σίγουρα πρέπει να έχει βγάλει ΚΑΙ adventures η ttg π.χ.

Για να θυμηθώ και να σου θυμίσω τι λέμε (λέγαμε) τώρα εδώ, ξεκινήσαμε από ένα αστειάκι γύρω από αυτό που καταφέρατε με το Mithrandir, οπότε και λίγο μετά κατηγόρησα το "σύστημα" και όσους το υπηρετούν για αθέμιτο ανταγωνισμό, οπότε εσύ το πήρες προσωπικά κι είμαστε (ήμαστε) εδώ. Προτείνω, να κρατήσεις το γ από τα αρχικά που σου γράφω, να πεις κι ένα ευχαριστώ για το κομπλιμάν στο άλλο νήμα και να το λήξουμε :)

ΥΓ που ξέχασα.
Παραείναι προσωπικό :)

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
16 Φεβ 2015 12:14 #45802 by Fallen Angel

crocark wrote: [...]Εντάξει, δεν ξέρω τι προβοκατόρικο σκαρφίστηκε να πει, αλλά ξέχασε φαίνεται ότι τα τελευταία 3 χρόνια παίξαμε και παιχνίδια μαζί ή σχεδόν παράλληλα ή κοντά χρονικά. Πολύ μεγάλο είναι το διάστημα των 3 ετών που λέει. Αν θέλετε να χτίσετε κάτι με βάση πόσο απέχω πιάστε τον τελευταίο χρόνο. Δεν έχω δει, νομίζω, τίποτα από την τελευταία χρονιά. Πάντως για να σου πω κάτι σαν απάντηση, από όσο θυμάμαι, έχω δει τα παιχνίδια της Wadget μέχρι πριν ένα χρόνο και της Daedalic, εκτός του 3ου ντεπόνια. Μέχρι πριν ένα χρόνο λέμε, ναι; Σίγουρα όμως και άλλα, γιατί στα 3 χρόνια σίγουρα πρέπει να έχει βγάλει ΚΑΙ adventures η ttg π.χ.[...]

Βασικά με παρανόησες, μάλλον δεν το διατύπωσα καλά. Η ερώτηση δεν ήταν τι έχεις παίξεις γενικά (επειδή λες ότι απέχεις ή δεν ξέρω τι). Η ερώτηση ήταν τι έχεις παίξει ειδικά (τίτλους) που σου έδωσαν την αίσθηση πως τα adventures άλλαξαν τόσο πολύ, και μάλιστα με κατακριτέο τρόπο. Αν καλή ώρα έχεις παίξει Wadget και Daedalic όπως δίνεις για παραδείγματα, δεν καταλαβαίνω καθόλου τα 1-5 με τα οποία "καταφέρεσαι εναντίον της αλλαγής". Οι συγκεκριμένες εταιρείες δεν πειραματίστηκαν ιδιαίτερα. Αν αντίθετα είχες παίξει μόνο TTG, θα ήταν εύλογο να έχεις αυτή την εικόνα. Βέβαια, σε αυτή την περίπτωση, δε θα καταλάβαινα τις επιλογές σου ως προς το τι επέλεξες να παίξεις. Νομίζω πως η λίστα που ανέβασε η Dream με τα 55+ adventures που κυκλοφόρησαν το 2014 περιέχει τίτλους κάθε γούστου. Πραγματικά κάθε γούστου. Οπότε ο καθένας μας μπορούσε να παίξει εκείνα τα adventures που του ταίριαζαν ή που τον/την προσέλκυαν. Δε νομίζω πως οι (πχ) "θέλω point 'n' click παραδοσιακό, δύσκολο adventure" έχουν τίποτα να ζηλέψουν από όσους θέλουν πειραματισμούς, νεωτερισμούς, ή πιο εύκολες περιπέτειες. Και αντίστροφα. Γι' αυτό, άλλωστε, και δεν σας καταλαβαίνω όταν παραπονιέστε για τα σχετικά. 8)

Τέλος πάντων, αφού ξεκαθαρίσαμε αυτό το σημείο (γιατί δε θα ήθελα να μείνεις με λάθος εντύπωση[;]), βγάζω σκασμούλι και σέβομαι τη μη-όρεξή σου για σχετική (επανα)συζήτηση. Και φυσικά ευχαριστώ για το κομπλιμέντο που μας έκανες. :) Και φυσικά γελάω μόνη μου που μου θυμίζεις από πού ξεκινήσαμε τη συζήτηση (γιατί βγήκαμε εκτός, ρε αδελφέ :lol: :lol: ).

ΥΓ: Για εμένα, πάλι, (σχεδόν) ποτέ. ;)

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
16 Φεβ 2015 12:35 #45803 by crocark

Fallen_Angel wrote: βγάζω σκασμούλι και σέβομαι τη μη-όρεξή σου για σχετική (επανα)συζήτηση

Όχι κι έτσι, είπαμε ...
Να είσαι πάντως ζεστή και σε εγρήγορση ... Ποτέ δεν ξέρεις ...

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
16 Φεβ 2015 16:06 #45805 by Castledoque
Ώπα εδώ έπεσε μεγάλη δήλωση και δεν μπορώ να αντισταθώ:

crocark wrote: Πάντως για να σου πω κάτι σαν απάντηση, από όσο θυμάμαι, έχω δει τα παιχνίδια της Wadget μέχρι πριν ένα χρόνο και της Daedalic, εκτός του 3ου ντεπόνια.

Δηλαδή έπεξες digital only παιχνίδια;;; :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Πέρα από πλάκα όμως, μέχρι πριν 1 χρόνο, δηλαδή μιλάμε για:
Deponia (2012)
The Dark Eye: Chains of Satinav (2012)
Chaos on Deponia (2012)
Journey of a Roach (2013)
The Night of the Rabbit (2013)
The Dark Eye: Memoria (2013)

και

Resonance (2012)
Primordia (2012)
The Shivah Kosher edition (2013)

Τα έπαιξες όλα αυτά βρε θηρίο και δεν είπες κουβέντα;

Και; Σου άρεσε κάποιο(α); Πραγματικά θα ήθελα (και πιστεύω και πολλοί άλλοι εδώ μέσα) να ακούσω τις συγκεκριμένες απόψεις σου (θετικές ή αρνητικές) για κάποιο παιχνίδι και όχι μόνο γενικές σκέψεις για την κατάσταση του είδους...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
16 Φεβ 2015 19:16 #45806 by crocark

Castledoque wrote: Ώπα εδώ έπεσε μεγάλη δήλωση και δεν μπορώ να αντισταθώ:

Ξέρεις ότι η εγκράτεια είναι αρετή, ε;
:lol:
Να σου πω την αλήθεια κάποια από τη λίστα σχεδόν δε θυμόμουν ότι υπήρχαν.

Castledoque wrote: Deponia (2012)
The Dark Eye: Chains of Satinav (2012)
Chaos on Deponia (2012
Resonance (2012)
Primordia (2012)

Αυτά έχω δει από αυτά που λες συν το Harvey's new eyes. Κάποια δεν κατάφερα να τελειώσω. Και έχω πει κιόλας. Το resonanace λέει κάπως. Μετά το primordia και ο Harvey.

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
16 Φεβ 2015 19:35 #45807 by Castledoque

crocark wrote: Το resonanace λέει κάπως. Μετά το primordia...

Καλά βρε... Έπαιξες τέτοιες παιχνιδάρες και δηλώνεις ανικανοποιήτος από τα σύγχρονα adventure; :rolleyes:

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
16 Φεβ 2015 20:27 #45810 by Constantine_R

crocark wrote: Εντάξει, δεν ξέρω τι προβοκατόρικο σκαρφίστηκε να πει, αλλά ξέχασε φαίνεται ότι τα τελευταία 3 χρόνια παίξαμε και παιχνίδια μαζί ή σχεδόν παράλληλα ή κοντά χρονικά. Πολύ μεγάλο είναι το διάστημα των 3 ετών που λέει


Για τους τύπους. Τελευταία φορά που θυμάμαι να μου μίλησες για adventure ήταν για το Deponia πριν ακόμα "πέσει" το site. Θες να μην είναι 3 και να είναι 2,5; Κάποια στιγμή μου είπες ότι ξεκίνησες και τα Blackwell που σου είχα στείλει... αλλά μέχρι εκεί (θυμάμαι)... έτσι για τους τύπους...

“You know, the very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views.”

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
16 Φεβ 2015 20:42 #45812 by crocark
Ε, άμα είναι για τους τύπους ...

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
12 Μάι 2015 17:26 #46114 by crocark
Μαγκιές με τα λεφτά των άλλων δεν κάνουμε, αλλά μια περηφάνια τη νιώθουμε όσο να πεις ... Νιώστε κι οι άλλοι έτσι άμα μπορείτε ...

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
24 Ιουλ 2015 20:34 - 24 Ιουλ 2015 20:37 #46306 by crocark

Το ξέρω ότι έχουν γραφτεί από διαφορετικά άτομα τα δύο reviews, ένα παράδειγμα έφερα. Όπως επίσης ακόμα και τα γραφικά είναι ένα θέμα υποκειμενικό. Κι εμένα μ' αρέσουν αυτά τα γραφικά γιατί μου γεννάνε ένα αίσθημα νοσταλγίας. Εγώ σχολιάζω το γεγονός ότι ένα παιχνίδι έχει γραφικά τα οποία εμφανίστηκαν πριν 15 χρόνια και παρόλαυτα το μόνο που έχασε από την βαθμολογία είναι μισό πόντο. Δεν πρέπει να κρίνεται λίγο πιο αυστηρά γι' αυτό το θέμα; Αλλιώς ας μην βαθμολογούνται τα γραφικά και ο ήχος ας πούμε. Και στο κάτω-κάτω δεν πρόκειται να κάνουμε κάποια ζημιά στο είδος αν υπάρχουν βαθμολογίες λίγο πιο αυστηρές σε κάποια πράγματα.


Κάπτεν, έψαχνα στο πατάρι γιατί έχει μαζευτεί πολύ πράμα (ξέρεις εκκαθάριση ...) και τι λες βρήκα; Ένα magnavox odyssey. Δικό σου. Καλύτερα να το πάρει κάποιος που ξέρει να εκτιμά :)
Για να σου θυμίσω:

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ
Last edit: 24 Ιουλ 2015 20:37 by crocark.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
27 Ιουλ 2015 10:13 - 27 Ιουλ 2015 12:22 #46310 by mkllds
Τι μου θύμησες τώρα...


Βασικά τίποτα δεν μου θύμησες. Δεν είμαι και τόσο μεγάλος για να μπορώ να εκτιμήσω κάτι τέτοιο. Αν μου έβρισκες κανένα Police Quest 1, 2 και 3 θα το εκτιμούσα παραπάνω! :)

-"Πάνω στην άμμο την καυτή, γράφαμε τ' όνομα μας".
-Θεοδωράκης.
-Σεφέρης.
-Και τραγουδάει ο Σεφέρης.

Last edit: 27 Ιουλ 2015 12:22 by mkllds.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum